13 % maksaa puolet veroista
Anonyymi
19103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eniten saa rahaa, kun ei tee mitään...
Minkä takia toimitusjohtajilla on yleensä niin rumat naiset?
Kun niille on jo opiskeluaikana jäänyt käsiin se ensimmäinen, joka suostui humalassa antamaan.
Väärinhän se onkin, että vain harva hyvätuloinen maksaa veroja.
Verovälttely pitäisi kriminalisoida ankarin seuraamuksin.
Etkö++sinä++ymmärrä+lukemaasi?++Hesarin++jutussa++sanotaan+selvästi++että+++hyvätuloisin++13+%:ia++maksaa++puolet++verosta.
Jopa minä ymmärsin äskeisestä fiksusta vastauksesta, että jos kaikki hyvätuloiset maksaisivat veroa tuo prosentti olis paljon suurempi. Valitettavasti suurin osa heistä on sipilöitä.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/09/17/juha-sipila-tienasi-eniten-suomessa-vuonna-1996
Tuonakin vuonna Sipilä maksoi 20 miljoonaa markkaa veroja. Sillä hän elättänyt monta sosiaalitukia nostelevaa monta. Sen lisäksi hän on maksanut tuon vuoden jälkeen joka vuosia veroja.
..liikenteestä revitään 8 miljardia ja palkansaajilta 8 miljardia. Maataloudentukiin maksetaan yli 7 miljardia euroa verovaroja. Samoin yritystukiin maksetaan 5-6 miljardia euroa..
Älä nyt vassari viitsi valehdella. Esim mataloustukia maksetaan suomalaisten rahoista n
1 miljardi ja sillä taataan että sohvalla makoilijoiden ruokalaskut eivät nousu aivan valtaviksi, jolloin he tarvitsisivat vaan lisää sossun rahaa. Asumistukia maksetaan n 2 miljardia, eli miljardi enemmän.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Maataloustuki
Siksi sossurahoilla syödäänkin ulkomaista ruokaa, koska tuo 5-6 mrd:n tuki nostaa kotimaisen hinnan pilviin.
Nuo+13+%+voisi+heti+teljetä+vankilaan+iäksi+vedelle+ja+livälle,+koska+varastamalla+ja+riistolla+nuo+omaisuudet+on+hankittu.+Sen+jälkeen+hvitykseksi+riitetylle,+on+noiden+omaisuus+jaettava+köyhän+väestön+kesken.
Rahojen jako sosiaalipummeille ilmaiseksi pitää Suomessa lopettaa kokonaan. Hankkikoot itse rahansa.
Valtion+tulot+ovat+57,7+miljardia.+Ansio-+ja+pääomatuloverot+ovat+10,7+miljardia.+Artikkelissa+siis+todetaan,+että+13%++yksityishenkilöistä+maksaa+80%+potista+joka+on+vajaa+19%+valtion+tuloista.+Eli+kyse+on+19%+x+80%+=+15%+valtion+tuloista.
>>kuvion+mukaan+yli+55+000+euroa+vuodessa+tienaavat+maksavat
>>+peräti+80+prosenttia+kaikista+valtion+ansiotuloveroista.
Maksavat+tietenkin+suurimman+osan+VALTION+tuloveroista+koska+VALTION+tuloveroa+ei+peritä+pienistä+tuloista+laisinkaan++!!!
Nyt+sitten+vain+kehiin+
a)+Valtionverojen+tulokertymä+(vaikka+v.+2018)
b)+kuntaverojen+kertymä
c)++ALVit+
Niin+nähtäisiin,+mistä+oikein+on+kyse.+
Tietenkin+tärkeä+tieto:+pääomatuloista+ei+peritä+valtion+tai+kuntaveroja+ja+verokanta+viekkaimmilla+pelureilla+jää+alle+20+%
Veroja ja veroluonteisia maksuja kerätään Suomessa noin 100 miljardia vuodessa.
Artikkeli puhui vain valtion tuloveroista joka on vajaa 11 miljardia vuodessa.
Kunnallisverokertymä on noin 20 miljardia.
Yhteisövero eli yritysten maksamat verot ovat n. 6 miljardia.
Kulutusverot (esimerkiksi arvonlisävero) ovat 34 miljardia.
Tärkeint on kuitenkin muistaa, että verojen TARKOITUS on olla tuloeroja tasaava keino. Esimerkiski kehitysvammaisten maksamilla veroilla ei pystytä takaamaan kehitysvammaisille inhimillisiä palveluita. Veroja ei voi maksaa kuin he (tai me) joilla on siihen varaa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b8e0bb57-afcb-4507-9b61-3e1d174a950e
Lisää tietoa verotuksesta
Kun rahat loppuvat alkaa h.........
Suomen+valtio+on+jätetty+liian+köyhäksi.+Valtion+kuuluisi+olla+niin+rikas+itsessään+että+veroja+ei+tarvitsisi+maksaa+ollenkaan+,+muuten+kaikki+tulosiirrot+menee+pelkäksi+vainoamiseksi+tai+niitä+ei+haluta+ollenkaan+eli+koko+valtio+kuihtuu+pois.+Eihän+tänne+sitten+kukaan+enää+mitään+sijoitakaan+jos+paljon+kenelläkään+ei+olisi+rahaa+ostaa+mitään,+itsenäisyys+loppuisi+lyhyeen.+
Tulosiirrot+eläkkeet+mukaan+lukien+on+yli+40+miljardia+vuosittain,+se+jos+puuttuisi,+laskisi+saman+verran+myös+täällä+kiertävä+raha,+jolloin+paljon+yrityksiä+menisi+nurin+ja+bkt+laskisi+myös+260+miljardista++50++miljardiin+joka+on+Suomen+ulkomaan+viennin+arvo+nykyään.+
Tuolloin+ulkomailta+tänne+ei+kukaan+todellakaan+sijoittaisi+yhtään+mitään+ja+vain+muutama+suurempi+yritys+mikä+harjoittaa+vientiä+jäisi+enää+pystyyn+muut+kaikki+menisi+konkurssiin+ja++muut+paitsi+nuo+suuryritysten+työntekijät+saisi+kenkää+eli+työttömyys+olisi+90%+työikäisistä.
Suomi-nimiselle+valtiolle+saisi+siinä+kohtaa+sanoa+hyvästit.
Valtion+kuuluisi+olla+nykyistä+paljon+rikkaampi+jotta+kykenee+elättämään+reilusti+koko+kansansa+oli+töitä+tai+ei.+Eli+valtion+sijoitusrahastot+kuuluisi+olla+toista+biljardia+suuret+jotta+korkotuloja+olisi+riittävästi.+
Mikään+muu+ei+oikein+toimi+käytännössä+,+markkinatalouden+heilahtelut+on+liian+suuria+pitääkseen+maan+talouden+tasapainoisena+kuten+nyt+koronatilanteen+aikana+huomataan.
Kyllä se mulle kelpaisi, nelinkertaistetaan mun tulot ja veroprosentiksi 40. Sehän menisikin tulojen mukaan..