Trump suunnittelee omaa puoluetta ja tv-kanavaa

Anonyymi

Tykästyi politiikasta ja aikoo palata kisaan oman puolueensa kanssa 2024. Myös oma Fox-tyylinen uuden puolueen tv-kanava tulossa ja oma puolue salaliittokin on jo tämä QAnon.

– Se on varmaa, että Trump ei ole häviämässä parrasvaloista mihinkään, Karppinen uskoo.

– Täällä pohditaan myös sitä, perustaako Trump oman puolueen ja tv-kanavan ja pystyykö hän armahtamaan itsensä tietyistä tutkinnoista ja syytteistä, jotka häntä odottavat presidenttikauden jälkeen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mtv-yhdysvalloissa-joe-biden-haluaa-yhdistaa-kansan-kavi-tanaan-poikansa-haudalla-trump-suunnittelee-omaa-puoluetta-ja-tv-kanavaa/7977874

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen myös kuullut että hän aikoo perustaa oman valtion Montanan vuorille ja julistautua sen presidentiksi - hän niin kovasti tykkää tuosta tittelistä.

      • Anonyymi

        Montanaan on jo pitkään ollut suunnitteilla valkoinen etnovaltio


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Montanaan on jo pitkään ollut suunnitteilla valkoinen etnovaltio

        Saahan sitä suunnitella. FBI on jo pistänyt palasiksi muutamankin tuollaisen porukan. Kyllä nuo raamattuvyöhykkeen hörhöt kuriin saadaan tarvittaessa.


    • Anonyymi

      Trumpin kanava vie katsojat suvakkien punavihertuubaa suoltavista törkytuuteista.

    • Anonyymi

      Hyvä rumppi, näytä niille punikille.

    • Anonyymi

      Australian Sky News on julkaissut monia pätkiä Bidenistä ja otsikoissa epäillään, että kuukkeli ei ole terve. Seniilihän hän on, 77v on paljon ja eräässä puheessa toi julki myös sen, että demokraateilla on Usan historian laajin vaalipetosorganisaatio. No, Biden on sairas. Eikä missään tapauksessa kykenevä hoitamaan virkaa,

      • Anonyymi

        Samaisen mediayhtiön uutisessa kerrottiin myös, että New York on hajoamispisteessä ja samansuuntaista tietoa on myös mtv:n uutisessa, että kansa on pahasti jakaantunut. Millähän hokkuspokkuskonstilla vaalipetospressa meinaa kansan yhdistää? Näiden jutut eivät enää edes hipoile tolkun rajoja.

        Tulos on sisällissota jos tätä sotkua ei puida oikeudessa ja vieläpä rehellisesti. Kyse on demokratian viimeisistä uskottavuuden rippeistä ja jenkkien maasta. Heillä on yksilöinä, ilman mitään instituutiota oikeus puolustaa maataan ja yhteiskuntaansa vaikka ampumalla nämä wanna-be pressat ja kamalat hurtat.


    • Anonyymi

      Hautausmaat ovat täynnä korvaamattomia ihmisisä! - vanha ja ehkä jo kulunutkin sanonta?!

      Toisaalta emme ole varmoja mihin suuntaan globaali progressio etenee. Eriytyvätkö alueet ja kansat vai yhdistyvät ja vetävät yhtä köyttä?

      Ei siltä näytä, että yhdistyisivät ja kukaan ei voi estää maailman ajautumista yhä kriittisimpiin blokkeihin, joiden välinen jännitys kasvaa. Sen sijaan on eri asia etteikö mikään voisi muuttaa kehityksen kulkua ja sen suuntaa. Esimerkiksi voidaan ottaa Covid-19 pandemia, joka on yhtenäistänyt monia kulttuuri- ja käytöspiirteitä laajasti eri maissa.

      Länsimaisiin demokratioihin tyypillisenä piirteenä on tullut juristikeskeisyys. Se tarkoittaa, että valta valuu juristeille ja heidän maailmankuvansa ja oikeuskäsityksensä ratkaisee demokratian suunnan ja sisällöt. Juristit valmistelevat asiantuntijoina lait ja asetukset. Juristit valvovat mm. valtiosääntö- ja perustuslakiasiantuntijoina miten lakeja on tulkittava kussakin tilanteessa. juristit arvioivat ja valvovat syyttäjälaitoksen kautta ja ammattiyhdistysliikkeensä kautta kansalaisia ja tmäärittelevät totuuskäsityksen ja näyttöjen reunaehdot ja alintulkinnat ja uomitsevat kansalaiset ja päättävät kansalaisten kohtaloista. Juristit määrittävät mitä lakeja tarvitaan ja kuinka niitä sovelletaan. Juristit nimittää poliittinen koneisto, mutta kun heidät on nimitetty, heillä on peruuttamaton yksinvalta ilman yhteiskunnallista vastavoimaa.

      Miten käy jos presidentin vaaleissa voittaa, esimeriksi opettaja, kuten Martti Ahtisaari tai liikemies, kuten Donald Trump? Yhteiskunnat alkavat vieroksua ja hylkiä juristiensa manööverien kautta muita kuin juristeja. Se on demokratian arkea. Mitä demokratia siis pohjimmiltaan on? Onko kuitenkin siis kysymyksessä yksinvalta ja rakenteellinen diktatuuri, jossa diktatorisia valtaoikeuksia käyttää instanssi ilman vastavaoimaa.

    • Anonyymi

      En tekisi mitään diiliä Bideen kanssa, eihän se muista huomenna mitään diiliä tehneensä.
      Yhtä hutera&hatara kuin trumpetti.

    • Anonyymi

      Trump suunnittelee omaa osavaltiota kaiken maailman persuille.

    • Anonyymi

      Valkoisen ylivallan kannattaja Craig Cobb suunnitteli omaa "vain valkoisille tarkoittetua" yhdyskuntaa. Sitten Tristan Show teetti Cobbille DNA testin joka osoitti että Cobb oli 14%:sti afrikkalainen.

    • Anonyymi

      Äskettäin eli pari viikkoa sitten oli uutinen, että Nokiakin on päässyt mukaan suunnittelemaan kuuhun nettiverkkoa. Ihmettelin, kunnes tajusin, että Trumppi lähetetään sinne ja ihan vain viihdykkeeksi pitää pojulle rakentaa yhteydet, että pääsee twiittailemaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1696
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      270
      1250
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe