karttaminen

Anonyymi

Pitääkö paikkansa, että jt välttävät kaikkea yhteydenpitoa jopa omiin sisaruksiinsa, jotka ovat erotettu jt stä, tai jotka ovat itse eronneet?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitää paikkansa.

    • Anonyymi

      Pitää tosiaan paikkansa, eikä ainoastaan omiin sisaruksiinsa vaan myös omiin vanhempiinsa tai omiin täysi-ikäisiin lapsiinsa jotka on eronneet tai erotettu.
      Ei ole edes harvinaista kuulla isän sanovan erotetulle tai eronneelle lapselleen:"olisi ollut parempi kun et olisi koskaan syntynytkään".
      Ja tämä on kuulemma rakkautta.

    • Anonyymi

      Tuo on käsky.
      Entisten todistajain foorumilla Veljesseura.org
      sanovat että eniten rikottu käsky. Mutta se ei poista sitä että monet joutuvat sen kokemaan täydellisenä. Perheenjäsenet menevät ohi kuin olisi ilmaa.

      Tuo on lahkon kannalta välttämätön. Sillä eronnut osaisi kertoa sillä tavoin eroamisensa syyn, että puhuteltu eroaisi myös.
      Esim. Herrick Åberg kirjassaan Nykyajan Baabelin orjat kertoo, että hänpä puhuikin pois lahkosta kaverinsa ennen eroamistaan.

    • Anonyymi

      mies jos lähtee jehovis tai toisin päin yhteyten pito katkastava heti.sillälailla jehovat kieroilee.

    • Anonyymi

      jehovat onjo karkottu kierousineen venäjältä.omaisuun takavarikkoon.siellä loppu jehovan kieroilu.

      • Anonyymi

        Jehovan todistajat aiheuttavat syrjäytymistä.
        Ei saa lähteä lahkosta pois tai joutuu syrjittäväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe