Veijo Balzar on vapautettu tutkintavankeudesta
Poliisi on epäillyt Baltzaria, 78, muun muassa törkeästä ihmiskaupasta ja ihmiskaupasta, törkeästä raiskauksesta sekä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Kulttuurineuvos-kirjailija Veijo Balzar on vapautettu tutkintavankeudesta.
Kulttuurineuvos-kirjailija Veijo Balzar on vapautettu tutkintavankeudesta.KUVA: JUHA SAASTAMOINEN
Kulttuurineuvos-kirjailija Veijo Baltzar on vapautettu tutkintavankeudesta. Helsingin käräjäoikeudesta vahvistetaan STT:lle, että Baltzar on sen sijaan asetettu matkustuskieltoon.
Poliisi sai Baltzaria koskevan esitutkinnan valmiiksi viime kuussa. Poliisi on epäillyt Baltzaria, 78, muun muassa törkeästä ihmiskaupasta ja ihmiskaupasta, törkeästä raiskauksesta sekä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Toivoa sopii, että Veijo saa kunnon korvaukset vankeusajaltaan.
78 vuotiaan vanhuksen vankilassa pito on ihmisoikeus rikos.
Veijo Baltzar vapautettiin tutkinta vankeudesta
28
180
Vastaukset
- Anonyymi
Demareiden ääniharava
- Anonyymi
"Helsingin käräjäoikeudesta vahvistetaan STT:lle, että Baltzar on sen sijaan asetettu matkustuskieltoon."
Miljonääri-isin julkkisvesaa odottaa jopa 13 vuoden tuomio Suomen suurimmassa huumausainejutussa, mutta hänelle ei ole edes asetettu matkustuskieltoa, vaan on useita kertoja koronapandemian aikana matkustanut mm. Espanjaan ja veljeillyt siellä mm. pohjoismaisten helvetin enkelien kanssa. Auttaako kokkareisä joka lienee korkealla kaverikapitalistihyvävelirappariasteikolla?
- Anonyymi
Baltzar paljasta poliisille että Demarit pakottivat hänet tekemään ne kaikki asiat
- Anonyymi
Anneli Auer sai valtiolta 545 800 euron korvaukset, Veijo tulee saamaan huomattavasti enemmän.
- Anonyymi
Veijo on korvauksensa ansainnut.
Kyllä tuon ikäisen ihmisen tulisi olla vankilan sijaan vanhainkodissa hoidossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veijo on korvauksensa ansainnut.
Kyllä tuon ikäisen ihmisen tulisi olla vankilan sijaan vanhainkodissa hoidossa.Vankilassa on parempi hoito ja elämänlaatu.
- Anonyymi
Ei tutkintavankeudesta pääsy tarkoita sitä että häntä ei ole tuomittu. Se tarkoittaa vain että tutkinta on päättynyt. Seuraavaksi tulee oikeudenkäynti.
- Anonyymi
Varokaa naiset, peto ( pedo ) on irti !!
- Anonyymi
Eikö viherpiipertäjä Mätäsalon ihmiskauppapollaritiimi olekaan vielä kasattuna (ainakin 20 pollaria valjastetaan pelkästään siihen) Mätäsaloa siteeraten..
- Anonyymi
Vaalit tulossa, ehdokkaaksi valmis...!
- Anonyymi
Emerituus presidentti Havonen ottaa parhaan ystävänsä suojelukseensa Pentin kanssa.
Ei se käy, että mannekulttuurineuvosta pidetään ankeissa kuulusteluolosuhteissa. - Anonyymi
Niin ja kuuluu maamme arvohenkilöstöön, mustalaisiin.
- Anonyymi
Kaiken lisäksi r a s i s t i n e n rikos! Miksi sisäministeri ei reagoi?
- Anonyymi
kulttuurineuvos baltasar varmaan kutsutaan linnanjuhliin?
pedofilian esitaistelijana.
monikulttuuripervouden edustajana.
Tää sälli on kiertänyt suomea ja eri kaupungeissa hyväksikäyttänyt lapsia jo vuosikymmeniä. teatteri on ollu se lavaste pedopuuhiin. - Anonyymi
Kulttuurierot on tässäkin tapauksessa otettava huomioon.
- Anonyymi
Onhan se hippikulttuurikin kulttuuria
- Anonyymi
Sosialidemokraattien eliitin ehdoton ylimys, Paavo Lipponen, lukeutui näyttävästi Balzarin tukijoihin presidentti Halosen ohella.
Toivottavasti he nyt muistavat taiteensa vuoksi kärsimään joutunutta sorrettuun vähemmistöön kuuluvaa suojattiaan.
Emmehän voi kuvitella he Balzariin nyt ottaisivat etäisyyttä tämän jouduttua ahtaalle. Sehän vaikuttaisi että tämän loiston päivinä nämä halusivat vain laskelmoidusti saada esiintyä ns. suvaitsevana romanien ihailijoina ja täten nostaa omaa arvoaan.
Kutsukaa Veijo nyt luoksenne vaikkei paikalla olisi tiedotusvälineitä.- Anonyymi
Kyllä tiedotusvälineet saadaan paikalle kuvaamaan lämmint kohtaamista. Tuki ja turva on annettava vähemmistökulttuurin edustajalle vaikeinakin aikoina. Ehkä kulttuurineuvoksen kirjoistakin otetaan uusintapainokset ja niitä aletaan tulkita uudella tavalla. Muutama professori antaa lausuntonsa kaikin puolin moniulotteisesta kiejallisuuden helmestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä tiedotusvälineet saadaan paikalle kuvaamaan lämmint kohtaamista. Tuki ja turva on annettava vähemmistökulttuurin edustajalle vaikeinakin aikoina. Ehkä kulttuurineuvoksen kirjoistakin otetaan uusintapainokset ja niitä aletaan tulkita uudella tavalla. Muutama professori antaa lausuntonsa kaikin puolin moniulotteisesta kiejallisuuden helmestä.
Joo, se olisi kyllä parempi että saisi julkisuutta.
Tarja Halonen pukeutuisi vanhanaikaiseen pitkään leninkiin ja kohtaamisen ajaksi vähän pidempää peruukkia korostamaan naisellisuutta.
Paavo Lipponen nyökyttelisi ja miehekkään setämäisesti taputtelisi olkapäälle.
Ehdotonta kulttuurin huippujoukkoa näytillä.
Eikä pääsisi unohtumaan kansaltakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, se olisi kyllä parempi että saisi julkisuutta.
Tarja Halonen pukeutuisi vanhanaikaiseen pitkään leninkiin ja kohtaamisen ajaksi vähän pidempää peruukkia korostamaan naisellisuutta.
Paavo Lipponen nyökyttelisi ja miehekkään setämäisesti taputtelisi olkapäälle.
Ehdotonta kulttuurin huippujoukkoa näytillä.
Eikä pääsisi unohtumaan kansaltakaan.Veijon touhut oli laajasti tiedossa pitkään, mutta se ei Demareita haitannut. Sehän on sitä vapaata rakkautta
- Anonyymi
SDP: n toveri on asetettu matkustuskieltoon.
Voiko tämän karmeampaa rangaistusta keksiä kenellekään demarille, joka on tottunut ilmaisiin lounaisiin yhteiskunnan piikkiin?
Mitä olisikaan tapahtunut, jos esim.
Pirkko Työläjärvelle, SDP, olisi aikanaan sanottu, että hän joutuu itse maksamaan Concorde-lippunsa?
Tai Ulf Sundqvistille,SDP, ettei niitä sinun miljoonavelkojasi annetakaan anteeksi?
Tai Ahteelle,SDP, että maksa itse ylinopeussakkosi?
Tai Luttiselle,SDP, että se Vesijärven rantatontti annetaankin ihan tarvitsevalle lapsiperheelle?
Tai Sorsalle, SDP, että ei se Finnairin kone sinun takiasi poikkea reitiltä ja tee ylimääräistä välilaskua, jotta pääsisit näppärästi ja ilmaiseksi H:kiin?
Tai jollekin muulle pikkunilkille, että työnnä se SDP:n jäsenkirja sinne, minne ei aurinko paista?- Anonyymi
Niin tai Lipposelle, ettei se hyöpy mitenkään itämeren kaasuputkesta?
- Anonyymi
Halosen ja Lipposen kulttuurisuojatti.
- Anonyymi
Korvat höröllä kuuntelemaan sitten kun käräjäoikeus on vuorossa.
- Anonyymi
Myös vasemmistoliitosta löytyy tämän kulttuurin rahoittaja, silloinen ministeri Arhinmäki jakoi valtion pussukasta tähän monimuotoiseen taiteeseen.
- Anonyymi
Demarit on aloittanut kohti vaaleja mennään, sopii ainakin arvomaailman puolesta, olihan Rinnekin antamassa tukensa.
- Anonyymi
Toivotaan. että Veijo saa kunnon korvaukset tästä vanki ajasta.
Olisi oikein ja kohtuus. että Lissut jotka päättäneet vangitsemisesta laitettaisiin maksamaan nuo korvaukset.
Anneli Auerin korvaukset olisi Lissut saaneet maksaa omasta pussistaan.
Nyt kun Lissut rikkoo poliisiauton menee sen korjaus tai uuden hankinta veronmaksajien rahoista.
Vähemmän rikkoisivat autojaan, kun itse joutuisivat omasta pussistaan maksamaan. - Anonyymi
Auttoikohan SDP jäsentäänsä vapaaksi vankeudesta?
Ainakin puolue auttoi ex.puh.johtajaansa Ulf Sundqvistia velkavankeudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942