Ilmaa vatsassa

Hei! Mua on vaivannut pari viikkoa sellainen vaiva, että vatsassa on lähes jatkuvasti ilmaa. Se ei tahdo tulla pois pieruina tai röyhtäisyinä. Olen huomannut, ettei mikään ruoka vaikuta vaivaan. Välillä vaiva saattaa häipyä kokonaan ja välillä tulee takaisin. Vatsan turvotus ei ole kivuiltaan kova. Vain vatsan venyminen tuntuu epämiellyttävältä. Maitohappobakteerit auttaa vähän ja olen käyttänyt myös ilmavaivoihin tarkoitettua lääkettä, joka auttaa jonkin verran. Uloste on ollut normaalia. Ei verta ulosteessa eikä ummetusta eikä ripulia. Ruokahalu pysynyt vaivasta huolimatta normaalina. Mitä vielä voisi kokeilla? En lääkäriin näin lievissä oireissa lähde.

2

384

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkä ole muuttanut liikkuvasta työstä istumatyöhön? Etkä ole jostain syystä alkanut syödä enemmän makeata, sehän on aika tyypillistä näin syksyllä piemän tullen, alkaa maistua sekä rasvainen että makea?
      Jos syön hedelmää/raakaa kasvista ja siihen suklaapala päälle, alkaa pierettää.
      Onko sinulla mahdollista heti päästää tulemaan kun pierettää. Jos joutuu muutaman pierun pinnata niin ei sitten enää meinaa tullakaan.
      En osaa röyhtäistä, joskus kaljaa judoessa tuntuu että pallea pullistuu. Silloin työnnän kevyesti sormen kurkkuun ja tulee piiitkä röyhtäisy.

      • Anonyymi

        Syön vähempi makeaa kuin ennen enkä syö roskaruokaakaan usein. Liikun säännöllisesti kävellen tai pyöräillen. Kävely auttaa toisinaan pieruja tulemaan ulos. En pidättele pieruja, vaan annan tulla ulos kun ovat tulkakseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1364
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      460
      1084
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      161
      665
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      47
      585
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      188
      576
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      565
    7. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      41
      554
    8. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      516
    Aihe