Julkisella puolella raajojeni lukuisia pehmytkudospatteja ei suostuttu kuvantamaan tarkemmin, vaikka lähetteessä pyydettiin nimenomaan MRI-kuvausta mm. pehmytkudossarkooman mahdollisuuden varalta. Patit ainoastaan ultrattiin, eikä erikoistuva radiologi osannut sanoa niistä varmaksi mitään. Pyysin jatkotutkimuksia, joista kieltäydyttiin ja tutkimukset lopetettiin - vaikka pattien luonne jäi täysin auki, enkä saanut asiaan mtn selvyyttä.
Joudun elämään jatkuvien kipujen ja epätietoisuuden kanssa, joten MRI-kuvaukseen olisi jotain kautta päästävä. Synlab on ainut, jonka kuvantamistutkimuksiin ei tarvitse lähetettä ja joihin rahani jotenkuten riittävät. Samalla kyllä nuo selkeästi halvemmat hinnat ja mahdollisuus MRI-kuvaukseen ilman lääkärin lähetettä hieman epäilyttävät. Onko kuvaus luotettava ja kuka mahtaa tulkita kuvat vai katsooko niitä ylipäätään kukaan asiaan perehtynyt lääkäri? En haluaisi maksaa turhasta.
Onko jollain kokemusta Synlabin MRI-kuvauksista?
Kuinka luotettavia Synlabin magneettitutkimukset ovat - kokemuksia?
6
6098
Vastaukset
- Anonyymi
Kävitkö? Mietin samoja asioita kuin sinä aloituksessasi.
- Anonyymi
Meneekö pää laitteen sisään kun kuvataan polvea..oon 158cm pitkä..hirvee paniikki
- Anonyymi
Joka paikassa kuvat katsoo radiologian erikoislääkäri, toimilupakin edellyttää tätä. Eli laatu kaikissa maan magn.kuvauspaikoissa on käytännössä sama. - Itse olen kirurgi ja paljon ko. firmaan potilaita juuri hinnan takia neuvonut
- Anonyymi
Laatueroja on kyllä. Ihan jo magneettilaitteissa on eroa, toisilla laitteilla saa tarkempia kuvia. Myös kuvausprotokollissa on eroa. Synlabissa kokemukseni mukaan suppeat protokollan kilpailijoihin nähden, näkyy toki hinnassa myös nämä laatuerot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laatueroja on kyllä. Ihan jo magneettilaitteissa on eroa, toisilla laitteilla saa tarkempia kuvia. Myös kuvausprotokollissa on eroa. Synlabissa kokemukseni mukaan suppeat protokollan kilpailijoihin nähden, näkyy toki hinnassa myös nämä laatuerot.
Kävin itse Synlabissa kuvauttamassa lannerankaniuseita vuosia sitten kun en työterveyslääkäriltä saanut lähetettä yhtään mihinkään. Sieltä sitten tuli vastaus joka antoi selityksen miksi alaselkääni särki mielettömästi. Saamaani CD- levykettä ei tk- lääkäri suostunut edes katsomaan mutta kirjasi lausunnon terveystietoihini. Työterveyshuoltoon en enää ottanut mitään yhteyttä, se jäi ihan omaan arvoonsa koska työterveyslääkäri kunnallisella puolella ajattelee ainoastaan työnantajan etua eikä koskaan potilaan, sen opin kantapään kautta.
Kävin monia vuosia sen jälkeen uudestaan haluten tietää onko tilanne pahentunut ja olihan se. Nikamamurtumia myös löytyi. Nyt ole menossa mahdollisesti ylävatsan ja ylärangan magneettikuvauksiin koska niska on ollut jo yli vuoden mielettömän kipeä eikä pää juurikaan käänny mihinkään ja kääntyessä rustot pitävät hirvittävää rutinaa. Eikä julkiselta puolelta saa lähetteitä yhtään mihinkään .Lisäksi vatsa- alueen oireistoihin suhtaudutaan vähätellen kun hoitojonot ovat mitä ovat. Kuva ei tietenkään hoitojonoja lyhennä mutta kuvaus helpottaa potilaan epätietoisuutta siitä mistä on kyse.
Todennäköisesti niskanikamista löytyy sitä samaa mitä lannerangastakin.
Nykyisin on mahdollista antaa lupa terveydenhuollon lukea lausunnot mikä tietysti helpottaa tiedon siirtämistä muualle terveydenhuoltoon ja CD levykettäkään ei enää tarjota kuin lisämaksusta.
Lausunnon luotettavuudesta en osaa sanoa mitään, radiologihan sen kuvan katsoo ja tulkkaa ja tekee sen lausunnon ja toki ammattiaito on joskus yksilökysymys, jotkut ovat loistavia toiset vähemmän loistavia mutta uskon että isommat poikkeavuudet kyllä tyhmempikin huomaa.
- Anonyymi
Aloitus on vanha mutta kuvantamistutkimusten ja hoitoonpääsyn ongelmat ovat kokemukseni mukaan aina samat. Kokenut asiansa osaava radiologi löytää paljon poikkeavuuksia ja lausunnossa saattaa olla ohjeet jatkotutkimukseen.
Tämän jälkeen perusterveydenhuollon lääkäri mahdollisesti ottaa yhteyttä sairaalan lääkäriin ja lähetteen avulla pääsee jatkotutkimuksiin.
Ongelma on se että jos varsinainen tutkimus ja näytteenotto kohdistetaan yhteen paikkaan ja jos mitään vakavaa ei näyttessä ilmene niin tutkimus loppuu siihen.
On myös radiologeja jotka eivät ehkä osaa asiaansa tai tekevät kiireellä työtä. Minulle sattui radiologi joka ei löytänyt mitään poikkeavaa ja lausunnossa oli esimerkiksi se että perna näyttäytyy normaalina. Todellisuudessa pernani on poistettu ja tavallinen hoitoalan työntekijä pystyy havaitsemaan ultraäänitutkimuksessa ettei perna näy. Radiologi ei pystynyt siihen vaan antoi virheellisen lausunnon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931692
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2141359- 831298
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55962Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9854- 46832
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35799