TV7:ssa ja muissa alustoissa pyörii monia erilaisia rukouspalveluita, joissa kerätään valtavat määrät ihmisten terveystietoja.
Onko tietoturva-asiat kunnossa? ja mikä taho sitä Suomessa valvoo?
Rukouspalveluiden keräämät terveystiedot
24
65
Vastaukset
- Anonyymi
Tietosuojavaltuutetun tulisi herätä nopeasti!
- Anonyymi
Miksi? Siksikö jos minä soitan tuntemattomasta numerosta: Maija täällä hei, pyydän esirukousta perheenjäsenen puolesta.:D:D Hankkikaa elämä!!!!
Kun olen johtamassa kokousta, niin pidän huolta että rukouspyyntöjä luettaessa, ne suoratetaan, poistaen henkilön paljastavat tiedot, varsinkin jos ne kohdistuvat toiseen henkilöön. Näin toimii jokainen Helluntaikirkon pastorin valtakirjan saanut, ihan perusjuttuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi? Siksikö jos minä soitan tuntemattomasta numerosta: Maija täällä hei, pyydän esirukousta perheenjäsenen puolesta.:D:D Hankkikaa elämä!!!!
Kirjeissä on lähettäjän nimi ja osoite lääkärinlausuntoja ja nippu seteleitä mukana.
- Anonyymi
Helluntaikirkko kirjoitti:
Kun olen johtamassa kokousta, niin pidän huolta että rukouspyyntöjä luettaessa, ne suoratetaan, poistaen henkilön paljastavat tiedot, varsinkin jos ne kohdistuvat toiseen henkilöön. Näin toimii jokainen Helluntaikirkon pastorin valtakirjan saanut, ihan perusjuttuja.
Myönnät siis, että helluntaikirkon rukouspalveluun saapuu runsaasti arkaluontoisia henkiö- ja terveystietoja.
Anonyymi kirjoitti:
Myönnät siis, että helluntaikirkon rukouspalveluun saapuu runsaasti arkaluontoisia henkiö- ja terveystietoja.
Hengellisen työn tekijät kohtaavat ihmisiä kaikenlaisissa tilanteissa. Tuo ylläoleva kommentti tarkoitti sitä, ettemme rukouspyyntöjä lukiessa suhtaudumme hienovaraisesti asiaan.
Helluntaikirkon yhdyskuntajärjestyksessä sanotaan:
39 § Vaitiolovelvollisuus
Yhdyskunnan tai seurakunnan palveluksessa tai luottamustehtävässä oleva ei saa käyttää hyödykseen eikä luvatta muille ilmaista asemassaan tietoon saamaansa seikkaa, joka on erikseen säädetty tai määrätty salassa pidettäväksi tai joka koskee toisen terveydentilaa taikka jota asian laadun vuoksi ei muutoin ilmeisesti saa ilmaista.
40 § Rippisalaisuus
Vanhimmiston jäsen tai seurakuntaan palvelussuhteessa oleva hengellisen työn tekijä ei saa ilmaista hänelle yksityisessä ripissä tai sielunhoidossa uskottua asiaa eikä myöskään henkilöä, joka hänelle on uskoutunut, jollei laissa toisin säädetä.
- Anonyymi
Televiossa paljastavat ihmisten henkilökohtaisia sairauksia, nimiä, diagnooseja jne.
- Anonyymi
Laita joku esimerkki!
- Anonyymi
Tilinumerot,viitenumerot,maksuliset puhelinnumerot,sinne pitäisi maksaa pakkka rukoilemisesta.
- Anonyymi
Helluntaisuudessa voi pelastua myös. Jumalan siunausta.
- Anonyymi
Khihhih, ei papereihin jää oikeastaan yhtään mitään Jezebel.
- Anonyymi
exelit on täynnä tietoja...Khihhih
- Anonyymi
Kysymys ei ole vain teveystiedoista vaan henkilörekisteristä, jota säätelee laki.
- Anonyymi
Jo taas mielikuvitus lentää. Kukaan ei ilmoita henkilötietojaan tv:n rukouspalveluun. Sinne voi soittaa nimettömänä tai etunimellä, jos haluaa. Voi pyytää rukousta kertomalla aiheen, tai sanoa vain, että Herra tietää asian. Mikä rekisteri siitä syntyy, kun puhelimeen soittaa tuntematon numero.
- Anonyymi
Healing Rooms vaatii henkilötietojen antamista ja paperi allekirjoittamista.
- Anonyymi
numeroista helppo selvittää potentiaalisen lahjoittajan nimi ja osoite
- Anonyymi
Kukaan helluntailainen ei ole vielä noussut taivaaseen.Kaikki ovat menneet kuoltuaan tuonelaan.Valehtelee,joka väittää käyneensä taivaassa.
Saarn. 3:20 "Kaikki menee samaan paikkaan. Kaikki on tomusta tullut, ja kaikki palajaa tomuun."
Joh. 3:13 "Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa. " - Anonyymi
Ei niissä mitään terveystietoja kerätä. Valehtelet.
- Anonyymi
Raitsu! Pää tyynyyn.
- Anonyymi
Rahastaminen uskonnon varjolla ihmisten hädällä ja sairauksilla tulisi lailla kieltää.
- Anonyymi
Sairaiden ja apua pyytävien tulisi kääntyä rukouksineen itse suoraan Jumalan puoleen, eikä noiden lipevien ja rahanahneiden ihmisten puoleen.
Jer. 17:5 "Näin sanoo Herra: Kirottu on se mies, joka turvaa ihmisiin ja tekee lihan käsivarreksensa ja jonka sydän luopuu Herrasta." - Anonyymi
Viranomaisten pitäisi puuttua tuohon ongelmaan.
- Anonyymi
juu
- Anonyymi
lahkosaatanat haluavat teidän rahanne palkaksi sielujen antamisesta saatanalle
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen855993Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2925296Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk503335Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään102856Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1062729Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41665Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.161595Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211500Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät321449Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1781074