Niin diagnoosin toteaminen vaatii aina uhriutumisen asiakkaalta.
Jos sanot että ei ole sairaudentuntoa niin ei lääkäri voi mitään lääkkeitä tai palveluja myydä.
Eikä paperillekkaan tule mainintoja kovin.
Keho itää, kasvaa, kukoistaa ja lakastuu... Lopulta maatuu.
Rakasta elämää kaikkineen ✌️
Oli kyse mielestä tai kehosta
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai ihminen mene lääkäriin jos ei tunne olevansa sairas.
Näin ainakin fyysisellä puolella, psyykkiset asiat voivat olla eri juttunsa.Vaikka tuntuisikin olevansa niin miksi uhriutua?
Kuole! Se kuuluu elämään niin kuin syntyminenkin.
- Anonyymi
Diagnoosi ei ole riippuvainen ihmisen omasta subjektiivisestä sairaudentunnosta. Diagnoosi tehdään, jos sille tarvetta on, olipa kohde siitä mitä mieltä tahansa. Tosin sairaudentunnottomuudella saattaa saada lisämaustetta diagnoosiin, ainakin psyyken sektorilla.
Sairaudentunto tai sairaudentunnottomuus ei korreloi sen kanssa, onko lääkkeitä otettava tai hoitoon osallistuttava. Sairaus diagnoosin pohjalla ja oireilu määrittää sen, onko pakkohoidon tarvetta.
Eli jos olet ihan pihalla ja vaaraksi itselle tai muille - näinä aikoina liene lähinnä muille - niin joudut pakkohoitoon. Muissa tapauksissa saat vapaasti kieltäytyä hoidosta. Lukipa tiedoissasi mitä tahansa.Minä olen ollut suljetulla osastolla mielisairaalassa ja vaikka mitä ehdoteltu sairaudeksi mutta terve olen koska en uhriutunut ja kokemus on, ei sairaudentuntoa vaikka sairaaksi väitettiin.
- Anonyymi
Niin, eli toi aloitus oli psyykkisestä puolesta.
Se sotki vähän ajatuksiani kun en tajunnut pointtia heti.
Oon itse sitä mieltä että mielenterveysasioissa on väärin käyttää sanaa " sairaudentunto "
Mielen ongelmat eivät todellakaan tunnu vaikka samoin kuin kipu.
Psyykkisistä ongelmista kärsivän ei ole myöskään pakko ajatella olevansa jotenkin poikkeava, erilainen kuin ns. terveet.
On hölmöä jos tai kun oletetaan että ihmisen pitäisi jatkuvasti kokea olevansa jotenkin sairas.
Vielä kun ne psyyken ongelmat eivät edes näy ulos päin, paitsi jos on niin vahva lääkitys että " silmät seisoo päässä ". - Anonyymi
Kyllä ne niitä diagnooseja tekevät ihan ilman uhriutumistakin.
Mutta kun se diagnoosi tulee niin ei siinäkään vaiheessa ole pakko uhriutua.- Anonyymi
AnarkistiApostoli kirjoitti:
Ei tee, kokemusta on.
Ei tohon voi vastaan väittää, jokaisella meillä on omat kokemuksemme.....
Anonyymi kirjoitti:
Ei tohon voi vastaan väittää, jokaisella meillä on omat kokemuksemme.....
Jos uhriudut......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385336Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2905164Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä644519Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692445Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481880Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161702- 1051506
