Noskuan 1944 taistelu avaa Pandoran lippaan...

Anonyymi

... antamaan vinkin siitä millaiset puna-armeijan todelliset miestappiot olivat Kannaksella. Ottaen huomioon että 23.Armeijan VI armeijakunta kärsi Juri Kilinin mukaan 21.6-7.7.44 varmuudella yli 7 900 miehen ja todennäköisemmin reilusti yli 8 000 miehen tappiot ja että sitä vastassa ollut 3.Divisioonan kenttätykistö aiheutti tappioista valtaosan 25 150 kranaatilla ( 4.D antamalla muutaman tuhannen kranun lisätulituen) on hyvä indikaattori ennustamaan millaiset kokonaistappiot VKT-linjalla aiheutettiin puna-armeijalle Tali-Ihantalassa (113 500 kranaatti 24 500 kranaattia 4.D:n tykistöltä), Viipurinlahdella/Tienhaarassa (75 000 kranaattia saksalaiset 9 000 kranaattia) sekä Vuosalmella (122 000 kranaattia).

Ei se Tapio Tiihonen taida olla kovinkaan pielessä arvioidessaan puna-armeijan epäonnistuneen Kotka-operaation maksaneen sille 129 000 miehen kokonaistappiot.

Jopa Krivosheev tunnusti Viipuri-operaation maksaneen Govoroville 31 000 miestä (Tiihonen: 60 000). Ja suomalaiset ampuivat vain noin 95 000 kenttätykistön kranaattia.

1

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tykistö ja krh ovat aiheuttaneet kesällä 1944 puna-armeijan tappioista n. 60% eli 3.D:n ja osin sitä tukeneen epäsuoran tulen osuus on ollut lähes 5 000 miehen tappion tuottaminen ja jalkaväki omilla aseillaan tuotti yli 3 000 miehen tappiot. Noskuan suunnan puolustuksen tueksi on ammuttu paitsi n. 30 000 kenttätykistön ammusta myös noin 25 000 krh-ammusta joten 11 kranaattia kohden on tuotettu 1 miestappio.

      Suomalaiset ampuivat hyvin paljon lyhyitä, usein vain puolen minuutin puoli-iskuja kohdennettuja maaleja vastaan. Esim siltoja tuhottiin usein muutaman tykkien tikkausammunnalla. Samoin komppanoiden niskaan keskitettiin lyhyt parinsadan kranaatin ryöppy. Vastoin yleistä luuloa maalialueet eivät useimiten olleet kooltaan 300x200 m vaan 100x100 m. Tuolleiselle alueelle ryhmittynyt vihollinen lamautettiin muutamalla sadalla tykistö- tai krh-kranaatilla varsinkin jos joukot ryhmittyneet vaikkapa läpimurtohyökkäykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      385
      1797
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      675
    Aihe