Oletko maskipelle?

Pelkäätkö omaa varjoasikin?

Otan osaa.
6283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

Äläs nyt maskinaamojen hysteriaa on kiva seurata tärisevät peloissaan kun kävelet ohi.

Äänestä
  • Ja pelkokerrointa on kiva tehostaa tekoyskäisemällä heitä päin maskia! :P Sen aihauttaman kauhun kykenee suorastaan lukemaan heidän silmistään! :D

    Äänestä

Venäjällä Putin määräsi juuri maskipakon eli maskia käytettävä siellä julkisessa liikenteessä ja hisseissä.

Kaikki venäläiset ovat siis maskipellejä.

1Äänestä
  • Aiemmin Venäjältä tuli RT:n kautta vain maskirovkaa ja salkkariväitteitä koronan alkuperästä. Nyt Venäjällä asuvien on pakko itsekin suojautua taudilta maskia käyttäen...

    Äänestä

  • Ei venäjällä kaikki ole maskipellejä vain maskin käyttäjät ei niitä kaikki käytä vain pellet.

    Äänestä

  • Pelokkaat säälittävän näköiset silmät paistavat märkien makien takaa, säälin teitä, ihan oikeasti. En sano tätä pahalla vaan säälien eikä tavallinen maski pelasta teitä viruksilta, sehän on ana auki tuolta korvan ja leuan kohdalta kun puhutte, ja tutkimusten mukaan virus on 1000 kertaa pienempi kuin hius ja menee läpi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pelokkaat säälittävän näköiset silmät paistavat märkien makien takaa, säälin teitä, ihan oikeasti. En sano tätä pahalla vaan säälien eikä tavallinen maski pelasta teitä viruksilta, sehän on ana auki tuolta korvan ja leuan kohdalta kun puhutte, ja tutkimusten mukaan virus on 1000 kertaa pienempi kuin hius ja menee läpi.

    Sääli on sairaus, siinä missä viruksen pelkokin. Mutta ei tuossakaan älyä ole, että saa päivän happensa muiden maskien käytöstä. Se muiden maskin käyttö taitaa olla teiltä pois jollain muotoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sääli on sairaus, siinä missä viruksen pelkokin. Mutta ei tuossakaan älyä ole, että saa päivän happensa muiden maskien käytöstä. Se muiden maskin käyttö taitaa olla teiltä pois jollain muotoa.

    Maskit nimenomaan vähentää hapen saantia paremmin saa happea ilman maskia mutta onhan se huvittavaa kun maskillinen sitten pelkää kun ohimenet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pelokkaat säälittävän näköiset silmät paistavat märkien makien takaa, säälin teitä, ihan oikeasti. En sano tätä pahalla vaan säälien eikä tavallinen maski pelasta teitä viruksilta, sehän on ana auki tuolta korvan ja leuan kohdalta kun puhutte, ja tutkimusten mukaan virus on 1000 kertaa pienempi kuin hius ja menee läpi.

    "1000 kertaa pienempi kuin hius ja menee läpi" mutta miksi mensi läpi kun korvalenkkien kiinnityskohtien välistä nousee irti muodostaen sieraimien korkeudelle ilmakäytävän

    Usein näkee nenän juuresta tiivistämättömän.
    Terveellistä ohjata virusilmavirta silmiin?

    Tartunnan estäviä FFP2-suojaimia (85snt) voi kiireinen käyttää kertakäyttösinäkin.

    Äänestä

  • Eivät pelkästään maskipellejä, vaan myös ihan tavallisiakin pellejä!

    Äänestä

Olen ja olen myös suvakki. Lähettelen afrikkaan rahaa vähintään 50€ kuussa, mutta en anna suomen köyhille persuille senttiäkään!

Äänestä

Sekuntiakaan en ole käyttänyt nollatehoista "maskia"

Sensijaan heinäkuun alusta lähtien erilaisissa kokoontumisissa tartunnan estävää FFP2-suojainta joka viikko noin viisi tuntia.

Äänestä

Myötähäpeä on valtava. Aikuiset ihmiset liikkuvat maskit naamalla kylillä. Minä en milloinkaan ala maskipelleksi.

Äänestä
  • Totta puhut. Minä vaihdoin Tenat viime viikolla. Oli menny vähän kelta-ruskeeks.

    Kyse on vain flunssasta jolle on annettu nimi. Pelokkaat ihmiset säikkyvät kausiflunssaa. On vanhuksia ennenkin kupsahtanut influenssoihin.
    Huh huh.

    Äänestä

mu-tu juttuja


en usko

haise pa-halle


SIKA




- pikku-Silja -

Äänestä
  • Pikku-siljalle kuonokoppa on ihan sopiva, naama peittyy.

    Äänestä

Maskipellet eivät osaa selittää, miksi Espanjassa on julistettu koronan leviämisen takia hätätila, vaikka siellä on ollut ankara maskipakko. Jotain he ilmeisesti tekevät väärin, kun maskien pitäisi hoidella koko korona.

Äänestä
  • Kieltämäti hammasmäti, siellä ei auta vaikka saa 100e sakon jos kulkee ilman mäskiä ja kaikilla mäskit naamarilla, jopa mielenosoituksessa mäskipakkoa vastaan.

    Mutta kyse ei olekkaan mistään koronasta vaan kontrollista, on tullut tämä talouden "suuri resetti" mitä koronan varjolla ajetaan takaa.

    Äänestä

Muissa maissa kasvu vaan jatkuu maskeista, lockdowneista ja ties mistä huolimatta.

Esimerkiksi Ilta-Sanomat on koronahysteeristen media kun siellä puhuttiin maskipako sisäliikuntapaikoilla. Vaikka todellisuudessa on kyse suosituksesta kuten kaikkialla muuallakin. Sanoma mediat vääristelee uutisia tahallaan.

Äänestä
  • Eikö olekkin ikävää?

    1Äänestä

  • Ei olekaan ainaostaan maskilliset pelkää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei olekaan ainaostaan maskilliset pelkää.

    Yhä useampi niitä vaan Suomessakin käyttää ilman sen kummempia pelkotiloja.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yhä useampi niitä vaan Suomessakin käyttää ilman sen kummempia pelkotiloja.

    Näin on ei maskeissa ole pelättävää mutta maskilliset ovat silti ihan pelsoissaan maski naamallaan tänäänkin oli junassa pelokas maskinaama yritti etsiä koloa mihin uskaltaa istua.

    Äänestä

  • Koirille ja kissoille kans, ensin kuonokoppa ja sitten maski siihen päälle, ei leviä virukset eläintenkään kautta enää.

    Mistä sitä tietää, kantavat ja levittävät viruksia vaikka eivät itse ehkä sairastukkaan? Liekö asiaa edes tutkittu sen tarkemmin, eläimethän on nenineen nuuskuttamassa aina joka paikkaa kun lähelle menevät toista eläintä tai ihmistä?

    Varmaan korona leviää myös tuota kautta ihmisen edes tietämättä, se selittäisikin taudin leviämisen vielä niissä maissa missä väliä on pidetty ja maskit olleet päässä jo monta kuukautta keväästä saakka.

    Äänestä

Oletko Pietarin trolli.
Suomalainen ei varmaan kirjoittaisi näin typerää.

Äänestä
  • Kohta tulee jessiltä uusi pietarinmaskitrolli kirja.

    Äänestä

Kertoo ihmisroska, jonka maskirahat menee pirkka ja veikko-olusiin.

Äänestä
  • Ei maskit maksa mitää niitä jaetaan köyhille ihan ilmaiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei maskit maksa mitää niitä jaetaan köyhille ihan ilmaiseksi.

    Aika tyhmä pitää olla joka ei tuota vieläkään tiennyt.

    Äänestä

Aloittajan olisi syytä kuunnella Isäntänsä ääntä Moskovan suunnasta. Siellä kun Putin on käskyttänyt maskipakon julkisessa liikenteessä ja hisseissä. Siis maskien käyttö Venäjällä pakollista kun tauti leviää niin tehokkaasti.

Suomessa ollaan vasta suosituksissa.

Äänestä
  • Maski silakan moskova hörinät hahahah.

    Äänestä

Joka toisten ihmisten ajatuksista kuvittelee, hän omaa varjoaankin pelkää.

Äänestä

Kyllä se suurempi vika on niillä joilla on jotain maskin käyttöä vastaan noin niinkun ajatusmaailman kannalta.

Äänestä
  • Ei kukaan vastusta sinun maskin käyttöä maski vaan naamalle jos helpottaa tuota sun hysteriaa.

    Äänestä

Miksi kirurgit ja lääkärit yleensäkin ovat ovat idiootteja koska käyttävät leikkauksissakin maskeja?

Äänestä
  • Miksi pidät heitä idiooteina? en tiedä ketään muuta joka olisi kanssasi samaa mieltä.

    Äänestä

  • Me tavalliset ihmiset ei ollakkaan mitään kirurgeja, Venäjälläkin yksi kirurgi eikä hänkään käytä maskia.

    Äänestä

Kaikille kuonokoppa, niin katoaa AIDSit, syövät, koronat, ja tyhmyys?

Äänestä

THL suosittelee maskin käyttöä tilanteissa, joissa turvavälin pitäminen ei onnistu.

Maskihysteerikot näyttävät vaativan, että maskia pitäisi pitää aina ja kaikkialla.

Äänestä
  • Eka tuli suositus nut on osassa paikkaa vahva suositus sitten on on anettu vakava suositus ja huvittavin on ollut universaali suositus ja siis kaikki nämä on sama asia kuin tuo ensimmäin on vaan hysteerisenä pitänyt keksiä etuliiteittä suositukseen.

    Äänestä

  • THL suosittelee lisäksi kondomia tilanteissa missä turvaväli on äärimmäisen tiukka.

    Äänestä

Palstan päivystävän idiootin tekemää aloitusta pitää sitten nostaa, ettei vaan mikään asiallinen pääse näkyviin?

Vetäkää vehnäjauhoa sieraimiinne, media-apinat. Ja mitäs muuta nyt voisitte kun legopalikkayrittäjänne on häkitettynä.

Äänestä
  • Hahahah maskipelle sai itkupotkuraivarikohtauksen hahahah buahhaah.

    Äänestä

Maski antaa elintilaa. Kukaan ei uskalla tulla lähelle.

Äänestä
  • Meillä on juuri toisinpäin maskinaamaiset hysteerikot pysyy hyvin kaukana kun ei käytä maskia.

    Äänestä

  • Ei muutakun maskia namaan se auttaa myös hyvin ihmisten koronahysteriaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei muutakun maskia namaan se auttaa myös hyvin ihmisten koronahysteriaan.

    Ooks varma?

    Espanja: MaskiPAKKO! Yli 20 000 uutta koronatapausta PÄIVÄSSÄ!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ooks varma?

    Espanja: MaskiPAKKO! Yli 20 000 uutta koronatapausta PÄIVÄSSÄ!

    Oon varma maski auttaa koronahysteriaan ei hyysteerinen ole kornasairas vaan terve hyysterinen maski naamalla kulkeva hysteerikkö.

    Äänestä

En.

Tai riippuu vähän tilanteesta?
Esim. Kiviä timanttileikkaillessa, muovia hioessa tai betonia piikatessa yleensä olen.
Mutta koronan johdosta en. Ainakaan toistaiseksi. Koska maakunnassani koronaa on n. joka 3000 immeisellä. Ja tapaan keskimäärin viikossa vain vajaa 2999 ihmistä! :P

Äänestä

Ei olla idiootteja ja älyttömiä kuin lääkärit, vaan otamme rahaa pankista: maski päällä kuin pankkiryöstäjä: rahat tänne tai otan maskin pois päältä ja aivastan päin naamaasi.

Äänestä
  • On se meidän maskipelle jo hurjalla päällä hahahha.

    Äänestä

Miksi psykiatri on aina mielenvikainen?

Äänestä
  • Vaikea sanoa miksi olet tuota mieltä en ole moisesta edes aiksemmin kuulut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikea sanoa miksi olet tuota mieltä en ole moisesta edes aiksemmin kuulut.

    No mä kuulin viimeks eilen, ku jossain uutisissa joku psykiatri avautui et on ollu kummallakin puolella psykiatrin sohvaa. Eks Aku Ankassa mainittu siitä mitään?
    Ja oon kyl lukenu monasti aikasemmin kin mielenvikasista psykiatreistakin.

    Äänestä

Lääkärien vuosipalkka olisi laskettava korkeintaan 343euroa vuodessa, koska ovat niin tyhmiä että käyttävät maskeja, tuosta verot pois niin noin 200eur jää käteen kirurgille vuodessa.

Äänestä

Kuonokoppapellet ovat säälittäviä pelkureita ja laumasuojan estäjiä. Hävetkää.

Äänestä
  • Kyllä ainakin mun mielestä on parempi edes yrittää, ettei kaikki sairaalapaikat tulisi täyteen ja mahdollisesti ylikin kuten muualla euroopassa saattaa olla käymässä.

    1Äänestä

Tieteellisestikin on Pohjois-Koreassa todettu , että maskien käyttö on turhaa ja maskeja ei käytetä, jonka vuoksi siellä ei ole koronaa.
Etelä-Koreassa riehuu epidemia, koska siellä käytetään maskia.

Tässä varmaan yksi syy, miksi STM ei kansliapäällikkönsä Kirsi Varhilan,sdp, johdolla suositellut maskien käyttöä (mutta ei kuitenkaan halunnut kieltää sitä) eikä Suomi siten lähtenyt ainoana EU-maana mukaan maskien suureen yhteisostoon.

Äänestä

En todellakaan käytä. Nyt pitäisi käyttää jo ensimmäisellä luokalla olevien lapsienkin maskia. Meinaavat sitten pokkana tuhota lasten keuhkot. On jonkun ajan päästä keuhkosairaita ihmisiä maailma pullollaan, mitkä kuolevat sitten pienenkin flunsan takia vastostuskyky ja keuhkot paskana.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pelkäätkö omaa varjoasikin?

Otan osaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu