Moni oli tällä palstalla jo etukäteen varma Trumpin voitosta. Olen kiinnostunut näkemään, moniko heistä tunnustaa olleensa väärässä.
Keskiviikkoiltana helluntailainen kaverini hehkutti innoissaan jo Trumpin voittoa kuin Joulupukin tuloa. Sanoin jo silloin, ettei sitä vielä tiedä kukaan, kumpi voittaa ja että katsellaan perjantaihin. Lauantaihin se meni, mutta Trump ei ole tainnut vieläkään myöntää tappiotaan, vaikka kaikki muut sen jo tietävät.
Keskiviikkoiltana helluntailainen kaverini hehkutti innoissaan jo Trumpin voittoa kuin Joulupukin tuloa. Sanoin jo silloin, ettei sitä vielä tiedä kukaan, kumpi voittaa ja että katsellaan perjantaihin. Lauantaihin se meni, mutta Trump ei ole tainnut vieläkään myöntää tappiotaan, vaikka kaikki muut sen jo tietävät.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Kuinka joku kristitty voi kannattaa niin epärehellistä ja umpeensa pahaa ihmistä?
Sellaisen ihmisen täytyy itsekin olla epärehellinen ja paha.
Monet kristityt kannattaivat Trumpia hänen jumalattomuudestaan huolimatta. Trump suosi karkeasti Israelia Lähi-idän kriisissä, sai äärikonservatiivin korkeimpaan oikeuteen, tuki äärikonservatiivista oikeistolaisuutta ja vieläpä pönötti Raamattu kädessä babtistikirkon edessä.
Uppoaa sellaisiin ihmisiin, joiden maailmankuva on äärimmäisen suppea.
Ei välttämättä pahempi kuin muutkaan, ainoastaan eksyksissä. Trumpin ympärille rakennetiin valheimago, johon jotkut halusivat omista syistään uskoa.
Benjamin Netanhaju onnitteli Bidenia ja kertoi, että he ovat olleet Bidenin kanssa hyviä ystäviä vuosikymmenten ajan. Mikä voi olla totta, sillä Biden on vieraillut useita kertoja Israelissa 70-luvun alusta alkaen.
Daniel:
2:21 Hän muuttaa ajat ja hetket, hän syöksee kuninkaat vallasta ja korottaa kuninkaat valtaan, hän antaa viisaille viisauden ja taidollisille ymmärryksen.
Jumalalle mikään ei tule yllätyksenä.
Hän asettaa kansakunnille hallitsijat joko siunaukseksi tai kiroukseksi sen mukaan, kuin ansaitsevat.
On kyllä kiintoisa oikeudellinen näkemys tuo, että kokonainen kansakunta on Jumalalle rikosoikeudellinen henkilö, jota palkitaan ja rangaistaan pakettina.
Ei täysin nappaa länsimaisen ihmisen pirtaan, jossa jokainen vastaa omista teoistaan.
Etkö sinä raukka ymmärrä edes perus asioita ?
Siis jos on tyhmä pää, siitä kärsii koko vartalo !
Joukossa tyhmyys tiivistyy ja jos on siis riittävän paljon kyllin tyhmiä, kärsivät ihan kaikki !
Siis tyhmät ITSE valitsevat ne väärät hallitsijansa ja sitten saavat kärsiä sen seuraamukset !
Eli: "Sitä saa mitä tilaa ! "
>Siis tyhmät ITSE valitsevat ne väärät hallitsijansa ja sitten saavat kärsiä sen seuraamukset !
Kautta maailmanhistorian kansat tosin eivät ole millään tavalla itse valinneet hallitsijoitaan ja vielä nytkin valitsevat oikeasti vain melko harvassa maassa. Monarkkien valta oli Jumalan antama ja siis täysin Hänen vastuullaan.
Esimerkiksi Swazimaassa on yhä Jumalan asettama kristitty kuningas viisinetoista Rolls-Royceilla ajelevine vaimoineen.
Tuntuu jotensakin lapselliselta että yhden miehen tuolista tappelee koko suurvalta !!
Jos olisi faaraosta kyse sen jotenkin tajuaisi, mutta että nykypäivän amerikka hah ei voi käsittää.
Mikä lapsellisuus siinä on. Sanoit suurvalta ja vallalla on aina johtaja.
Hän voi painaa nappulasta meidät kaikki avaruuteen. Ei se mikään tyhjähousu ole.
Mutta, markkinatalous ja iso rahahan siellä puhuu. Ei siellä sellainen demokratia ole, kuin meillä. Siellä vain isoraha ja rikas pääsee valtion johtoon.
Köyhä ja nälkäinen on ojanpohjassa.
Amerikka on mahdollisuuksien maa. Näyttelijästä voi tulla presidentti, tai tositeeveen vetäjästä, tai Bideenista, joka on köyhistä olosuhteista ponnistanut. Suomessa ei tule presidenttiä kuin ammattipoliitikosta. Montako köyhää poliittista broileria tunnet?
He olivat kaikki Anonyymeja, joten miksi tunnustaisivat?
Minä en ole ikinä sanonutkaan että Trump voittaisi, tosin hänen voittoaan olen toivonut. Amerikka on päätöksensä tehnyt, Bidenin myötä tulee pimeät ajat amerikkaan ja kenties tämä tarkoittaa sitä että nyt on uskovien aika alkaa rukoilla herätystä.
"Bidenin myötä tulee pimeät ajat"
Vai sillä tavalla?
Ja Trump olisi yhdistänyt hänen kaudellaan pahasti ja räikeästi jakautumaan päässeen kansakunnan?
Rukoilkaa, niin olette poissa isommasta pahanteosta.
Biden on aidompi kristitty kuin Trump. Ja jos pyrkimys oikeudenmukaisuuteen ja yhteistyöhön on sinusta pimeyttä, niin pimeys taitaa olla omassa päässäsi.
No, jaa- onhan tuokin näköala. Tuossa Heinolan eräässä liikkeessä kävi juuri isonmaan asukki. Hän vain totesi Suomen uutisoinnin ongelman, ja se on meidänkin järjestelmästä todettu itseksin.
Toimittajat ovat määrätietoisesti mustamaalanneet näköalaa. Tuo vieraana käynyt asukki, totesi tämän Trumpin tehneen sitä, mitä on luvannut, ja politiikot ei. Ovat luvanneet, mutta valtajakkaralla on päätökset muuttuneet.
Siis siellä kommunismia on se, että pääsee terveyskeskukseen, mikä on meille normaalia.
Mutta, Trumpetin lähtökohta ei ole ollut politiikka ja hän on siten säveltänyt lupaustensa mukaan, eli on tehnyt, mitä oli luvannut.
Tämä vieras vain totesi, että trumpetti välillä möläyttelee hieman kärkkäästi, ja se sitten huomioidaan meidän tiedotusvälineissä, mutta sitä ei huomioida, että mitä on tehty.
Eli ei aina kannata uskoa kaikkea, millä meitä ikäänkuin valaistaan maassamme eri valoilla. Saattaa olla, että värivalot harhauttaa.
Kansa on puhunut ja asia on sillä selvä ilman lässytyksiä voitti kuka tahansa. Niin toimii demokratia eikä siten, että ryhdytään marisemaan miksi kansa äänestänyt tyhmästi. Meillä suomessakin on taipumuksia siihen, että emme kunnioita sitä mitä kansa tahtoo, vaan haluamme talloa sen allemme omien mieltymyksiemme vuoksi.
Normaalisti tietenkin pulinat pois. Mutta demokratiakaan ei voi olla itseisarvo. Sen on tarkoitus olla kansan ja valtion palvelija, ei tuhoaja. Ja jos kansa äänestää esim. hitlerin, niin tottakai sitä saa kritisoida.
Demokratia ei ole itseisarvo, mutta paras poliittinen järjestelmä, jonka ihmiset ovat kyenneet luomaan. Populismi on demokratian suurin uhka, kuten näimme Brexitin kohdalla.
Kaikki mikä on rustiriidassa oman ajatteluni kanssa on erittäin suuri uhka demokratialle.
Kansa ei tosin koskaan äänestänyt Hitleriä valtaan. Reppanapoliitikot sallivat hänen kaapata vallan vastoin vaalitulosta, koska kriittisessä paikassa heiltä loppui sekä järki että rohkeus.
Hitlerin puolue oli vähemmistönä hallituksessa, joten kyllä heitä oli oikein äänestetty, ja kannatusta löytyi. Pienuudestaan huolimatta heillä oli tärkeät Saksan ja Preussin sisäministerin paikat, joka mahdollisti omien nimittämisen avainpaikoille ja SA- miesten suorittaman vallankaappauksen sisäisen turvallisuuden elimissä ja ytimissä. Tämä onnistui koska kommunistit ja konservatiivit antoivat niin tapahtua. Tässä onkin mielenkiintoinen yhtymäkohta nykysuomeen. Pieni suomalainen puolue nimittää, sisäministeriön saatuaan, henkilöitään sisäisen turvallisuuden avainpaikoille, kykenemättömien niin salliessa. Mistä lienevät oppinsa ammentaneet?
Kyllä+kyllä,+kannatus+oli+suurta+mutta+silti+vain+37+%,+millä+ei+ilman+hölmöjen+apuja+diktatuuria+pystytetä.+Ja+hölmöjähän+löytyi,+koska+natsit+oletettiin+pohjimmiltaan+samanlaisiksi+kunniallisiksi+herroiksi+kuin+hölmöt+itsekin+olivat.
Mestari+on+joskus+todella+sanonut,+että+hallituksessa+persut+haluaisivat+ensisijaisesti+sisäministerin+paikan.+Kuka+siis+olisi+suomen+Göring?+Ei+ainakaan+Ville+Tavio,+liian+kiltti.+Jani+Mäkelä?
En+malta+olla+toistamatta+eilen+lukemaani+"hauskaa"+kertomusta+vuoden+1923+hyperinflaation+päiviltä.+Kansalainen+sai+pankilta+kirjeen,+jossa+pahoiteltiin+että+tämän+68+markan+tilin+hoitokulut+ovat+pääomaan+nähden+liian+suuret.+Samalla+palautettiin+rahat,+jotka+oli+pyöristetty+miljoonaan+markkaan,+koska+pienempiä+seteleitä+ei+pankilla+ollut.+Kuoren+postimerkin+arvo+oli+viisi+miljoonaa+markkaa.
Itse olet niin hölmö, että uskot sepittämiisi satuihin. Koska olet vähän yksinkertainen, niin väännetään oikein rautalangasta. Nykyaikainen diktatuuripuolueen asemaan pyrkijä on Vihreät -niminen puolue, ja sisäministerinä häärää Ohisalo- niminen sisäministeri. Samaa hävittäjäpuoluetta näyt edustavan itsekin, niin epäuskottavaa sumutusta on koko esiintymisesi, kuin heidänkin.
Hehheh. 😁
Hehhehheh eh eh eh heheheh
No, se demokratia on siellä tosin tuuleen piirretty asia. Trumpetti pääsi aikoinaan vaan laskentatavan saattelemana, ei siten, miten ääniä oli.
Jos jostain saat riittävästi valitsijamiehiä, pääset, vaikka sattuisi äänet olemaan mitä on, siis jostain vaalipiiristä.
No, demokratia ja demokratia. Me olemme antaneet äänemme, että ikäänkuin se valtuuttaa meidät vapaalle ja he hoitavat asiat.
No, nyt me sitten saadaan demokratiasta sitten maksaakin.
Esim. autoilu tulee pirun kalliiksi köyhän ja pitkämatkalaisten harvaan asutussa maassa.
Meillä vaaditaan pienen maailman autokannan maassa, että sähkö sitä ja sähkö tätä ja sitten lätkästään polttoaineelle pilviähipova hinta. Hinta, jota ei ole varaa maksaa, eikä ostaa sitä "kallista" autoa.
Sitten katsotaan telkusta, kun siellä "oikeassa" maailmassa on suur- urheiluautot, on sitä ja tätä todella saastuttavaa ajoneuvoa, kun siellä se ei ole kielletty.
Mutta me DEMOKRatiassa pelastetaan maailma. Vaikka meillä lopetettaisiin auto just. niin mikään ei muutu. Mutta, kun ne politiikot nuolevat .... sanonko mitä, niin pitää kansaa rangaista ja sanoa, että katsokaa tänne. Nyt ne kävelevät kuin Pohjoi-Koreassa, eikä maailma saastu
Amerikan Yhdysvallat on liittovaltio. Koska on katsottu hyväksi, että osavaltioita edustaa yksi henkilö presidenttina liittovaltiotasolla, on kehitetty nykyinen vaalitapa. Näin toimien pieninkin osavaltio saa äänensä kuuluviin. Eikä ole aikaakaan kun Suomessakin presidentti valittiin valitsijamiesäänillä. Kekkonen kerran eduskunnan päätöksellä.
Olen oikeistolainen kokoomuksen äänestäjä. Mielestänui nykyinen vihervasemmistolainen hallitus on demokraattisesti valittu, eikä siten demokratian uhka.
Populismi sen sijaan voi olla uhka, koska ihmisten tietämyksen perustaso on melko heikko ja heitä voidaan vetää perässä populistisilla lupauksilla, joiden toteuttaminen on mahdotonta.
Luuletko että ”populistit” ja heitä äänestävät sitä tiedä? Keskimäärin he ole sen tyhmempiä kuin kokoomustakaan äänestävät. Useimmat ovat täysin kyllästyneitä reaalipoliitikkojen ympäripyöreään lässytykseen osakekursseista ja sen määräävästä vaikutuksesta, eeuun finnassipolitiikan autuaista seurauksista, ja ylipäätään kaikkinaiseen, muka, vaihtoehdottomuuteen.
Kysymys on vähän samasta asiasta kuin ammoin Aku Ankka lehden tarinassa. Siinä Aku pyrki ainoana ehdokkaana kaupungin seriffiksi, mutta kun kuuli mitä velvollisuuksia virkaan kuului, ei enää halunnutkaan. Koska ehdokkuutta ei voinut enää perua, ryhtyi hän nyt pitämään vaalikarjalle palopuheita joissa todisti väkevästi:”totisesti, jos minut valitsette lupaan kääntää kaupungin kassan, ja vien mukanani kaiken mikä irti lähtee, lupaan myös laiskotella ja hoitaa virkaani mahdollisimman heikosti” Kun Aku oli aikansa mesonnut ja hikoillut, kansalaiset totesivat yksissä tuumin ”minä ainakin äänestän häntä, muut lupaa vaikka mitä, mutta tekevät lopulta kuitenkin niin kuin hän sanoo tekevänsä”
En usko, että yksikään uskovista joka kannatti Trumpia, myöntäisi tehneensä naiivin virheen - Jumala ei tee virheitä.
En ymmärrä, mikä ongelma uskovalle , itsellenilin, on myöntää tehmeeensä virheen jossakin asiassa viimeistään jälkiviisaana.
Huonosti politiikkaa seuraavana en ainakaan automaattisesti olisi Trumppia mennyt äänestämään, vaikka joissakin asiakysymyksissä häntä kannatin. Luonteeltaan vaikutti ailahtelevalta, eikä toisten nduvoja tuntunut kuuntelevan. Äänestettäessä di ole useinkaan mustavalkoista, kenen taakse asettuu.
Olen uskovana ja ei-uskovana tehnyt pahoja virheitä, joista varmaan olen ottanut opikseni. Vääriä valintoja voi hävetä, mutta virheidensä myöntäminen on terve merkki.
Viime vuosien aikana maailmalla (Suomessa mm. Patmos, TV7) on suurella tarmolla levitetty valheellista tietoa, jonka mukaan Trump olisi Jumalan valittu. Valhe upposi moneen vahvassa uskossa olevaan ja virheen myöntäminen tarkoittaisi yksinkertaisesti sitä, että Jumala on tehnyt virheen.
Siis mikä virhe ja missä? Trumpin aikana talous on noussut, on ihan oikein tarjota töitä ennenkaikkea oman maan kansalaisille ja torpata liiat ihmisvirrat muualta. Todellakin oikein kiristää aborttioikeutta, jos nainen haluaa harjoittaa vapaata seksiä siellä sun täällä, kantakoot seuraukset, ei ihmisenalkua tarvitse oman vapaamielisyyden takia tappaa. Trump on teoilla tukenut Israelia, Jumalan siunaa sitä, joka Hänen kansaansa, Israelia siunaa, maailmasta löytyy todella vähän vallanpitäjiä, jotka tämän uskaltavat tehdä, kun se usko tuntuu loppuvan siihen.
Minä tiedän kyllä hlökohtaisesti, monen vuoden ajalta, minkälaisia nilviäisiä nämä Suomenkin demarit ja vasemmistolaiset ja muiden puolueiden liberalistit ovat, vääristellään ja valehdellaan surutta vaikka ja mitä, kun ei muuta kristityn päänmenoksi osata tehdä. Osa kuuluu jopa,kirkkoon, mutta heidän kanssaan ei edes Jeesus-nimeä kärsi mainita, koska se jotenkin loukkaa, on siinä muka kristittyjä ihmisiä. Saastuttavat seurakunnat sisältä päin nämä valehtelijat.
Patmos edustaa vain itseään, ei Suomen uskovia.
Mikään taho ei edusta Suomen uskovia. Olette te sen verran sekalaista porukkaa.
Trump itse ei ole ainoa syy siihen, että trumpismin lento katkesi. Toinen syy ovat hänen tällaiset ihailijansa, joihin järkevä ihminen ei ikimaailmassa halua samastua mistään nurkasta.
Uskovaisissa on silti huomattava osa sellaisia jotka korottavat itsensä kaikkien todellisten kristittyjen edustajaksi. Tästäkään syystä heiltä ei tahdo saada vastausta, kun kysyy mihin lahkoon kuuluvat.
Jos joku tämän edustuksen kiistää, hän tippuu automaattisesti oikeitten uskovien listalta.
Luuletko muuten tosissasi, että tuohon järjettömyyteen jota itse edustat, joku täyspäinen haluaisi, ihan aikuisten oikeesti, samaistua?
En luule mitään, mutta tiedän lukemattomista käymistäni keskusteluista, että ihmiset kokoomuksesta vasemmistoliittoon pyörivät tässä kohtaa hämmästyttävästi osimoilleen samoissa ajatuksissa. Vain aitouskovaisin osa persuista edustaa sinun näkemyksiäsi.
Kun vedit esiin perussuomalaiskortin, niin annetaanpa itsensä Jussi Halla-Ahon vastata:
” Eli Trumpia hysteerisesti vastustavat ihmiset haukkuvat häntä omassa kuplassaan. Siitä syntyy sellainen vahvistusharha, joka saa ihmiset uskomaan, että heidän kuplansa näkemys vastaa jollain tavalla laajemman yleisön näkemyksiä”
Niinpä.+Kun+asiaa+2017+oikein+tutkittiin+(ja+tuloksista+täälläkin+kovasti+keskusteltiin),+Trumpiin+myönteisesti+suhtautuvia+oli+suomalaisista+6+%+ja+Putin+sai+saman+luvun.+Tiedä+sitten+mihin+tutkimuksiin+Mestari+viittaa,+ja+keitä+ovat+nuo+Trumpia+hysteerisesti+vastustavat.++Itse+olen+törmännyt+lukemattomiin+Donia+inhoaviin+ihmisiin+(ja+jokuseen+ihailevaankin),+mutta+hysteerinen+ei+ole+ollut+yksikään.+
Arvioisinkin,+että+Mestari+puhui+tuossa+lähinnä+omilleen+sitä+mitä+he+haluavat+kuulla.+Sen+hän+kyllä+tietää+tasan+tarkkaan.
Ei+ole+mitään+mestaria+maan+päällä,+ja+kaiken+maailman+gallupeilla+saa+pyyhkiä+takapuolta.+Minulta+ole+koskaan+mitään+kysytty,+jaa+muutaman+kerran+on,+mutta+ei+tästä+aiheesta.+Joten+virhemarginaali+on+100%
En koskaan myönnä tosiasioita ja faktoja!!
Perussuomalainen.
Mikä on tosiasia ja fakta?
Sääliksi käy, jos et tosissaan tiedä mitä ovat tosiasiat.
Jos ei tiedä mikä on tosiasian ja faktan ero, on todella tiedostava silloin. Ne kun ovat synonyymeja keskenään. Sen sijaan totuuksia on monenlaisia. Niitä on yhtä paljon kuin persreikiä. Jokaisella omansa.
Jeesus on tosiasia ja raamattu on totta, tätä totuutta monet eivät myönnä vaikka sydämessään tietää sen olevan totta.
Trump oli Jumalan asettama niin kuin kaikki esivallan, mutta jos esivalta toimii Jumalaa vastaan silloin...lopun jo tiedätte.
Miksi Jumala asettaa esivaltoja, joiden Hän tietää toimivan tahtoaan vastaan?
Vastaa itsellesi kysymyksellä; miksi Jumala salli Saulin nimittämisen Israelin kuninkaaksi? Ai juu, unohdin että et tunne raamattua lainkaan, silti näyttää olevan kova halu esiintyä jonkinlaisena palsta -oraakkelina.
>Vastaa itsellesi kysymyksellä; miksi Jumala salli Saulin nimittämisen Israelin kuninkaaksi?
Siksi että tarina on satua, eikä Jumala ole koskaan nimittänyt ketään mihinkään.
Oikea vastaus! Onnittelut. Nyt voitkin sitten kerätä kimpusi ja kampsusi, ja hävitä muualle keskustelemaan asioista heidän kanssa jotka elävät samassa harhassa kuin itsekin olet.
Ei ainuttakaan ilmoittautunutta.
Paljonko ilmoittautumisesta maksetaan, ja missä sen voi tehdä? Lahjoittaisin ilmoittautumisesta saamani rahat Patmoksen tilille.
Pitääkö suoraselkäisyydestä maksaa? Patmoksen johtohenkilöille Bidenin voitto oli karvas pala, mutta ei se kipurahoja edellytä.
Mistä ihmeen suoraselkäisyydestä? Kukaan ei ole tilivelvollinen omista poliittisista mielipiteistään. Takinkääntäjät ja mielistelijät muuttavat mielipiteitään lennossa. Suoraselkäistä on seistä sen takana johon uskoo.
Vaan eipä näitä Trumpin varman voiton toitottajia ole ilmaantunut ainuttakaan, vaikka kommentteja on jo kuutisenkymmentä. Eikö kantti anna periksi myöntää olleensa väärässä?
Ei tässä kanttia kysellä, vaan pikemminkin millä valtuuksilla moisia kyselet? Kukaan ole sinulle tilivelvollinen ajatuksistaan, eikä muillekaan ajatuspoliiseille.
Missähän viipyy Puuttinin onnittelut Bidenille!???
Voi kyynel!
Siellä se Ramppi punoo nyt juonia Rudin ja kumppaneiden =hovinsa kanssa, huomenna jysähtää. Sen lauluja laulat kenen leipää syöt. Tosin vävykin jo sanoi, että kannattaisiko jo luovuttaa. Järjen ääniä orageboy ei kuuntele.
Muutama lähipiiriläinen jättää uppoavan laivan kuin rintamakarkurit. Myös Melamiini nostaa kytkintä ja pakkailee laukkujaan...
Yhä nolompi on Ramppi kun on huono häviäjä eikä kunnon todisteita vilpistä ole. Tekaistuja öyhöttäjävideoita on helppo tehdä.
"I did not say he is a moron - I said he is a f______g moron!"
"His orange face matches to his orange jumpsuit in jail!"