"Vientitakuu- ja erityistakaustoiminnan luottotappiovarausten määrä on kesäkuun lopun jälkeen kasvanut arviolta 600 miljoonaa euroa, konserni kertoo".
https://demokraatti.fi/finnveran-luottotappiot-kasvaneet-kesakuusta-noin-600-miljoonaa-uusi-tulosvaroitus/
Tappiollinen tulos katetaan ensisijaisesti Finnveran taseessa olevasta vientitakuu- ja erityistakaustoiminnan rahastosta. Mikäli varat eivät riitä, katetaan tappio lain mukaan valtiontakuurahaston varoista.
https://www.finnvera.fi/finnvera/uutishuone/tiedotteet/finnvera-tarkentaa-tulosnakymiaan-vuodelle-2020-koronapandemian-jatkuneen-epavarmuuden-vaikutuksesta
Valtion takausyhtiö Finnvera 600 miljoonaa tappiolla
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin menee, eikös niillä Suomen maksamilla miljardeilla vientituotteista saadakaan maksuja.
- Anonyymi
Eihän ne mitään maksa noista Turun Meyerin luksusristeilijöistäkään.
Finnveran vientitakuut ja erityistakaukset ovat arvoltaan 24,6 miljardia euroa.
https://www.finnvera.fi/finnvera/uutishuone/tiedotteet/finnvera-konsernin-puolivuosikatsaus-11-3062020
Homma toimii niin, että laivan ostaja ajaa laivansa telakalta pois, ja lupaa maksaa sitten joskus, 15 vuoden aikana hissuksiin, matkamyyntien tuloilla, jos kauppa käy. Koronan aikana ei oikeen käy.
Sen 15 vuoden ajan 1.3 miljardin euron arvoisen laivan hinta on Finnveran takuulla ja piikissä. - Anonyymi
Millä miljardilla? Eihän Suomesta ole viety miljardeja mihinkään.
- Anonyymi
Sitä niittää mitä kylvää.
Aikoinaan Finnveran korkeimman johdon kanta Lapin matkailuinvestointeihin oli, että 'Finnvera ei tule koskaan rahoittamaan Lapin matkailun ylikapasiteetin rakentamista'.
Olisi ehkä kannattanut rahoittaa. Lapin hotellit ja muut matkailuinvestoinnit tuovat tänäkin vuonna runsaasti kiinteistö- ja muita veroja Lapin kuntiin ja Suomen valtiolle, vaikka niiden tulot ovatkin nyt, toivottavasti väliaikaisesti, pienentyneet.
Tuetut risteilijät ovat seilanneet Suomen aluevesirajojen ulkopuolelle eivätkä tuo enää mitään tuloja suomalaiselle yhteiskunnalle. Nyt sitten odotellaan montako miljardia euroa suomalaisille veronmaksajille tulee maksettavaa.
Olisikohan Kekkonen nyt todennut, että Saatanan Tunarit. - Anonyymi
Risteilyala muuttui jo lopullisesti kuten matkailukin, ei kukaan uskalla ottaa niin suurta riskiä terveytensä vaarantaen edes ns. koronan hiivuttua kun mahdollisuus on että tautia esiintyy edelleen eri muunnoksina mihin rokotus ei toimi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941669
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1261549Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras761355- 301272
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1231098Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221001Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46998- 22967
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66848- 46773