Perussuomalaistuuko lehdistö?

Anonyymi

Nytten on uutisoitu maahanmuuttajataustaisten nuorten väkivallasta Helsingissä. Alkuperäinen uutisoija taisi olla HeSa, mutta iltapäivälehdissä näkyi samaa uutista. Jopa mielestäni väärin otsikoitunakin, niin että syntyi mielikuva 100 nuoren laumasta, joka käy kimppuun. Kyse oli kuitenkin ilmeisesti tämän sortin ongelmanuorten lukumäärästä alueella, ei yhtenäisestä jengistä tai laumasta.

Olipa miten tahansa, maahanmuutto oli mainittu negatiivisessa valossa. Samalla monikulttuurisuuden realismiakin tuli lukijoile esille.

Perussuomalaisena pitää kysyä, että onko lehdistö perussuomalaistumassa maahanmuuttoasioissa, vai miksi tässä näyttäisi olenva suunnan muutos? Maahanmuutto-ongelmathan eivät ole uusia asia, mutta uutisointi niistä mielestäni on.

28

94

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunhan lepyttelevät välillä. Sitten uutisointi jatkuu taas vanhaan tyyliin.

    • Anonyymi

      Ko. toimittaja joutunee puhutteluun...

      • Anonyymi

        Luultavasti nuo uutiset "katoavat" päivitetyissä" editioissa....


      • Anonyymi

        Aitoja todellisia uutisia pitää sensuroimatta ja kaunistelematta julkaista.


    • Anonyymi

      Mikäköhän lehti on HeSa?

      Vai tarkoittaako PeRse ehkä Helsingin Sanomia, joka kylläkin lyhennetään HS. Edellä mainittua ei vajaa-älyinen PeRse tosin ymmärrä.

      • Anonyymi

        Ei ole mitään tarvetta trumpitteluun. Aikoinaan pilapiirtäjä Kari Suomalainen totesi, ettei Hesa ainakaan tarkoita Stadia, vaan voisi olla Helsingin Sanomat, jossa hän silloin muuten oli töissä. Niinpä olen sitten käyttänyt HeSaa.


      • Anonyymi

        Tarkoittaa! (vaikka pikkurillissäsi näköjään onkin kramppeja jotka painaa SHIFTiä vähän vääriin aikoihin) Mutta todellakin HS = perse! :/


      • Anonyymi

        Mä en kyllä kehtais arvostella ketään jos omatkin tiedot lyhenteiden käytöstä on ihan apukoulun tasolla!


    • Anonyymi

      "Roosa, 19, kertoo käytöksestä, jonka takia hän pysyy yöaikaan poissa".

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007611455.html

      19-vuotias Roosa ei ole perehtynyt nuorisojoukosta kertoviin uutisiin, mutta kertoo kohdanneensa asemalla liikkuessaan häiritsevää käytöstä. Ulkomaalaistaustaiset miehet ovat tivanneet häneltä muun muassa rahaa tai puhelinnumeroa. Useissa tapauksista miehistä on ollut vaikea päästä eroon.

      – Ne eivät ole kovin mukavia kanssakäymisiä. Kyllä sen huomaa, että täällä tietynlaisia tyyppejä pyörii. Yöaikaan en asemalla viitsisi liikkua. Sosiaalisesta mediasta olen lukenut tappeluista täällä, nainen sanoo Ilta-Sanomille.

    • Anonyymi

      Hei persut, älkää yrittäkö ajatella!
      Se sattuu teihin aivan saatanasti, kun ei ole kunnon vehkeitä.

      • Anonyymi

        Perussuomalaisena totean kommentoijalle, ettei hän trumpittelullaan kuitenkaan pääse Trumpiksi Trumpin paikalle. Ja paikkansahan se taitaa Trumpkin menettää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perussuomalaisena totean kommentoijalle, ettei hän trumpittelullaan kuitenkaan pääse Trumpiksi Trumpin paikalle. Ja paikkansahan se taitaa Trumpkin menettää.

        Vaalit lähestyy pitää kerätä irtopisteitä ja vaalien jälkeen sama sekoilu jatkuu,jos PS ei ole voittaja.


      • Anonyymi

        Saattaa se siellä tervejärkisten universumin takaisessa suvakkien rinnakkaisuniversumissa ajatteluelimiinne sattuakin, jotka näköjään poikkeavat huomattavasti enemmän kuin luulinkaan tämän meidän ihmiskuntamme ajatteluelimistä, mutta täällä päin aivosolukossa ei kylläkään ole aistisoluja jotka tuntisivat kipua! :)


    • Anonyymi

      Ainakin pari kommentoijaa onkin havainnut saman uutisointityylin muutoksen kuin minäkin. Että kyse olisi vaalien läheisyydestä, sitä en ihan ymmärrä. Jos lehdistö nyt myöntää, että PS on ollut jo pitkään oikeassa, niin sehän lisää tulevaa äänitsunamiamme entisestään. Ei voi vihreistä toimittajista moista uskoa.

    • Anonyymi

      Hyysingin Satumien tapauksessa asiassa on töytynyt tapahtua jokuperustavaa laatua oleva virhe ettei tollai artikkeli päätynytköän siihen silppuriin iuten normaalisti?

      Tai sit tää oli taktikoitu veto ja lähtölaukaus suvakkipuolueille alkaa vähän ”persuilemaan” näön vuoks ennen kuntavaaleja ettei Persut nyt ihan kaikkia ääniä sais?
      Ans kattoo nyt et millasta settiä täs lähipäivinä medioihin ilmestymään suvakkipuolueilta? ;)

      • Anonyymi

        Jos vihreät toteavat: "Olemme aina pitäneet tätä tärkeänä asiana..." niin uskooko kukaan? Vaatii akrobatiaa sanoituksessa?


    • Anonyymi

      Kirjoittelin muutamia vuosia sitten, että jonain päivänä koittaa se hetki, kun valtamedian on vain pakko lopettaa valehtelu Suomen kansalle. Vihdoinkin ollaan siinä pisteessä. Tähän asti venytetty mamujen suojelu ei yksinkertaisesti ole mahdollista enää jatkaa "vastuullisen journalismin" merkeissä (jonka muuten ovat jo raiskanneet), kun mamuongelma on jo niin näkyvä. Hyvä puoli tässä on se, että sinisilmäisimmätkin kansalaiset alkavat ymmärtää Perussuomalaisten olleen oikeassa koko tämän ajan. Mutta vielä on lehdistöllä korjattavaa, jotta ansaitsevat Vastuullista journalismia plätkänsä.

    • Anonyymi

      "...onko lehdistö perussuomalaistumassa maahanmuuttoasioissa, vai miksi tässä näyttäisi olenva suunnan muutos?"

      Levikintarkastus aiheuttaa joskus tällaisia tilapäisiä häiriöitä.

      • Anonyymi

        Voisi kuvitella, että omistajataho olisi viestinyt toimittajille, että nyt joko kirjoitatte monikulttuurisuusongelmista rehellisesti tai sitten olette vapaita toimittajia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voisi kuvitella, että omistajataho olisi viestinyt toimittajille, että nyt joko kirjoitatte monikulttuurisuusongelmista rehellisesti tai sitten olette vapaita toimittajia.

        Eivät kirjoittele enää, nyt onkin sitten vuorossa valkopesu lehdissä, tehdäänkin urakalla kantaväestöstä ja tästä yhteiskunnasta syyllistä. Ottiko Ohiska nokkiinsa, ja määräsi lehdet korjaamaan juttunsa matumyönteisimmiksi?


    • Anonyymi

      Alkavatko toimittelijat olemaan huolissaan omien penskojensa puolesta? Kalliit merkkivetimet ryöstetään päältä, hakataan mustelmille, kenties puukotetaan hengiltä. Kuka tahansa voi joutua väkivallan uhriksi. Tällaistahan sattuu nyt ja tulevaisuudessa yhä enemmän. Toimittelijat kenties kävelleet Helsingin assan läpi tai ovat jopa joutuneet matkustamaan metrolla? Naapurimaa Ruotsin menoa ja meininkiä he eivät ole koskaan suostuneet seuraamaan. Eräs poliitikkokin aikoinaan totesi Ruotsissa asioiden olevan loistokunnossa, missä monikulttuurisuus on todella RIKKAUS. Just juu : (
      Naishallituksen naiivi-, hyväntahto unelmoijillehan kulttuurisekamelska on rikkaus ja niin kauan kun KELA maksaa kulut....kaikki on pelkkää RIKKAUTTA.

      • Anonyymi

        Voihan tuollaisetkin ajatukset nousta mieleen. Vihreistä ei ole tiedossani uhriksi joutuneita muita kuin entinen puoluesihteeri, eikä sekään törmännyt monikulttuuriseen nyrkkiin Helsingissä, vaan ulkomailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voihan tuollaisetkin ajatukset nousta mieleen. Vihreistä ei ole tiedossani uhriksi joutuneita muita kuin entinen puoluesihteeri, eikä sekään törmännyt monikulttuuriseen nyrkkiin Helsingissä, vaan ulkomailla.

        Tiedossasi, aivan. Jos epämiellyttävää sattuukin, ei siitä kirjoitella. Parannellaan pipi keho kuntoon, jaksetaan taas jauha hevonpeetä. Värjätä musta valkoiseksi. Allt är bra.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Unohtaa kertoa toimivansa Pietarin Yliopistossa, kun raukka ei uskalla nimellä esiintyä.


    • Anonyymi

      Samoja ongelmia alkaa olla täällä kuin Ruotsissa. Ihan asiallista on ottaa ongelmat esiin. Ihmettelen niitä henkilöitä, jotka näkevät "persuja" joka puolella ja joka asiassa.

    • Anonyymi

      Kokoomuksen Häkkänen nuorisojengien väkivallasta: ”Nyt Suomessa pitäisi heti herätä” – ministerit eivät halunneet kommentoida.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000007611159.html

      Noin kirjoittaa Ilta-Sanomat. Kokoomus on astunut nyt vähän Perussuomalaisten tontille. Saattaa olla, että kyse on Kokoomuksen osalta kansan "kosiskelusta" ennen vaaleja. Kuntavaalit kun ovat ensi vuonna. Liittyy vähän aloitukseen joten laitoin uutisen tänne.

    • Anonyymi

      Liekö lukijamäärät laskeneet liikaa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      273
      4532
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3649
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1938
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1839
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      302
      1499
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1045
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      986
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      124
      938
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      885
    Aihe