Natomaat Viro ja USA sodan partaalla keskenään
Viron Ekre-puolueen Biden-kommentit kuohuttavat
Virossa Ekre-puoluetta edustavan sisäministeri Mart Helmen ja hänen poikansa valtiovarainministeri Martin Helmen kommentit Yhdysvaltain presidentiksi nousevasta Joe Bidenista ovat herättäneet kuohuntaa, kertoo Viron yleisradioyhtiö.
Martin Helmen mukaan presidentinvaalit olisivat olleet "selvästi vilpilliset". Sisäministeri Mart Helmen mukaan "syvä valtio" olisi taas sekaantunut ääntenlaskentaan.
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tiltu se vaan näkee sotaa kaikkialla. No ei kai se mikään yllätys kenellekään, tiltu, jos kuka, on sotaa ihannoivia ja hyväksyviä, kunhan sotijana on Venäjä. Silloin se tiltun mielestä on oikeutettua.
- Anonyymi
Trump sai lopulta 4,2 miljoonaa ääntä VÄHEMMÄN kuin Biden, joten hän ansaitsee tappionsa!
- Anonyymi
Miksiköhän Viron koillisnurkassa Venäjän vastaisen rajan tuntumassa asuvat Neuvostoliiton aikana sinne siirretyt vironvenäläiset jotka ovat yli 20% Viron väestöstä eivät halua muuttaa Venäjälle? Vain noin kolmanneksella heistä on Viron kansalaisuus, eikä valtaosa puhu Viron kieltäkään läpäistäkseen kielikokeen päästäkseen Viron kansalaisiksikaan.
- Anonyymi
Miksiköhän et ole muuttanut Alaskaan, vaikka jenkit suunnitteli suomalaisten kuskaamista sinne ikään kuin talonmieheksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksiköhän et ole muuttanut Alaskaan, vaikka jenkit suunnitteli suomalaisten kuskaamista sinne ikään kuin talonmieheksi.
Eikö se Venäjän ihanuus houkuttelekaan?
Alaska-väitteesikin on tarua, Talvisotakin päättyi, eikä Suomea miehitetty, ja synnyinkin vasta myöhemmin.
"Suomen urheaa, mutta epätoivoiseksi käyvää talvisotaa seurattiin maailman lehdistössä herkeämättä. Suomelle virtasi myötätuntoa ja Neuvostoliiton hyökkäyssota tuomittiin":
https://yle.fi/uutiset/3-9995409 - Anonyymi
Jos venäläiset on syntyneet Virossa ja ovat töissä siellä niin mihinpä he kotoaan lähtisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos venäläiset on syntyneet Virossa ja ovat töissä siellä niin mihinpä he kotoaan lähtisi.
Siinähän olisi ihan lähellä heille siinä Venäjän puolella alueita jonne Suomi on antanut Venäjälle kehitysapurahaa, ei heidän kannata jäädä fasistiseen EU:hun.
- Anonyymi
” Natomaat Viro ja USA sodan partaalla keskenään”
Eivät ole! Stallarit haaveet ovat turhia! Erilaisia mielipiteitä löytyy kaikista maista! - Anonyymi
Kumpaa veikkaatte.
- Anonyymi
Natomaat Viro ja USA sodan partaalla keskenään. Viro esitti ultimaattumin USA:lle.
Viron puolustusministeri Juuri Luikki ulkomaille pakoon. - Anonyymi
Pitihän se arvata, että ekreläiset ovat samanlaisia putinisteja kuin persut meillä.
- Anonyymi
Jos joku kertoo mielipiteensä niin ei se todellakaan sotaan johda muualla kuin stallarin korvien välissä!
- Anonyymi
Jos ei sotaa niin kuitenkin osoittaa epäluottamusta Bideniin eikä ihmekään kun Biden on Ukrainan vallankaappauksen takapiru ja korruptööri
- Anonyymi
Mart Hölmö, paikallinen pervi, saa lähteä ja hyvä niin. Tuollainen tarvitsisi äänenpitävän maskin.
- Anonyymi
NATO pakotti Mart Helmen eroamaan.
- Anonyymi
”NATO pakotti Mart Helmen eroamaan.”
Natoa ei jäsenmaiden kiistat liikuta millään tavalla! USA taas tuskin ylksittäisestä lausunnosta välittää!
- Anonyymi
Tapaus kertoo, miten rähmälleen Viro on NATO:ssa joutunut.
- Anonyymi
USA edelyttää Virolta ehdotonta alistumista. Ei Nato USA ilmaiseksi antanut joukkojaan Viroa miehittämään.
Kauhea skandaali! Panikohan Yhdysvalloissa kukaan edes merkille, että joku persu Euroopassa puhuu läpiä päähänsä? ; )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maisan uupuvat päivitykset ja tuoreet rikosepäilyt
Mikäs kun Maisa ei ole viikkoihin päivittänyt instaa ja nyt ollaan lehdissä tälläisistä.. 👀 https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/010c6594-780f-419214322Taksinkuljettaja Niina Syrjäläinen (Ristiinasta)
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33ec61ee-a6fb-4422-8ecc-982c68a91196 Viimeinen havainto eilen tiistailta n.17:48. Kadonnut kotoaan tilataksin kans13312208Notta ny se on tuloos! Sinimustat rekisteröityy puolueeksi.
Vanhat hyvät ajat palaavat. Joukko ultra-isänmaallisia ovat perustamassa uutta puoluetta. Työnimenä on nyt Sinimustat. Nyt tulee vihervasemmistolaisel5678531Huomio ! Huomio !
HUOMIO HUOMIO HUOMIO Niina Syrjäläinen ja Taksi auto rek SNS-438 on kadoksissa. Nina ja hänen taksiautonsa katosivat Ristiinassa: ”Huoli on suuri” –1245596Ikea palkkaa pakolaisia hienoa!
Huonekalujätti Ikea aikoo tarjota Suomessa työpestin noin 70 pakolaiselle kolmen seuraavan vuoden aikana, yhtiö kertoo tiedotteessaan. – Pakolaiset o3014988