"Ruokaketju Lidl vetää myynnistä Milbona-tuotemerkillä myytävää ranskalaista valkohomejuustoa ruokamyrkytysvaaran vuoksi".
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/lidl-vetaa-valkohome-ja-vuohenjuustoa-myynnista-e-coli-bakteerin-takia/7968302
Yritys tiedottaa, että tuotteen valmistaja on omavalvonnassaan löytänyt tuotteesta E.coli -bakteeria, joka voi aiheuttaa vatsavaivoja ja ripulia. Erityisesti lapset, vanhukset ja heikentyneestä vastustuskyvystä kärsivät ihmiset kuuluvat riskiryhmään.
Lidl pyytää kuluttajia lopettamaan erään kuuluvan tuotteiden käytön ja palauttamaan ne myymälään. Tuotteen hinta hyvitetään palautuksen yhteydessä.
Lidl vetää myynnistä myös Milbona Selection Goat Cheese Roll -vuohenjuuston.
Takaisinveto koskee kaikkia myynnissä olevia eriä. Lidlin mukaan juustossa on havaittu lainsäädännön rajat ylittävä määrä Listeria monocytogenes -bakteereja. Listeriabakteeri voi olla haitallinen erityisesti vanhuksille, vastustuskyvyltään heikentyneille ja raskaana oleville.
Lidl pyytää lopettamaan juuston käytön ja palauttamaan ne myymälään, jossa tuotteen hinta hyvitetään.
Lidl vetää myynnistä raskalaiset homeiset juustot.
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan ainakin vaihtelua. Yleensähän ne viikottain vetää tuotteita myynnistä josta saa salmonellaa.
- Anonyymi
On niitä takaisinvetoja muillakin kaupparyhmillä. Tosin eniten ehkä tulee kaupalle, joka pyrkii puristamaan hinnat alas ja voitot ylös.
Nyt on tämmöinen:
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/ea7b10dc-0a02-4f40-b4c1-0fbb1edf72cc?ref=ampparit:07ff
Onneksi meidän valvonta ilmeisesti toimii, tästä pikavilkaisu viraston infoihin:
https://news.cision.com/fi/ruokavirasto
👍
- Anonyymi
Mummojen ja pappojen raha ei kelpaa Lidlille jolleivät anhukset hanki turhaa älykännyä ja nettiliittymää.
Ainakaan eläkeläiset eivät saa kaikkia alennuksia.- Anonyymi
Kyllä minun rahani on ihan hyvin kelvannut ilman kännykkää, vaikka sellaisen omistankin.
Ne muutamat kännykkätarjoukset on yleensä sellaisia, joita en ostaisi muutenkaan, ihan päivittäiset normaalitarjoukset riittää minulle.
- Anonyymi
Lidl, tuo saksalaisen pohatan putiikki loistaa kyllä usein tuotteiden takasisinvetoilmoituksissa.
Laadulla on tekijänsä, ja ostopaikalla kansalliset etunsa.- Anonyymi
Enemmän ulkomaista paskaa on kahden "suomalaisen" kartelliketjun valikoimissa. Pirkka ja Rainbow ovat turkista ja itäblokin maista peräisin olevaa roskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575970
- 1145555
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465247Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323255- 552789
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252601- 432290
- 232090
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta131900On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151821