Äskeisen paavin siunaustilaisuuden aikana kamera väläytteli myös puolalaisten joukkoon, jossa Puolan liput ja muutamat banderollit herättivät erityisen huomioni: Pyhimykseksi heti - Subito Santo luki yhdessä banderolleista. Sanotaan, että Puolasta matkasi tilaisuuteen 2 miljoonaa henkilöä. On se ollut melkoinen rasitus jo heidän osaltaan Rooman ekologialle.
Voivatko siis puolalaiset lukumäärällään, kansaahan on lähes 40 miljoonaa, vaikuttaa edesmenneen paavin kanonisoimiseen? Montakohan ihmettä Puolassa on tehty, ellei lasketa ihmeeksi itsetunnon kohotusta ja Vatikaanin taloudellista tukea Solidaarisuus-liikkeelle yms.
Suomenkielisen selostuksen aikana kuulin myös autuaaksi julistetusta puolalaisesta sisar Faustinasta. Luin aikoinaan Fideksestä kertomuksen hänestä. Kirjoituksen perusteella minulle syntyi käsitys, että mainittu sisar oli hysteerinen ja neuroottinen. Näin suomalaisittain katsottuna.
Jos kyllin suuri joukko painostaa hysteerisen innokkaasti mutta määrätietoisesti Vatikaania oletetuilla tai kuvitelluilla ihmeteoilla, niin kyllähän siinä pyhimyksiä leivotaan.
Luin jostain näiltä palstoilta Mainosihmisen kommentteja. Mielestäni hän suhtautuu näihin asioihin tervehenkisesti.
Tuokaa vain muutkin mielipiteenne esiin!
Johannes Paavali II:sta pyhimys?
3
544
Vastaukset
- En ole pyhimys
Mahdollista, vaikka pelkkä yleinen rakastettavuus ei riitä pyhimykseksi pääsyyn. Pyhimyskandidaatit tutkitaan huolellisesti Vatikaanissa. Ehdokkaan pitää mm. ilmestyä kuolemansa jälkeen useita kertoja, ja parantaa tai auttaa hänen nimeensä apua pyytäviä. Esim. Äiti Teresa taitaa olla vasta puolivälissä putkessa kohti pyhimyksen titteliä.
Ortodoksikirkko luo pyhimyksiä sekin. Viimeisin - oma mielestäni täysi floppi - oli se, että Venäjän viimeinen keisari Nikolai II julistettiin pyhimykseksi. Vaakakupissa painoi silloin ilmeisesti eniten marttyyrikuolema.- annabella
Raamatun mukaan kuolleet eivät tiedä mitään, joten he eivät myöskään silloin voi esiintyä eläville. Tosin riivajan henget voivat esiintyä ja kyse onkin henkivaltojen taitelusta. Saatte nähdä, että katolilaisuus ja islamilaisuus yhdistyy juuri ihmeitä tekevän Marian kautta. Mutta mehän emme näiden ilmestysten perään juokse!Minä odotan Herraa ja Hän tulee taivaanpilvissä hakemaan omansa ja kaikkien silmät saavat nähdä Hänet. Hän ei astu maanpäälle jalallaan, vaan meidät temmataan Häntä vastaan pilviin. Lukekaa tessalonikalaiskirjeestä paremmin, jotka haluatte tietää ketkä täältä pääsee Hänen mukaansa.
No ei ikinä. Kuitenkin jotku puolalaiset sanoo että "joo, kyyl se mulle eile ilmesty ku olin nukkuun menos. Se sano, jotta elä Jooseppinovizch huolta kanna, kyl se luoja antaa"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843432- 252023
- 1941931
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3421319Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell851299Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12935- 82933
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790