Laitatin kierukan vajaa vuosi sitten, eikä mitään tiputtelua sen koommin tullut alussa (vaikkei hormonaalinen ehkäisy olekaan itselleni sopinut aiemmin).
En siis tiedä onko kierukalla mitään yhteyttä tähän, mutta olen jo pari kuukautta "kärsinyt" yhdynnän jälkeisestä limaisesta vuodosta. Jos vuoto ei ala heti, tulee se viimeistään seuraavana päivänä. Kävin noin kuukausi sitten lääkärissä asiasta ja sain käteeni vain lääkkeet vaginoosiin vaikkei mitään muita tunnusomaisia oireita ollutkaan siihen liittyen. Sisätutkimus tosin tehtiin ja kierukka oli paikallaan. Myös klamydia ja tippuri testattiin, vaikka sen jo tiesit ettei niitä ole. Kokemuksia samankaltaisista oireista?
Epätavallinen vuoto yhdynnän jälkeen
1
1851
Vastaukset 1
- Anonyymi
Mulla on myös reilut kolmatta vuotta ehkäisynä ollut kierukka ja nyt tänä vuonna ajoittain, ei siis jatkuvasti oli saman tyyppistä yhdyntöjen jälkeen liittyvää ja joskus hyvin runsastakin valkovuotoa. Vuoto on ollut runsaimmillaan yleensä heti seuraavana aamuna jos illalla ollaan rakasteltu ja sitä saattoi jatkua muutama päivä. Joskus harvoin siihen liittyy myös lievää alapään kutinaa.
Lääkärissä en vielä käynyt, mutta puhuin asiasta työterveyshoitajalle joka sanoi oireitten viittaavan hyvin vahvasti bakteerivaginoosiin ja neuvoi hakemaan apteekista emätingeeliä ja käyttämään sitä ohjeen mukaan ja myös heti seksin jälkeen ohjeen mukaan ja ellei toimi niin aika lääkärille.
Lisäksi hän kehotti kysymään mieheltäni peseekö alapäänsä saippualla ennen yhdyntää ja jos on pessyt, niin ei missään tapauksessa saippuaa alapääpesulla, vain pelkkä vesipesu ennen, koska naisen herkkiä limakalvoja se saippualla pesty voi ärsyttää. No saippuaahan meillä mies sanoi pestessään käyttäneensä, mutta nyt hän on alkanut pesaista vain vedellä ja vaikka tuo geelinkäyttö oli aika sottaista hommaa, niin onneksi on pikkuhousunsuojat keksitty ja ainakin tällä erää sain noilla hoito-ohjeilla tilanteen rauhoittumaan. Hoitogeelin käytön lopetin kuukausi sitten ja nyt tilanne on normaali. Kiusallinen vaiva tuo on, eikä toivottavasti ihan pian uusi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1162406Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???381471Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6421004- 106993
- 71962
- 97888
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686