Trump on sekaisin

Anonyymi

YHDYSVALTAIN presidentti Donald Trump herätti hämmennystä ennenaikaisella voittopuheellaan, jossa hän totesi jo voittaneensa vaalit ja vaati ”äänestämisen lopettamista” – tarkoittaen ilmeisesti ääntenlaskennan lopettamista – ja vaalien viemistä korkeimpaan oikeuteen.

”Me olimme valmiit suuriin juhliin. Voitimme kaiken, ja sitten se vain peruttiin”, Trump sanoi.

Hän väitti olevansa jo tavoittamattomassa johdossa vaa’ankieliosavaltioissa, kuten Georgiassa ja Pohjois-Carolinassa ja olevansa voittamassa Pennsylvaniassa, Michiganissa ja Wisconsinissa.

”Tiedättekö, mitä tapahtui? He tiesivät, että he eivät voi voittaa, joten he sanoivat, että mennään oikeuteen”, Trump väitti.

ITSE asiassa johtavien demokraattipuolueen vaikuttajien ei kuultu vaaliyönä vaativan vaalien viemistä oikeuteen ennen kuin Trump sanoi puheessaan: ”Me menemme korkeimpaan oikeuteen. Me haluamme kaiken äänestämisen loppuvan. Me emme halua heidän löytävän mitään äänestyslipukkeita neljältä aamuyöllä ja lisäävän niitä listaan.”

Tämä oli jopa tyrmistyttävä lausunto, koska joissakin osavaltioissa postiäänten laskeminen saatiin aloittaa vasta äänestyspaikkojen sulkeuduttua ja niiden laskemiseen kuluu tunteja, jopa päiviä. Joissakin osavaltioissa hyväksytään myös tulevina päivinä saapuvat postiäänet, jos ne on leimattu ajoissa.

Postiäänet ovat täysin laillisia, mutta kuten kyselyissä ja myös ovensuukyselyissä vaalipäivänä tiedettiin, vaalipäivän äänet suosivat Trumpia, kun taas postiäänestys suosii demokraattipuolueen ehdokasta Joe Bidenia. Postiääniä on myös annettu tällä kertaa ennätysmäisen paljon myös koronaviruspandemian vuoksi.

BIDEN oli keskipäivällä Suomen aikaa johdossa valitsijamiehissä niiden osavaltioiden suhteen, joissa tilanteen katsotaan jo ratkenneen. Hänellä oli noin 238 ”varmaa valitsijamiestä” ja Trumpilla vastaava luku oli 213.

Lue tuoreimmat tulokset HS:n päivittyvästä seurannasta tästä.

Trumpin toive on siis, että ääntenlasku keskeytetään lopuissa osavaltioissa siinä vaiheessa, kun hän on johdossa, eli ennen kuin Bidenia suosivat postiäänet saadaan laskettua.

”Viimeistään nyt Yhdysvaltain demokratian perustukset järisevät”, kirjoittaa HS:n Washingtonin kirjeenvaihtaja Anna-Sofia Berner kommentissaan. ”Trumpilla ei kuitenkaan ole valtaa pysäyttää ääntenlaskentaa eikä voittajaksi julistautuminen tee hänestä voittajaa. Perustuksia testataan.”

25

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanasota kuumenee: Bidenin leiri uhkaa taluttaa ”tunkeutujat” Valkoisesta talosta – Trumpin poika toivoi ”totaalista sotaa”

      • Anonyymi

        Minä tiedän että Trumpilla ja Republikaaneilla on todisteita vaalivilpistä. Katsokaa ShadowGate dokumentti


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä tiedän että Trumpilla ja Republikaaneilla on todisteita vaalivilpistä. Katsokaa ShadowGate dokumentti

        Paskapuhetta. Trumpin valeita ei usko kukaan.


    • Anonyymi

      Trumpin kampanja on jo ehtinyt haastaa vaalivirkailijoita oikeuteen useassa osavaltiossa ja vaatinut äänteen uudelleenlaskentaa. Samaan aikaan tilanteesta käytetty retoriikka on koventunut. Torstaina Trumpin poika Donald Trump Jr. kirjoitti Twitter-viestissään, että maan tulevaisuuden kannalta parasta olisi jos presidentti kävisi ”totaaliseen sotaan” vaalituloksesta.
      Perjantaina Bidenin mentyä johtoon Pennsylvaniassa Trumpin kampanja julkaisi lausunnon, jonka mukaan presidentinvaalit eivät ole ohi.

      – Virheellinen ennuste demokraattien ehdokkaan Joe Bidenin voitosta perustuu neljän osavaltion tuloksiin, jotka ovat kaukana valmiista, kampanjan asianajaja Matt Morgan toteaa lausunnossa.

      Bidenin kampanja vastasi lausunnolla, jonka mukaan "Yhdysvaltain hallinto on täysin kyvykäs saattamaan tunkeutujat ulos Valkoisesta talosta".

      – Kuten sanoimme heinäkuun 19. päivänä, amerikkalaiset päättävät näiden vaalien tuloksen. Ja Yhdysvaltain hallinto on täysin kyvykäs saattamaan tunkeutujat ulos Valkoisesta talosta, Bidenin kampanjan tiedottaja Andrew Bates ilmoitti julkaisemassaan lausunnossa.

    • Anonyymi

      Rikkaan lapsen kiukuttelua. Kyllä hän rauhoittuu.

      • Anonyymi

        Niinkö luulet kommari?


      • Anonyymi

        Aivan. Trump on lapsellinen ja raukkamainen narsisti. Keksii valeita eikä myönnä häviötään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinkö luulet kommari?

        Ei nämä välttämättä ole kommareita. He eivät vain näe valtamedian ja sosiaalisen median luoman globalistis-vasemmistolaisen kuplan ulkopuolelle.

        He ovat harhaanjohdettuja ja meidän tehtävä on kärsivällisin mielin yrittää saada heidät näkemään totuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan. Trump on lapsellinen ja raukkamainen narsisti. Keksii valeita eikä myönnä häviötään.

        Totta


    • Anonyymi

      Trumppi parka, häviö häämöttää ja pissi tulee housuun kun tietää ettää ei enää pääse veronmaksajien rahoilla lentelemään koptereilla (Marine One) ja Air Force Onella ja muuttoauto vie tavarat pois Valkoisesta talosta, ja ehkä vaimokin ottaa eron.

    • Anonyymi

      Poppari spektaakkeli vailla vertaa. Saamme vain jännittää kuinka paljon tuo ukko vielä sekoaa kun nöyryyttävän häviön todellisuus saavuttaa sen tajunnan oikeasti.

    • Anonyymi

      Punaniska persuilla niskan punoitus se vaan lisääntyy kaikkialla.

    • Anonyymi

      Trumpin puhe herättää hämmennystä vain niille, jotka eivät ymmärrä, jotka eivät ole vielä totuudesta selvillä.

      Kuinka paljon vasemmisto, mm. demokraatit Yhdysvalloissa valehtelevat, mukaan lukien valtamedia läpi länsimaiden.

      • Anonyymi

        Trumpin rauhoitusaika päättyy tammikuussa. Oikeudessa tavataan.

        Republikaanit hylkäävät poöiittisen raadon.


    • Anonyymi

      Trump ei ole jatkamassa presidenttinä toiselle kaudelle. Samaan aikaan CNN:n lähteet Valkoisessa talossa ovat kertoneet, että jotkut hallinnon virkamiehistä sekä kampanjan työntekijöistä ovat alkaneet hiljalleen etäännyttää itseään presidentistä suojatakseen itseään.

      - Se on ohi, yksi avainasemassa olevista hallinnon neuvonantajista kertoi nimettömänä CNN:lle.

      Hänen mukaansa hallinnon sisällä on herännyt huoli siitä, mitä Trump mahtaa seuraavaksi tehdä. Useiden virkamiesten kerrottiin pudistelleen päätään Trumpin pitäessä Valkoisessa talossa edellistä puhettaan, jossa hän jälleen toisteli todisteita esittämättä puheitaan demokraattien syyllistymisestä vaalien "varastamiseen".

      - Hyvä jumala. Kuka tietää, lähde sanoi Trumpin mahdollisiin seuraaviin siirtoihin viitaten.

    • Anonyymi

      Perjantaina Trump piti tiedotustilaisuuden Valkoisessa talossa. Useat uutiskanavat katkaisivat lähetyksen perustellen päätöstä sillä, että Trumpin puhe oli täynnä virheitä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://www.bbc.com/news/election-us-2020-54837926

        Tuossa BBC:n puolella puheen kommentointia ja faktantarkistusta. Tavanomaista Trumpin valehtelua taaskin mutta nyt tavalla, joka on omiaan rikkomaan yhteiskuntarauhaa USA:ssa.

        Trumpilla ei ole kohta muita puolustajia kuin asianajajat ja simppelit rivikannattajat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trumpilla ei ole kohta muita puolustajia kuin asianajajat ja simppelit rivikannattajat.

        Kumpiakin usassa on enemmän kuin tarpeeksi.
        Trump on huono häviäjä. Ottaahan se tietysti pattiin kun valta, rahat ja hännystelijät lähtee.
        900 miljoonan lainat erääntyy ja rikostutkinnat odottaa.


    • Anonyymi

      Twitter ja muut vastaavat palvelimet tekisi USA:lle todella ison palveluksen sulkemalla kaikki Trumpin sometilit.
      Trump hävisi, eikä myönnä sitä koskaan, narsistinen psykopaatti kun on.

      • Anonyymi

        Siinä maassa perustuslaki antaa jokaiselle mahdollisuuden tehdä itsestään pelle. Trump (edelleen) käyttää tuota oikeuttaan.

        liv bai soussal miidia, dai bai soussal miidia.


    • Anonyymi

      Miten valta vaihtuu USA:ssa? Biden kasaa jo kirjavaa hallintoaan, Trump kannetaan vaikka väkisin ulos

    • Anonyymi

      sekaisin kuin qamonin foliohatut

    • Anonyymi

      Trump alkaa jo olla dementoitunut, siksi raukalla on vaikeuksia erottaa todellisuutta omista fantasioistaan.

      • Anonyymi

        trump koko nimeltään Donald Trump on hullu


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4486
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3615
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1911
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1818
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1485
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1031
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      970
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      922
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe