Pitkä huoltoväli kuulostaa hyvältä, mutta pidemmän päälle moottorin kuluminen ja likaantuminen korostuu pitkillä huoltoväleillä. Tästä koituu seurausvahinkoja turbolle sekä pakokaasun takaisinkierrätykselle ja jälkikäsittelyn muille komponenteille, kuten hiukkassuodattimelle. Kalliiksi tulee.
Lähde: Suomen Autoteknillinen Liitto (2020)
Sähköauto on käytännössä huoltovapaa.
Lähde: Suomen Autoteknillinen Liitto (2020)
Sähköauto on käytännössä huoltovapaa.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Liikaa hienoa tekniikkaa jos särkyy korjaus 1000€
Olen aina poistanut katalysaattorin tukkeutuminen lyhyitä matkoja ajaessa
Sähkö auto Talvivaaroineen saastuttaa enemmän kun diisseli.
Hyvin tuntuu kilometrejä diselit kestävän kaverilla on 400000 km ajettu nykydisel.
Heh, vai että kaverilla. Kas kun ei kummin kaiman naapurin sedällä.
Ongelmia ei tule, kun vaihtaa öljyt tarpeeksi usein. Pieni kustannus koneremonttiin verrattuna.
Kolme tai neljä vuotta sitten vaihdoin viimeksi öljyt. Kirkkaalta näyttävät edelleen, niin ei viitsi suotta vaihtaa. Täyssynteettiset nykyöljyt on näköjään aika laadukkaita.
Tuo on totta. Useimmat ajaa aina todella liian kauan samoilla öljyillä. Itse nähnyt paljon juuri noita autoja joiden öljyjä ei ole vaihdettu riittävän usein. Käyntihäiriöitä juuri likaisesta öljystä johtuen. Öljyhän toki kestää huomattavan pitkänkin vaihtovälin ilman ongelmia mutta ongelma onkin se moottori ja samoin millaisessa ajossa auto on. Öljyhän ei itsessään juurikaan muutu käytössä mutta moottorista tulee aina palamisjätettä ja samoin ajan mittaan mahdollista polttoainetta hiukkasen sekoittuu öljyyn johtuen ohivuodosta. 30000 km on aivan liian pitkä vaihtoväli etenkin jos dieselautolla ajetaan hyvin lyhyitä välejä ja pääasiassa kaupungissa. Varsin usein tavannut käyntihäiriöisiä autoja juuri tuon takia.
Turbodiesel ei ole kovinkaan sopiva kaupunkiauto. Noilla pitäisi ajaa ainakin kerran kuussa joku 20 km ihan reilua moottoritienopeutta, Moni auton valmistaja/maahantuojakin on alkanut suositella vaihtovälin puolittamista. Itse en aja yli 10000 km samoilla öljyillä. Ja huomattavaa on sekin että hyvin monessa autossa on erittäin pieni öljynsuodatin. Pitkällä vaihtovälillä se tukkeutuu ja se likainen öljy kiertää sit siellä missä tarvitaan puhdas öljy. Jos haluaa säästää öljyissä mikä sinällään on halpa huoltokustannus niin kannattaa vaihtaa se pienen kahvikupin kokoinen suodatin ainakin. Pysyy öljyt paljon puhtaampina.
Itsellä volvo. Korjaamopäällikkö sanoi suoraan että 5-30 öljy on täysin sopivaa . Entisellä työnantajalla S80 diesel Se on mennyt yli 800000 km . Sillä todella ajetaan paljon ja huolletaan säännöllisesti. Jos haluat välttyä käyntiongelmilta kannattaa sitä autoa todella huoltaa. Öljynvaihto on huomattavasti halvempi kuin korjaamokäynti häiriöiden takia.
Nykyautot ovat pommeja elektroniikkansa takia, kymmenittäin antureita, päälle ohjausyksiköt, hapettuvia liittimiä jne. Ei ne käytöstä poistu käytöstä öljyjen takia kuluneen moottorin, vaan sähköjen, vanhaan autoon ei kannata uusia moottorin ohjausyksikköjä yms. merkkiliikkeissä.
Remontin hinta 800-1400 € hyvinkin herkästi
Sähköauto on pomminvarma. Määräaikaishuoltoon kuuluu vain raitisilmasuodattimen vaihto ja saranoiden voitelu.
Nykydieelit ovat kestäviä ja edullisia kulkupelejä vielä pitkään
Ovat pommeja ja lisäksi hiukkastykkejä.
No minähän en dieselistä luovu vaikka veisivät sen. Että silleen.
Dieselillä ajelen vielä pitkään. En maksa ylihintaisesta sähköautosta joka menee pataan kymmenen vuoden jälkeen. Koska akkujen vaihteminen ei vanhaan autoon kannata.
Jos halutaan, että ihmiset saavat tavaransa lähikaupoista vaivattomasti, niin kuorma-autojen ja rekkojen on liikuttava ja ne liikkuvat dieselillä. Samoin jätekuorma-autot liikkuvat dieselillä, eivät edes vihreät halua tukehtua kotona roskavuorten alle.
Kertakäyttö tuote tuo patteriauto.
Satndari akuille pakollinen. Vaihto pitää onnistua kuin autopesu, muuten 12v päästä tuotamme sähköauto romuja ennätys tahtii. TÄMÄ KYLLÄ LIENEE TARKIOTUSKIN. luonnon saastutus puolessa käyttöiässä ja loputtomien rahojen saanti myyj liikkeille.
Jos maailmassa olisi puolet vähemmän porukkaa, olisi saasteita vähemmän samassa suhteessa. Mieti sitä hetken.
Hybridi kuluttaa yli polttoainetta100 km matkalla enemmän kuin diesel. Eikä sähkökään ole päästötöntä.
Lataushybridi kuluttaa 2 x 50 km matkalla 0 litraa polttoainetta, kun lataa sen ajoakun täyteen ennen matkaa.
Mitä järkeä ajeluttaa satojen kilojen akkuja ympäriinsä, jotta yksi alta satakiloinen pääsee paikasta A paikkaan B?
Patteri lelut on tarkoitettu sisäkäyttöön ei Suomen olosuhteisiin.
Menneen talven lumia nuo dieselit. Ei ole järkeä kuljettaa parisataa kiloa painavaa rautamöykkyä ympäri Suomea, ja ruokkia sitä ulkomailta tuotavalla saastuttavalla öljyllä.
Halvalla ei hyvää saa. Autotehdas kerää voitot "halpojen" autojen varaosilla ja korjauskustannuksilla.
Verrattuna tilanteeseen 45 vuotta sitten dieselit suorastaan loistavia autoja nykyään.
Ei tule ongelmia, kun tankkaa talvilaaduun dieseliä, mutta noissa uusissa joissa dieselin lisäkis pitää tankata ureaa eli kusta toiseen tankkiin tulee ongelmia pakkasella.
Laittakaa sähkö-autoilijat tänne kokemuksia, kun nyt tulee -20, et miten pelittää.
Tuossa yksi matkablogi talvella ajelusta https://tyyliniekka.fi/toimiiko-sahkoauto-talvella-teslalla-nordkappiin-osa-7/
"Sähköautolla pärjää talvellakin erinomaisesti ja mukavasti, koska kaikilla etapeilla sisälämpötila oli 22-24 C ja penkinlämmitin päällä ykkös- tai kakkosteholla."
Näyttäisi olleen kulutus kovimmillaan 23,4 kWh per 100km, kun pakkasta 25 astetta. Itse olen käyttänyt laskelmissa 30 kWh:n kulutusta, niin ei tule ainakaan alakanttiin arvioitua.
nyky autot on pilattu turhilla sähkö antudeilla valot vilkkuu kuin diskossa käytettynä,
No ne tietokoneet,murtohälyttimet, Webaston (kauko-ohjaus ) ym. lisälaitteet kuluttaa virtaa vaikka auto ei ole käynnissä. Pienikin kulutus pakkasella pudottaa akun jännitettä ja latausta. Ylläpitolaturi on hyvä lisävaruste Suomen oloissa.
Mitä tekee jarruillakaan? Japanilaisethan keksi seurapeli-kamikazen?
Käytetyn akkuauton ostajalle akku on riski jota polttisautossa ei ole.
Miksi, sähköautoon ei tarvitse lisätä öljyäkään
t. avaaja
Sähköauto on käytännössä huoltovapaa - vaihda vain usein akkuja
ja saastuta luontoa
t. avaaja
Mikä avaaja? Viemärinavaaja?
t. ketjun aloittaja