Niin diagnoosin toteaminen vaatii aina uhriutumisen asiakkaalta.
Jos sanot että ei ole sairaudentuntoa niin ei lääkäri voi mitään lääkkeitä tai palveluja myydä.
Eikä paperillekkaan tule mainintoja kovin.
Keho itää, kasvaa, kukoistaa ja lakastuu... Lopulta maatuu.
Rakasta elämää kaikkineen ✌️
Oli kyse mielestä tai kehosta
9
61
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai ihminen mene lääkäriin jos ei tunne olevansa sairas.
Näin ainakin fyysisellä puolella, psyykkiset asiat voivat olla eri juttunsa.Vaikka tuntuisikin olevansa niin miksi uhriutua?
Kuole! Se kuuluu elämään niin kuin syntyminenkin.
- Anonyymi
Diagnoosi ei ole riippuvainen ihmisen omasta subjektiivisestä sairaudentunnosta. Diagnoosi tehdään, jos sille tarvetta on, olipa kohde siitä mitä mieltä tahansa. Tosin sairaudentunnottomuudella saattaa saada lisämaustetta diagnoosiin, ainakin psyyken sektorilla.
Sairaudentunto tai sairaudentunnottomuus ei korreloi sen kanssa, onko lääkkeitä otettava tai hoitoon osallistuttava. Sairaus diagnoosin pohjalla ja oireilu määrittää sen, onko pakkohoidon tarvetta.
Eli jos olet ihan pihalla ja vaaraksi itselle tai muille - näinä aikoina liene lähinnä muille - niin joudut pakkohoitoon. Muissa tapauksissa saat vapaasti kieltäytyä hoidosta. Lukipa tiedoissasi mitä tahansa.Minä olen ollut suljetulla osastolla mielisairaalassa ja vaikka mitä ehdoteltu sairaudeksi mutta terve olen koska en uhriutunut ja kokemus on, ei sairaudentuntoa vaikka sairaaksi väitettiin.
- Anonyymi
Niin, eli toi aloitus oli psyykkisestä puolesta.
Se sotki vähän ajatuksiani kun en tajunnut pointtia heti.
Oon itse sitä mieltä että mielenterveysasioissa on väärin käyttää sanaa " sairaudentunto "
Mielen ongelmat eivät todellakaan tunnu vaikka samoin kuin kipu.
Psyykkisistä ongelmista kärsivän ei ole myöskään pakko ajatella olevansa jotenkin poikkeava, erilainen kuin ns. terveet.
On hölmöä jos tai kun oletetaan että ihmisen pitäisi jatkuvasti kokea olevansa jotenkin sairas.
Vielä kun ne psyyken ongelmat eivät edes näy ulos päin, paitsi jos on niin vahva lääkitys että " silmät seisoo päässä ". - Anonyymi
Kyllä ne niitä diagnooseja tekevät ihan ilman uhriutumistakin.
Mutta kun se diagnoosi tulee niin ei siinäkään vaiheessa ole pakko uhriutua.- Anonyymi
AnarkistiApostoli kirjoitti:
Ei tee, kokemusta on.
Ei tohon voi vastaan väittää, jokaisella meillä on omat kokemuksemme.....
Anonyymi kirjoitti:
Ei tohon voi vastaan väittää, jokaisella meillä on omat kokemuksemme.....
Jos uhriudut......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254935Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2094711Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241444- 1851191
