Babtistien naiskäsitykset? Alamaisuus ja hiljaisuus

Anonyymi

Luin netistä baptistipastorina rannikon ruotsinkielisessä baptisti srk ssa toimineen naisen haastattelun. Siellä naisen toiminta sallittiin pastoriksi mutta tiukempilinjaisesssa suom. baptistiseurakunnassa nainen on eri asemassa tämän haastatellun mukaan. Baptisti srk poikennevat paljon?

Sitten luin Joonas Laajasen saarnan
https://reformoitubaptistiseurakunta.wordpress.com/2018/12/09/pyhien-naisten-korkea-kutsumus-1-tim-211-15/ Tämä lienee pidettu myös hell Espoon kotikirkossa?

Siinä baptistinaisen tulee olla hiljainen ja alamainen mehille. Hän ei saa edes srk kokouksissa avata suuutaan. Rooli on miehen palvelu, omassa kodissa pysyminen, synnyttäminen ja kodin hoito ja lasten hoito. Mies käy töissä ja nainen pysyy kotona. Tätä Joonas pitää tärkeänä ja kertaa pyhien naisten korkean kutsumuksen olevan alamaisuus ja hiljaisuus. Tätä toistetaan 5 kertaa. Jollei tee oikein, on iisebel. Joonas tuomitsee konttoriin ja tehtaaseen työhön menevät kodin sijasta. Myös naimattomuutta kritisoidaan.

Joonas sanoo että maailma nauraa näille pyhitetyille naisille ja vihaa äitiyttä. Onko täällä ketään joka osaisi ottaa kantaa saarnaan?

Suomen työntekijöistä pari miljoonaa on naisia. Miten heidän työpanos korvataan miehillä?

11

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Kyselen Mai-Britilta millaisia eroja hän näkee näiden kahden baptistiyhdyskunnan välillä. Vaikka erot ovat tasoittuneet aivan viime vuosikymmeninä, erojakin on.

      – Ruotsinkielisellä puolella on enemmän avoimuutta. Suomenkieliset olivat meidän aikanamme jyrkempiä, jopa lakihenkisiä. Erityisen vaikeana koin yksiselitteisen kielteisen suhtautumisen vuonna 1992 julkaistuun uuteen raamatunkäännökseen. Kaikissa seurakunnissa sitä ei voinut edes käyttää saarnatessa. Se kypsytti Mai-Britin päätöksen siirtyä takaisin ruotsinkielisten pariin."

    • Anonyymi

      Mitä parikymppinen pojankloppi (Joonas Laajanen) ymmärtää näistä asioista? Eipä juuri mitään. Hyvä jos hän on pari kertaa päässyt panemaan ja sekin huvi oli todennäköisesti rahalla ostettu. Eihän yksikään tervejärkinen nainen huolisi tuollaista saastaa edes yhden illan jutuissa.

      • Anonyymi

        Ei kai pappi pane


    • Anonyymi

      Uskovaisissa on niinpaljon surkeita miehiä toimeentuloltaan etteivät pärjäisi perheenelättäjänä ollenkaan yksin. Köyhyyttä olisi jos naiset eivät kävisi töissä. Eikä pärjäisi myöskään yhteiskuntamme. Naiset ovat hyviä johtajia suurimmaksi osaksi. Ovat sitä myös seurakunnissaan. MIES.

    • Anonyymi

      Noista ei voi vielä päätellä mitään baptistien naiskäsityksestä. . Baptistit ovat jakaantuneet moniin itsenäisiin seurakuntiin. Niissä joissa olen käynyt, nainen saa opettaa vapaasti, mutta hänellä ei ole pastorin titteliä.

      • Anonyymi

        Miten saman kirkon sisällä eri oppeja? Babtistikirkossa saa hyvin ankaran kuvan en naiskirjoituksen takia. Kirjoituksen takana lienee oma tausta ja amerikkalaisia kirjoituksia. Mutta Suomeen sovellettuna ihmettelen. Kokemusta on kotiäitiys- että työvaiheista.

        (Joillekin kotiäitiys sopii. Serkkuni asuu Pohjanmaalla maalla ja on 18 lasta ja jo 12 lastenlasta. 🧡)

        Miehen palkalla perheemme ei elä pääkaupunkisuudulla. Miehen työ täällä. Asunto ruoka ja vaatteet tarvitaan. Ehkä jossain Vaasassa asunnot halpoja?

        Jos on pikkulapsivaiheen kotona niin mitä järkeä olla isojen lasten ja miehen passaajana. Siinä tulee vain passattuja peräkamaripoikia. Äidit usein ylipaapoo poikiaan. Koulutus menee hukkaan. Äidin tulot lisää turvallisuutta.

        Suomi tarvitsee naisten työtä. Miessaarnaajaakinhoitavat elämänkaaren aikana naiskätilö, sairaanhoitaja, opettaja, lääkäri, myyjä, koulun siivooja jne. Miten saarnaaja nämä.korvaa miehillä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten saman kirkon sisällä eri oppeja? Babtistikirkossa saa hyvin ankaran kuvan en naiskirjoituksen takia. Kirjoituksen takana lienee oma tausta ja amerikkalaisia kirjoituksia. Mutta Suomeen sovellettuna ihmettelen. Kokemusta on kotiäitiys- että työvaiheista.

        (Joillekin kotiäitiys sopii. Serkkuni asuu Pohjanmaalla maalla ja on 18 lasta ja jo 12 lastenlasta. 🧡)

        Miehen palkalla perheemme ei elä pääkaupunkisuudulla. Miehen työ täällä. Asunto ruoka ja vaatteet tarvitaan. Ehkä jossain Vaasassa asunnot halpoja?

        Jos on pikkulapsivaiheen kotona niin mitä järkeä olla isojen lasten ja miehen passaajana. Siinä tulee vain passattuja peräkamaripoikia. Äidit usein ylipaapoo poikiaan. Koulutus menee hukkaan. Äidin tulot lisää turvallisuutta.

        Suomi tarvitsee naisten työtä. Miessaarnaajaakinhoitavat elämänkaaren aikana naiskätilö, sairaanhoitaja, opettaja, lääkäri, myyjä, koulun siivooja jne. Miten saarnaaja nämä.korvaa miehillä?

        Sivusta kirjoitan. Minulla sukulaiselkani 10 lasta. Äiti ollut kotiäitinä ja kaikku lapset hyvin koulutettuja ja hyvissä ammateissa.
        Tosin mokemmat vanhemmat koulutukselraan lääkäreitä.
        Äiti kyllä piti huolen että lapset lukuvat kokeisiin. Puhui lapsilleen huvikseen eri kieliä kotona kasten kanssa touhutessaan jolloun lapset oppivat puhumaan muitakin kieliä.
        Ei se äidin kotiäitiys tarkoita peräkammarin poikia.
        Äitejä on moneen lähtöön niin koti kuin ura äideissäkin niinkuin on myös lapsiakin. Peräkammarin pojaksi voi kasvaa ilman äidin läsnäoloakin.

        ST


    • Anonyymi

      Olen kiinnostunut käymään baptistikirkossa. Mutta jos niissä on kovin erilainen oppi en tiedä missä käydä.

    • Anonyymi

      On se kyllä minulle vähän vierasta, kun nainen on pastorina / pappina.
      En pysty ymmärtämään sitä. Se vain ei tunnu hyvältä nähdä ja kuulla. Voihan se olla ok, mutta niin, henkilökohtaisesti en osaa suhtautua naisen pastorina olemiseen kuin niin että menen hämmennyksiin.
      Vieras ajatus.

      ST

    • Anonyymi

      Baptistien seurakunnassa nainen keittää kahvia, laittaa ruokaa ja siivoaa herrojensa vessan.
      Hiljaa...

      Mutta eipä tuo nyt niin mitenkään suuresti poikkea muiden herätysliikkeiden ja seurakuntien tapakulttuurista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      174
      5008
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1630
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1595
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1451
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1303
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1056
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1050
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      181
      901
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe