Usko tuo taivastoivon

Anonyymi

Toi­von­sa me­net­tä­nyt ih­mi­nen on ai­van kuin la­kan­nut elä­mäs­tä. Toi­vo on mei­dän elä­määm­me kan­nus­ta­va voi­ma. Il­man toi­voa ei ole tu­le­vai­suut­ta. Se kan­nus­taa jat­ka­maan sil­loin­kin, kun elä­mäs­sä on suu­ria vas­toin­käy­mi­siä.

Ku­lu­neen tal­ven ai­ka­na olem­me muis­tel­leet tal­vi­so­dan vai­kei­ta ai­ko­ja kan­sam­me elä­mäs­sä. Moni on tun­te­nut erit­täin suur­ta kii­tol­li­suut­ta ja kun­ni­oi­tus­ta nii­tä ih­mi­siä koh­taan, jot­ka kä­vi­vät roh­ke­as­ti puo­lus­ta­maan isän­maa­tam­me suur­ta vi­hol­lis­ta vas­taan. Hei­dän har­teil­laan le­pä­si maam­me tu­le­vai­suus ja toi­vo.

Rau­han, ei tu­hon suun­ni­tel­mat

Pro­feet­ta Je­re­mi­an ai­ka­na kan­sa oli vie­ty pak­ko­siir­to­lai­suu­teen. Tu­le­vai­suus näyt­ti syn­käl­tä.

Je­re­mia vä­lit­ti heil­le Ju­ma­lan lu­pauk­set: ”Mi­nul­la on omat suun­ni­tel­ma­ni tei­tä var­ten. – – Mi­nun aja­tuk­se­ni ovat rau­han ei­vät­kä tu­hon aja­tuk­sia: minä an­nan teil­le tu­le­vai­suu­den ja toi­von. (Jer. 29:11.) Ju­ma­la on ker­ran joh­ta­va kan­san­sa ta­kai­sin omaan maa­han­sa.

Ih­mi­siä ke­ho­tet­tiin toi­mi­maan sen kau­pun­gin par­haak­si, jo­hon hei­dät oli siir­ret­ty. Je­re­mia neu­voi ru­koi­le­maan Her­raa, sil­lä kan­san uu­den asuin­pai­kan me­nes­tys on myös hei­dän me­nes­tyk­sen­sä.

Je­re­mia myös ava­si kan­san­sa kes­kel­le sitä us­kon syn­nyt­tä­mää toi­voa, joka tä­hy­ää tuon­puo­lei­siin: Ju­ma­la on an­ta­va pe­las­ta­jan, Mes­si­aan, joka tuo ian­kaik­ki­sen elä­män toi­von.

Odo­tuk­sen sä­vyt­tä­mä elä­mä

Ju­ma­lan sana neu­voo ra­ken­ta­maan hy­vän pe­rus­tuk­sen tu­le­vai­suut­ta var­ten ja voit­ta­maan to­del­li­sen elä­män. Us­kon aar­teen löy­tä­mi­nen ja sen tal­len­ta­mi­nen an­taa ih­mi­sel­le va­loi­san tu­le­vai­suu­den ja kes­tä­vän toi­von.

Us­ko­vai­set ovat uu­des­ti­syn­ty­neet elä­vään toi­voon Jee­suk­sen ylös­nou­se­muk­sen kaut­ta. Us­ko­vai­sen elä­mää sä­vyt­tää jat­ku­va odo­tus. Näin jo en­sim­mäi­sil­lä kris­ti­tyil­lä oli voi­mak­kaa­na kan­nus­ti­me­na elä­vä toi­vo Jee­suk­sen pi­kai­ses­ta pa­luus­ta.

Pek­ka Kyl­lö­nen

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsepetos on taitolaji.

    • Anonyymi

      Toivoahan se tietysti on katteetonkin toivo.
      Jotenkin kuitenkin niin pateettista.

    • Tiedän että nuo ovat kopioituja kirjoituksia, mutta kuitenkin kysyisin Pekalta miksi hän ei voi tunnustaa uskoaan Jeesukseen?

      Silmänlumeeksi vl-saarnoissa on pakollisena kiintiöjeesus, kun hänen nimensä mainitsemattomuudesta on niin monet kerrat muistutettu.

    • Anonyymi

      Ratkaisevaa on se, mihin uskomme. Pysymiseen vanhoillislesdiolaisissako?
      Elävä usko perustuu kokonaan Jeesuksen ansioon. Häneen turvautumalla ja oppejaan seuraamalla taivastoivoa on.
      Ihmislähtöiset määräykset ovat luopumusta. Jokaisen kannattaa lukea itse Raamattua ja tutustua siihen, mikä on Jumalan tahto. Laajentaakseen tietämystään kannattaisi kuunnella muitakin, kuin ns. omia puhujiaan. Netistä voi kuunnella esimerkiksi Jukka Norvannon opetusta Raamatusta "Raamattu kannesta kanteen" sivulta. Radiostakin tulee arki-iltaisin klo 21-21.30 jaksot kanavalta Dei 95.7 Satakunnassa.
      Se on totta, että uskovia on kaikissa kristinuskon suunnissa. On myös luopumista. Vain Jumala tietää, mitä kenenkin sisimmässä asuu. Ihmisiltä voi peitellä jotakin, mutta Herralle on kaikki avointa.
      Ole rohkea.

    • Anonyymi

      Mitä te teette siellä taivaassa iäisyyden?

      • Anonyymi

        "Mitä te teette siellä taivaassa iäisyyden?"

        Suunnitellaan elämää rinnakkaismaailmankaikkeuksiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Mitä te teette siellä taivaassa iäisyyden?"

        Suunnitellaan elämää rinnakkaismaailmankaikkeuksiin.

        Olisiko "taivasmatka" turvallisemmin aloittaa, etsimällä se Raamatusta.
        Luuletko, että löydäy??

        Et muuten löydä.

        r


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      4
      1756
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1222
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      900
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      826
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      100
      713
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      678
    9. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      92
      659
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      18
      656
    Aihe