Montako tuntia olet istunut kielitunnilla koulussa? Olisiko aika tehostaa kielten opetusta Suomessa?
Sujuvan kielitaidon oppii 120 tunnin työllä
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ralli englannin oppii tuolla tuntimäärällä.
Olkoonkin rallienglantia. Se tarkoittaa 2000 sanan sanaston hallintaa, mikä riittää pääsyyn useimpiin yliopistoihin Euroopassa.
Tässä on 120 tunnin opiskelun tulos.
https://www.youtube.com/watch?v=TAGbrM-MMRk
Suomalaisten olisi aika päästä alemmuskompleksistaan. Tuossa katkelmassa kieltä syntyy hyvää tahtia ja useimmat eurooppalaiset ymmärtävät sisällön. Toista olisi, jos vain suomea solkattaisiin.
Lopulta kannattaa turvautua suomen kieleen.
https://www.youtube.com/watch?v=4ClTKvfplz0
Mistä löytyvät nuo 2 000 sanaa???
Niitä on internet täys. Englannin osalta löytyy myös kokeita.
Kuvaamataidon ope lukiossa neuvoi, miten tehokasta on kääntää kappale ensin suomeksi ja sitten takaisin. Sen jälkeen muistaa, ja olen itse tuon havainnut todeksi.
Itse englannin ope Kurikan lukiossa, Liisa Hautanen , ei osannut opettaa tässä suhteessa juuri mitään. Tyypillinen luennoija.
Olet oikeassa. Kopioiminen ja aivoilla muokkaaminen ovat tunnettuja ja tehokkaita oppimismenetelmiä. Peruskielitaidon oppii kolmessa kuukaudessa, luultavasti lapset nopeammin. Jos haluisimme, jokainen suomalainen osaisi tulevaisuudessa 9 kieltää kymmeneen ikävuoteen mennessä.
Silloin olisikin jo aika muuttaa pois Suomesta halvemman verotuksen piiriin...
Miksi? Nykyään lapsia päiväkerhotetaan lähes ylä-asteelle asti. Miksi ei voitaisi vaatia tulosta?
Niin. Milloin on aika teititellä isolla T:llä tai sinutella isolla S:llä. Olla verbin käyttö? En osaa edes suomenkieltä. Kahvin osaan tilata seitsemällä kielellä. Se on jotenkin anteeksiantavaa.
Tehdään kuin britit: teititellään aina. Kukaan ei ole osannut sinutella siellä enää sataan vuoteen kuin ehkä Shakespearia tapaillen.
Englannin teitittely on inflatoitunut niin paljon, että todella teititelläkseen siellä pitää ottaa kovemmat käyttöön ja käyttää titteleitä.
Rouvittelu, neidittely ja herroittelu (Mrs, Miss, Mr) on englanninkielisissä ja muissakin maissa peruskohteliaisuutta, eikä siihen liity mitään tärkeilevää. Englannin kielessä tämä on kätevä tapa teititellä, koska erillistä teitittelymuotoa ei englannissa enää ole.
Tais siis thou sanaa ei käytetä enään yleisesti.
Ai kolmessa viikossa 8 tuntia joka arkipäivä?
Ei opi.
Aivotutkijoiden mukaan tosiaan rytmittäminen on järkevää. Se ei lisää tunteja.
Itse olen opiskellut englannin kieltä 12 vuotta ja aina tuntuu olevan uutta opittavaa. Naurettavia nuo 120 tunnin jorinat.
Englannin kielessä on 150 000 sanaa, joten saat jatkaa opintoja vaikka tuhat vuotta. Se ei tarkoita, että se olisi kovinkaan järkevää jokaiselle suomalaiselle. 2000 yleisimmän sanan osaaminen useasta kielestä on fiksumpaa kuin äidinkielenopettajatasoinen yhden kielen opiselu. Samalla työmäärällä osaisit nyt 30 kielellä kommunikoida kaikki yleiset arkiasiat.