Ilmaa vatsassa

Hei! Mua on vaivannut pari viikkoa sellainen vaiva, että vatsassa on lähes jatkuvasti ilmaa. Se ei tahdo tulla pois pieruina tai röyhtäisyinä. Olen huomannut, ettei mikään ruoka vaikuta vaivaan. Välillä vaiva saattaa häipyä kokonaan ja välillä tulee takaisin. Vatsan turvotus ei ole kivuiltaan kova. Vain vatsan venyminen tuntuu epämiellyttävältä. Maitohappobakteerit auttaa vähän ja olen käyttänyt myös ilmavaivoihin tarkoitettua lääkettä, joka auttaa jonkin verran. Uloste on ollut normaalia. Ei verta ulosteessa eikä ummetusta eikä ripulia. Ruokahalu pysynyt vaivasta huolimatta normaalina. Mitä vielä voisi kokeilla? En lääkäriin näin lievissä oireissa lähde.

2

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkä ole muuttanut liikkuvasta työstä istumatyöhön? Etkä ole jostain syystä alkanut syödä enemmän makeata, sehän on aika tyypillistä näin syksyllä piemän tullen, alkaa maistua sekä rasvainen että makea?
      Jos syön hedelmää/raakaa kasvista ja siihen suklaapala päälle, alkaa pierettää.
      Onko sinulla mahdollista heti päästää tulemaan kun pierettää. Jos joutuu muutaman pierun pinnata niin ei sitten enää meinaa tullakaan.
      En osaa röyhtäistä, joskus kaljaa judoessa tuntuu että pallea pullistuu. Silloin työnnän kevyesti sormen kurkkuun ja tulee piiitkä röyhtäisy.

      • Anonyymi

        Syön vähempi makeaa kuin ennen enkä syö roskaruokaakaan usein. Liikun säännöllisesti kävellen tai pyöräillen. Kävely auttaa toisinaan pieruja tulemaan ulos. En pidättele pieruja, vaan annan tulla ulos kun ovat tulkakseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10629
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10166
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      35
      5038
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      58
      4790
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      130
      4144
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3466
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3175
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe