Ministeri: Wienin keskustan eilisen iskun taustalla Isis-terrorijärjestö. Nyt onpi perusteltua lisätä Euroopan turvallisuutta ja syventää transatlanttisia suhteita.
Iskussa kuoli ainakin kolme siviiliä. Myös yksi hyökkääjä ammuttiin.
NATO riippuvainen ulkoisesta uhkasta
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Naton sisäisistä uhkista keskeisin lienee Yhdysvaltain omalakisuus kansainvälisissä asioissa.
Yhdysvallat on asettanut pakotteita (sänksöns) kansainväliselle tuomioistuimelle pelastaakseen omia sotarikoksiin syyllistyneitä sotilaitaa. Tätä ei kuitenkaan edes Yhdysvaltain lähimmät liittolaiset hyväksy.
Yhteensä 72 YK:n jäsenmaata osoitti eilen maanantaina tukensa Kansainväliselle rikostuomioistuimelle (ICC) Yhdysvaltain asetettua kahdelle tuomioistuimen edustajalle pakotteita.
Yhdysvallat on kieltäytynyt hyväksymästä tuomioistuimen toimivaltaa aina sen perustamisesta lähtien. Erikoistuomioistuimen tehtävänä on ollut käsitellä kansanmurhaan, sotarikoksiin ja ihmisyyden vastaisiin rikoksiin liittyviä tapauksia.
Syyskuun alussa presidentti Donald Trumpin hallinto kuitenkin ryhtyi ennennäkemättömiin toimiin ja asetti pakotteita tuomioistuimen pääsyyttäjälle Fatou Bensoudalle sekä toiselle korkea-arvoiselle ICC:n virkamiehelle.
Vuonna 2002 toimintansa aloittanut Hollannin Haagissa toimiva ICC avasi aiemmin tänä vuonna tutkinnan, jossa selvitetään yhdysvaltalaisjoukkojen Afganistanin sodassa tekemiä rikoksia. - Anonyymi
ISIS on USAn terojärjestö joten ei transatlanttisten suhteiden tiivistäminen ja yhteistyön lisääminen taida NATOa ISISa vastaan auttaa
- Anonyymi
Kappas vain EU kieltäytyy tapaamasta kongressihyökkäyksen takia Yhdysvaltain ulkoministeriä. EU reagoi sittenkin. Mutta vasta viime tingassa, kun nykyisellä presidentillä on enää vain vähän aikaa. Olisi osoittanut selkärankaa suhtautua USA:n ulkoministeriin, muihin ministereihin ja presidenttiin nuivasti silloin, kun he olivat valtansa huipulla.
Mutta ei esimerkiksi Suomen Sauli uskaltaisi nousta isäntäänsä vastaan.- Anonyymi
Pompeon Euroopan matkan alkuperäinen tarkoitus lienee ollut tuen hakeminen Kiinan vastaiseen politiikkaan mutta EU sai aikaan juuri kauppasopimuksen niin Pompeon intokin laantui.
- Anonyymi
” Mutta ei esimerkiksi Suomen Sauli uskaltaisi nousta isäntäänsä vastaan.”
Tiltun tyhmyys kukkii! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
” Mutta ei esimerkiksi Suomen Sauli uskaltaisi nousta isäntäänsä vastaan.”
Tiltun tyhmyys kukkii!Avaisitko vähän?
- Anonyymi
Saulin ainoa isäntä on Suomen kansa!
Jos muuta väität niin perustele! - Anonyymi
Juuri ulkoiset uhkat on syy tehdä yhteistyötä, ja lujittaa puolustusta. Erimaiden turvallisuusselvitykset, myös Suomen ovat tähän päätyneet. Meillä myös todettiin että Nato on turvallisuutta lisäävä tekijä itämerellä. Suomessa ollaan harvinaisen yksimielisiä turvallisuusratkaisuista, ja yhteistyöstä Nato-maiden kanssa.
- Anonyymi
NATOkägöset niitä turvallisuus selvityksiä laatii että ei ole ihme että NATOa niissä pidetään turvallisuutta lisäävänä tekijänä mitä se ei ole
- Anonyymi
Suomessa Nato-jäsenyyden vastustus on huomattavasti Ruotsia vahvempaa. Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) joulukuussa julkistamassa kyselyssä jäsenyyden hakemista vastusti 53 ja kannatti 21 prosenttia vastanneista. Kannastaan epävarmoja oli neljäsosa.
- Anonyymi
Marraskuu 2020 Nato vastustus 45%
Joulukuu 2020 Nato vastustus 53%
Natovastustus kasvoi 8% kuukaudessa. Tätä menoa natovastustus on vuonna 2016 sataprosenttia.
Suomessa Nato-jäsenyyden vastustus on huomattavasti Ruotsia vahvempaa. Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) joulukuussa julkistamassa kyselyssä jäsenyyden hakemista vastusti 53 ja kannatti 21 prosenttia vastanneista. Kannastaan epävarmoja oli neljäsosa.- Anonyymi
Nato kyselyn tulos:
Natoa kannattaa. 12%
Natoa vastustaa. 82%
EOS. 6%
- Anonyymi
Suomi on maailman natovastaisin kansa, ei löydy maapallolta toista jossa natoa inhottaisiin yhtä paljon. Olkaamme ylpeitä siitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2636527SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p795168Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.964087SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2683562Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat633334Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463109Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2352694Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2732032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden431568Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491455