Vastaamon tietomurron tekijä on lienee toimitusjohtaja Ville Tapion läheinen "kaveri" tai "ystävä". Tapion kerrotaan olevan itseoppinut koodaaja ja tietokonemies. Kaveri halusi näpäyttää toimitusjohtajaa ja näyttää, että hänellä on paremmat tietokonetaidot kuin itseoppineella toimitusjohtajalla. Hän pystyi murtautumaan itseoppineen miehen tiedostoihin. Kun Tapiot myivät Vastaamon ja rikastuivat sillä, tekijä tuli kateelliseksi ja päätti kostaa oikein kunnolla. Hänellähän oli jo aineisto hallussaan. Oli vain viimeisen iskun paikka.
Tässäkö Vastaamon urkinnan syy?
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoinen teoria. Toivottavasti tämä auttaa kiinnisaamisessa.
- Anonyymi
Tuhoava kateus voisi olla teon motiivi. Tyyliin, kun en saanut, et saa sinäkään.
- Anonyymi
Tässä voisi olla kysymys jonkin sortin ihmissuhteesta. Sen takia tietomurrosta ei tehty ilmoitusta välittömästi.
- Anonyymi
Tuota itsekin ajattelin, että sieltä lähipiiristä löytyy syyllinen.
Motiivista en kyllä ole samaa mieltä, että kateus olisi se motiivi.
Ehkä jotain känää tai kaunaa jostain vuosien takaa.
Vai saisiko kateus kostamaan sivullisille uhreille?
Siksi on kai alkuperäinen hakkeri vain toimittanut tai myynyt jo kauan sitten tiedot eteenpäin ja nyt ne ostajat alkavat tehdä tiedoilla voittoa, tai sitten on kerännyt pienen joukon ja päättänyt että nyt on aika toimia.
Toisaalta kai tässä voi olla enemänkin tekijöitä, koska lunnaat ovat yhdelle suuret, mutta kuitenkin olosuhteisiin nähden pienet, joka vaikuttaa amatöörimaiselta ja varovaiselta pieneltä ryhmältä.
ehkä 50 - 100 K€ / lärvi.
Joku ammattimainen taho olisi ottanut miljoonia ja uhreiltakin tuhansia.- Anonyymi
Mitenköhän tietoihin on päästy käsiksi.
Nokialla oli aikoinaan siten, että joku työntekijä oli asentanut DC ohjelman ja laittanut serverin jakoon.
Tai sitten joku f secure pian tunnustaa, että tahtoivat lisätä myyntiään ja osoittaa kuinka tärkeää tietoturva on ja tekivät tämän tempun saadakseen mainosta ja myyntiä.
- Anonyymi
Motiivina lienee laiminlyönti ja myöhemmin kateus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883