Asikkalan Pohjaniityntiellä tapahtui henkilöauton ulosajo torstaina iltapäivällä.
Poliisi epäilee onnettomuuden tapahtuneen, koska henkilöautossa matkustajana ollut henkilö veti auton käsijarrusta ajon aikana ja tämä seurauksena auton kuljettaja menetti ajoneuvon hallinnan.
Auto suistui tieltä ja päätyi ojaan katolleen.
Autossa olleet kaksi henkilöä loukkaantuivat onnettomuudessa lievästi.
Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta.
Poliisi epäilee rikoksista matkustajana ollutta sipoolaista naista. Päihteillä ei ollut osuutta asiassa.
Näin se käy kun matkustajat ryhtyvät ajamaan autoa :)
Entinen jääkiekkovalmentaja käänsi ratista auton ojaan :)
Nainen veti käsijarrusta kesken ajon. Auto katolleen ojaan
11
151
Vastaukset
- Anonyymi
Käsijarru lienee vain jaloistaan halvaantuneiden henkilöiden erikoisvarusteisissa autoissa.
- Anonyymi
Vain amerikkalaisissa autoissa on tämäkin asia huomioitu siten, että käsijarru on ainoastaan kuskin puolella joko kuskin vasemmalla puolella siten, ettei matkustaja mitenkään pysty siihen ajon aikana kajoamaan, tai jalkapolkimena kuskin vasemmalla puolella edelleen siten, ettei matkustajalla ole mitään mahdollisuuksia ulottua siihen puuttumaan.
Itselläni on vain amerikkalaisia autoja, sekä henkilö että työautoina.- Anonyymi
No mersuissa on jalalla toimiva kässäri
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mersuissa on jalalla toimiva kässäri
Minun mersussa käsijarru toimii ratin vasemmalla puolella olevasta hanikasta.
- Anonyymi
Tie siis peilijäässää muutoin ei mahdollista
- Anonyymi
Naisella ei ollut ajokorttia ja silti osasi käsijarrusta vetää!
Nyt tuli laskua maksettavaksi.
Lissut kirjoittaa sakot ja joutuu auton korvaamaan omistajalle. - Anonyymi
https://fi.wikipedia.org/wiki/Seisontajarru
"Henkilöautoissa yleisimmin käytetty seisontajarrutyyppi on käsijarru, joka on käsikäyttöinen ja yleensä kahvalla toteutettu."
Henkilöauton seisontajarruna on siis yleensä käsijarru, jollaisen kahvasta tämän auton kuljettaja veti. Kun jarru vaikuttaa vain takapyöriin niin esimerkiksi kaarteessa mennään sitten tosiaan ojan kautta ympäri.
Sikäli mielenkiintoista, että Asikkalassa ei ainakaan Googlen kartan mukaan ole Pohjaniityntietä. Janakkalan Pohjaniityntiestä löytyisi kyllä sopiva mutka juuri tuota tarkoitusta varten. - Anonyymi
Jarrulla ymmärtääkseni on tarkoitus hidastaa auton liikkumista jollei jopa pysäyttää, joten miten sillä voi kuljettaa autoa, korvaako se vaihteet, kaasun, ratin ja mahdollisesti kytkimen (manuaalit)? Ymmärtäisin tuon, jos olis rattiin tarttunut, mutta käsijarru. Varmaan laissa jotain hallintalaitteista on mainittu, en tiedä mitä, mutta kaupunkilaisjärki sanoo, ettei autoa voi kuljettaa käsijarrulla.
- Anonyymi
Jos kännissä kajoaa auton kulkuun vaikuttaviin osiin eli ohjauspyörään tai rattiin esimerkiksi niin saa tuomion rattijuopumuksesta. Ja kyllähän tuo käsijarru autoa kuljetti ojaan päätyvän käsijarrukurvin verran.
Lakipykälä sanoo jotta "Kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta tuomitaan myös se, joka ilman vaadittavaa pätevyyttä ryhtyy junan, aluksen tai ilma-aluksen kulun turvallisuuteen olennaisesti vaikuttavaan tehtävään."
Ilmeisesti riidan vuoksi käsijarrusta tempaiseminen on sitten ryhtymistä auton kulun turvallisuuteen olennaisesti vaikuttavaan tehtävään.
- Anonyymi
Sekopäitten sikiäminen pitäisi kieltää lailla.
- Anonyymi
Rikosten tekeminen pitäisi kieltää lailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial41644Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1161623Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2431149Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2856- 10835
Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48823Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.163819