Hieman vanhemmat palstanistit muistavat taatusti Kari Suomalaisen.

Hän oli HS:n suosittu pilapiirtäjä ja moni tilasi tai osti lehden yksinomaan Karin piirrosten takia. Häntä rakasti koko Suomi.

Sitten lehden linja muuttui mihin Kari ei suostunut ja saikin sitten potkut. Kari Suomalainen sanoi että hän on mieluimmin yksin oikeassa kuin lauman kanssa väärässä.
Osuvimpia maahanmuuttokriittisiä piirroksiaan saa nykysin hakea koska eliittikommunistimme ovat niitä poistaneet ja piilottaneet. Jotain on kuitenkin vielä säilynyt:

https://mvlehti.net/2020/10/15/paivan-kuvat-piirtaja-kari-suomalaisen-syntymasta-100-vuotta/

Ajatelkaa; näistä piirroksista on kulunut jo monta kymmentä vuotta. Mitä Kari piirtäisikään tänä päivänä?

12

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän Kari muistaisi piirroksissaan kertoa myös, kuinka hän vihasi kaltaisiasi natseja.

      • Kiitoksia kovin arvostamalleni kommentaattori hra Kollimaattorille kommentistaan.
        Saattaa olla että Karilla oli sivalluksia myös meitä natseja kohtaan; muistan sellaisia hämärästi?

        Karin piirrokset olivat kuitenkin sivaltavan teräviä kaikilla elämän osa- alueilla ja arvostan hänen elämäntyötään suuresti.

        Mahtaako olla sellaista keräilijää jonka hallussa olisi kaikki tai merkittävä osa Karin tuotannosta?


      • Anonyymi

        Kyllähän Kari Suomalainen oli lähinnä natsi.


    • Anonyymi

      Hyllyssäni on joitakin Karin piirroskaskukirjoja. Silloin tällöin katselen ja lueskelen niitä. Muistelen menneitä Suomen historiasta noin hupimielellä ja tulen aina hyvälle tuulelle.

    • Anonyymi

      Eipä ole nämä asiat muuttuneet sitten vuoden 1990...

    • Anonyymi

      Nämä Karin kuvailemat iso paha susi tarinat uppoavat vihervasemmistolaisiin sosiaalitanttoihin edelleen ihan yhtä hyvin kuin 1990. Kun ensimmäinen tuhannen Somalin lauma tuli Neuvostoliitosta, kun vihervasemmiston edellinen unelma, työläisten paratiisi Neuvostoliito kaatui, eikä toteutunut Suomessa. Nyt niiden uusi unelma on kehitysmaataustaisten Islamin palvojien kalifaatti Suomessa. Inshallaah! Maashallaah! Allaahakbar!

    • Anonyymi

      Nykysuomalaisissa on ilmennyt joitakin samanlaisia pilapiirtäjälahjakkuuksia kuin Kari Suomalainen oli. Päivittäin jopa IL:ssä tai IS:ssä piirroksiaan julkaiseva mm. Pilapiirtäjä imi voi olla ehkä halventavakin nimitys noille taiteilijoille. Toivottavasti niistä tulisi buumi julkaista.

      Mustavalkoisen piirrostaiteen ja sarjakuvataiteen ystävä

    • Anonyymi

      niin-nyt vihreet kuulat vihaisia

    • Anonyymi

      Kari sai kenkää, koska piirsi ihan rasistisia pilakuvia?

      Huomatkaa, kuinka jo silloin rasismi- leimaa iskettiin mamutulvan vastustajiin!

    • Anonyymi

      Kari lähti kun kyllästyi tekemään töitä typerysten kanssa!

      "Piirros poistettiin ladelmasta eikä sitä siis julkaistu Helsingin Sanomissa. Piirtäjä oli jo uhannut erota, jos hänen töitään sensuroitaisiin, ja nyt toteutti uhkauksensa. Päätoimittaja Janne Virkkunen myönsi Karille eron"
      ks. wiki

      • Anonyymi

        Jos piirtäjän kuvia ei suostuta laittamaan lehteen, niin sehän on sama kuin potkut!

        Karin eroaminen oli vain muodollisuus. Eli Virkkunen käytännössä erotti Karin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos piirtäjän kuvia ei suostuta laittamaan lehteen, niin sehän on sama kuin potkut!

        Karin eroaminen oli vain muodollisuus. Eli Virkkunen käytännössä erotti Karin.

        et taida ymmärtää työsuhteita......


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      531
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe