Kaikkien aikojen lämpöennätys!

Nyt on jotain positiivistakin odotettavissa, koronatestien tulosten lisäksi! Nimittäin on mahdollisuus rikkoa Suomen kaikkien aikojen marraskuun lämpöennätys. Katsoin Juha Föhrin lailla sääkarttoja ja havaitsin, että ensimmäinen hyvä mahdollisuus on heti maanantaina 2.11. Tässä keskustelussa seuraamme lämpöennätyksen rikkomista minuutti minuutilta ja sääasema sääasemalta.

Laita oma veikkauksesi ennätyslukemista, päivämäärästä, kellonajasta ja sääasemasta. Tässä korkeimmat kuukautislämpötilat kautta aikojen:

Ylimmät lämpötilat kuukausittain
kuukausi °C pvm paikkakunta
Tammikuu 10,9 6.1.1973 Jomala Maarianhamina
Helmikuu 11,8 28.2.1943 Helsinki Ilmala
Maaliskuu 17,5 27.3.2007 Helsinki-Vantaan lentoasema
Huhtikuu 25,5 27.4.1921 Jyväskylä kaupunki
Toukokuu 31,0 30. ja 31.5.1995 Lapinjärvi Ingermaninkylä
Kesäkuu 33,8 24.6.1935 Ähtäri
Heinäkuu 37,2 29.7.2010 Liperi Joensuun lentoasema
Elokuu 33,8 7. ja 8.8.2010 Heinola, Lahti
Syyskuu 28,8 6.9.1968 Rauma kaupunki
Lokakuu* 21,1 14.10.2018 Oulu lentoasema
Marraskuu 14,3 3.11.2015 Kemiönsaari Kemiö
Joulukuu 11,3 20.12.2015 Kokemäki, Pori

4

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menipä tilastot tiiviiksi, vaikka nimenomaan kiinnitin huomiota luettavuuteen!

      Oma veikkaukseni: 2.11, kello 14, Turku Artukainen, 15,2 astetta.

    • Nyt on historian kirjan menossa uusiksi! Porin Lentokentällä on tällä hetkellä 14,1 astetta eli 0,2 astetta puuttuu vielä kaikkien aikojen marraskuun lämpöennätyksestä. LIVE- seuranta jatkuu tiiviinä koko yön.

      • Joo! Raumalaiset on varmaan käyneet laittamassa jääkuutiosangon Porin Lentokentän mittarin alle. Enää 13,8 astetta. Pettymysten pettymys! Ei tässä muuta voi kun riipaista kännin päälle!


    • Anonyymi

      Veikkaan 15.0 C 4 marraskuuta ja paikaksi Velkua tai se Naantalin alue.
      siksi että silloin ehtii suihkuvirtauksien mukana USA noussut lämpötila vaalien ja Trumpin höyryämisen vuoksi tänne Se tulee loogisesti Uppsalan suunnasta länsimatalapaineiden saattamana ja sieltä siirtyen suurinpiirtein suunnassa 75 astetta Aunuksen suuntaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      81
      3035
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1736
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      83
      1581
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      137
      1442
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1428
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      157
      1334
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      159
      1263
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      98
      1207
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      82
      1207
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      83
      1182
    Aihe