Huawei sun tietosi ja valvoo sun jokaista liikettä, koska Biden presidenttiä tukee kiinalaisen valvotakapitalismin kasvua. Loppuu sorsinta ja syrjiminen mihinkään vedoten. Kiina ei ole uhka, vaikka Suomessakin tätä menoa omistaa kohta koko 5G teknologian.
HUAWEI sun tietosi
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näin se menee. Ei Huaweille.
Mahtaako olla kyse samasta asiasta. Trump: Joe Biden voitti, koska kyse oli vaalivilpistä. Trump: Huawei vakoilee. Paljon mahdollista, mutta kyllä amerikkalaiset Google ym muut tietävät sinusta ainakin yhtä paljon. Jokainen liikkeesikin rekisreröidään. Epäilen väittämiä tai ensimmäinen ei varmastikaan ole totta. Kun valeita toistellaan tarpeeksi kauan , niistä tulee ihmisten mielessä totta. Aivopesua, kyllä. Ilmankos Usa on mennyt ihan sekaisin kaikkine salaliittoteorioineen, kun siellä kaikki valehtelee, niin on mahdoton enää erottaa valeesta totuutta.
""Paljon mahdollista, mutta kyllä amerikkalaiset Google ym muut tietävät sinusta ainakin yhtä paljon. Jokainen liikkeesikin rekisreröidään. Epäilen väittämiä...""
Eihän tässä ole montaakaan vuotta siitä, kun suomikin antoi kaikki Sähköpostit CIA:n ja amerikkalaisten luettaviksi. Aikamoista Uus-Suomettumista ja kyykkimistä.
Huawei ei tässä ole se pääkätyri mutta impperialistia se vituttaa, onhan se kovan luokan haastaja ! Tietojanne urkkivat aivan muut tahot ensisijaisesti, terv. Haans.sea
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16722126/evasteista-avoin-portti-tietokoneellesi---varo-lataamasta-uusinta-cc-cleaneria
Kaikki ovat tiedonhaluisia, pikkulapsista kahvittelumummoihin ja edelleen valtioihin saakka.
https://www.kirjastot.fi/kysy/onko-niin-etta-ihan-jokaista?language_content_entity=fi
"Suomen kieli voi hiukan hankaloittaa urkintayrityksiä, mutta Järvinen toteaa, että NSA:lla on palveluksessa myös suomen kieltä osaavaa henkilökuntaa."
Sitäpaqitsi Trump vaikuttaa ihan dementikolta televiopätkien mukaan, jonka sanomisia ei voi muutenkaan ottaa vakavasti, vaikka vielä onkin pressa.
Ollut pitkään kaatopaikka tavaraa menekki laskenut
Huaweilla on kehityslabra Suomessa, se tekee aikamoista työtä:
https://etn.fi/index.php/13-news/11598-huawei-mate-40-pro-markkinoiden-paras-kamera-tutuin-puuttein
"Spekseiltään kamerayhdistelmä ei ehkä ole markkinoiden paras, mutta Huawein kuvausalgoritmit ovat yksinkertaisesti parhaat.
Tämä vaatii totta kai tehokasta ISP-prosessointia, mutta kyllä myös Huawein kuvantamislabra Tampereella voi röyhistää rintaansa."
Kiinan sanotaan seuraavan entistä tiiviimmin omia kansalaisiaan ja maansa yhtiöitä:
https://yle.fi/uutiset/3-11041494
Suomalaisyhtiön kerrotaan joutuneen vakoilun kohteeksi:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripesonen1/278262-suurempi-osa-kyberrikoksista-tulisi-saada-virallisen-syytteen-alaisuuteen/
Hakkerit aktiivisia:
https://yle.fi/uutiset/3-10567285
Viranomaiset varoittavat:
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/5109444/Supo Suurilla kiinalaisilla yrityksilla vahvoja sidoksia valtiovaltaan Huawein tietoturvajohtaja kiistaa tietojenluovutusvelvollisuuden Kiinalle
Onko tuommoinen toiminta vakoilua vai tiedustelua?