Ford Focus kiinnostaisi kovasti, mutta tähän mennessä koeajetuissa (käytetyissä) malleissa on jo kahdessa jäänyt ovi jumiin. Ensimmäisessä etuovi aukesi, muttei enää suostunut sulkeutumaan kuin väkivalloin ja toisessa takaovi ei auennut ollenkaan sisäpuolelta. Kolmannessa ovi narisi ja oli niin jäykkä, että alkoi senkin kunto epäilyttää.
Lisäksi esim. käytettyjen -98-, -99-vuosimallien maalipinta näytti varsinkin punaisissa Focuksissa kohtalaisen kärsineeltä. Eikä vain yhdessä, vaan useammassa autossa.
Onkohan minulle autoliikkeissä sattunut vain huono tuuri vai onko esim. ovissa ollut Focusten omistajilla yleisesti ongelmia?
Onko Focuksella tyyppivikana jumittava ovi?
12
2284
Vastaukset 12
- Henry The Great
kestotesti. Lukkojen kanssa oli ongelmia = lastentauti ja ongelma on hoidettu nyttemmin. Ongelman ydin en muista.
- Focus99
Itselläni on ollut Focus huhtikuusta 99 ja ei ole ollut minkäänlaisia lukko-ongelmia, autossa on kauko-ohjattu keskuslukitus.Noista maaleista voin kyllä sanoa, että älä säästä ja hanki autoa nk. normaalivärillä kuten esim. tuo punainen on.Se on vähän kaikkien automerkkien ongelma, että nuo normaalivärit eivät oikein säily.Pistä pari tonnia lisää ja kuultoväri, niin kyllä pysyy.Minulla on kuultovihreä ja pinta on pysynyt hyvänä, joskaan en ole sitä vienyt enkä vie harjapesukoneeseen.
- Ford-Man
Normaalivärin säilyvyys on lähinnä kiinni viitseliäisyydestä. Jos vahaa autonsa muutaman kerran vuodessa ja pitää muutenkin puhtaana, niin säilyy vaikka kuinka hyvin.
- Mondeo 1.8 TD STW -99
Kuvailemasi lukko-ongelma on tuttu ja myös Fordin tunnustama. Ilmeisesti 98 loppuvuodesta ja 99 alussa valmistettuihin Focus, Mondeo ja Fiesta malleihin oli päässyt erä ongelmallisia lukon salpaosia (ovessa oleva lukon osakokonaisuus). Näitä vaihdettiin järjestelmällisesti takuuna vuoden 1999 aikana. Ko. aikana valmistetut autot kutsuttiin salpojen vaihtoon omistajille lähetetyllä kirjeellä. Ilmeisesti kokeilemassasi yksilössä on ko. toimenpide jäänyt tekemättä.
Ongelman syynä on ilmeisesti liian tiukaksi puristettu / niitattu salpakokonaisuus, jossa pienet osat eivät pääse tarpeeksi herkästi liikkumaan.
Olisikohan takaovessa ollut lapsilukko kytkettynä ;) ??- Seppo
> Olisikohan takaovessa
> ollut lapsilukko kytkettynä ;) ??
Lapsilukko kävi mielessä, mutta kun toisen puolen takaovi aukesi normaalisti sisältä päin ja toinen ei, niin olisi ollut vähän epäilyttävä lapsilukko... - Henry The Great
Seppo kirjoitti:
> Olisikohan takaovessa
> ollut lapsilukko kytkettynä ;) ??
Lapsilukko kävi mielessä, mutta kun toisen puolen takaovi aukesi normaalisti sisältä päin ja toinen ei, niin olisi ollut vähän epäilyttävä lapsilukko...Eiks lapsilukko toimii vaan aktivoidussa takaovessa. Lukko on manuaalinen ja kytkin on oven, piilossa olevassa, takareunassa.
- Farmari-Focuisti
Seppo kirjoitti:
> Olisikohan takaovessa
> ollut lapsilukko kytkettynä ;) ??
Lapsilukko kävi mielessä, mutta kun toisen puolen takaovi aukesi normaalisti sisältä päin ja toinen ei, niin olisi ollut vähän epäilyttävä lapsilukko...Focuksessa on kummallekin takaovelle ovikohtainen lapsilukko. Lapsilukko käännetään päälle avaimella. Kun ovi avataan ja laitetaan avain sinne jonnekin lukkolaitteen tietämille (takaa päin), niin lähellä ollaan :-)
On muuten paljon tehtäviä Focuksen avaimella em. lapsilukkojen lisäksi bensatankin korkki, konepelti ja takaluukku aukeavat sillä (ja tietysti ovet). - Pate
Farmari-Focuisti kirjoitti:
Focuksessa on kummallekin takaovelle ovikohtainen lapsilukko. Lapsilukko käännetään päälle avaimella. Kun ovi avataan ja laitetaan avain sinne jonnekin lukkolaitteen tietämille (takaa päin), niin lähellä ollaan :-)
On muuten paljon tehtäviä Focuksen avaimella em. lapsilukkojen lisäksi bensatankin korkki, konepelti ja takaluukku aukeavat sillä (ja tietysti ovet).Tietääkö kukaan mitään järkevää perustelua sille miksi konepeltikin aukeaa Focuksessa vain avaimella? Ei tule minulle kyllä miettimälläkään mieleen muita kuin huonoja puolia ko. ratkaisusta. Esim. huollossa pitää rampata virtalukon ja konepellin väliä avain kourassa jos välillä säädetään pellin alla jotain ja sitten kokeillaan.
Pikkuasia tietysti, mutta tätä se erikoisuuden tavoittelu on typerimmillään. Siis se jos hankitaan jollain ratkaisulla pelkkiä haittoja ja kustannuksia ilman mitään hyötyjä. - Focus wagon
Pate kirjoitti:
Tietääkö kukaan mitään järkevää perustelua sille miksi konepeltikin aukeaa Focuksessa vain avaimella? Ei tule minulle kyllä miettimälläkään mieleen muita kuin huonoja puolia ko. ratkaisusta. Esim. huollossa pitää rampata virtalukon ja konepellin väliä avain kourassa jos välillä säädetään pellin alla jotain ja sitten kokeillaan.
Pikkuasia tietysti, mutta tätä se erikoisuuden tavoittelu on typerimmillään. Siis se jos hankitaan jollain ratkaisulla pelkkiä haittoja ja kustannuksia ilman mitään hyötyjä.Varkauksia ehkäisemäänhän se on tehty, konepelti on huomattavasti vaikeampi avata luvattomasti.
- Farmari-Focuisti
>toisessa takaovi ei auennut
>ollenkaan sisäpuolelta.
Oli varmaankin lapsilukko päällä. Samaan "halpaan" omassa Focuksessanikin joku mennyt.
>Kolmannessa ovi narisi ja oli niin
>jäykkä, että alkoi senkin kunto >epäilyttää.
Tuulisalpa narisee. Vaseliini voitelee. - Ismo
Hidosta maalipinnan kunto riippuu.Mulla on 2v.vanha Fokus ja maalipinta(norm.väri pun.)on kuin uudessa.Jos auto pestään jatkuvasti harjapesussa niin varmasti kuluu,etenkin jos vahauskin on laiminlyöty.Kyllä hyvinhoidettuja varmasti löytyy,ei kaikki vaihtarit ole kuvaamasi kaltaisia.
- kalle
Itsekin vuosi pari sitten suunnittelin focusta mutta sam a juttu : kun katteli noita käytettyinä niin ei oikein vakuuttanut.Eräästäkin melkein uudesta 2.0:sta oli mittaristo sökönä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396