Miks jehovan todistajat ei mee armeijaan tai sivariin? Yks hyvä syy riittää.
Sit tuo juttu et lippuu ei saa kunnioittaa on kans ihan outo koska:
jehovan todistajat saa mitä ilmeisimmin kunniottaa muita ihmisiä
lippu symboli maata mitä se edustaa ja maa taas edustaa sen ihmisiä.
Sit tuo juttu et lippuu ei saa kunnioittaa on kans ihan outo koska:
jehovan todistajat saa mitä ilmeisimmin kunniottaa muita ihmisiä
lippu symboli maata mitä se edustaa ja maa taas edustaa sen ihmisiä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nykyään saisi mennä sivariin. On tullu "uutta valoa".
Mutta eihän kukaan kunnon uskovainen pulunnussija horo mee mihinkään ellei pakoteta. Suomen laki kun vapauttaa palveluksesta jos on aktiivinen jt. Uskonnollista estettä ei enää olisi.
Siis alunperäisellä kysymyksellä yritin hakeaq sitä miks j-todistajat saa vapautuksen.
Jehovantodistajien kieltäytyminen asepalveluksesta oli niin johdonmukaista ja rikkumatonta, että Kekkonen päätti vapauttaa em. uskonnon asepalveluksesta. Mielestäni kunnioitettavaa periaatteellisuutta, vaikka muu uskonto onkin täyttä paskaa.
Jehovantodistajat vietiin vankilaan, jossa oli erittäin huonot olot. Kun tuo tuli julkisuuteen, Miettunen (vai mikä ministeri se olikaan) vapautti heidät vankilasta.
Kyseessä oli Karvialla toiminut laitos.
>>Jehovantodistajat vietiin vankilaan,
Kyseessä oli vankilakäytöstä poistettu entinen varavankila, joka ei enää toiminut vankilana, meitä ei siis vangittu. Jos vallalla olisi ollut Vartiotorniseuran nykyinen näkemys, niin olisimme tehneet maataloustöitä. Laitos oli Sosiaali- ja terveysministeriön alainen.
>> jossa oli erittäin huonot olot.
Jättäisin erittäin-sanan pois, tietysti pumpulissa kasvaneelle oman ja kavereiden paskan kantelu muovipaljussa voisi olla järkyttävää.
>> Kun tuo tuli julkisuuteen, Miettunen (vai mikä ministeri se olikaan) vapautti heidät vankilasta.
Kun ei se mennyt aivan noin, muutos tuli kyllä järjestelmään, mutta ei mistään yhden henkilön taikaiskusta.
Kommentit, jonka mukaan Kekkonen tai Miettunen vapauttivat Jehovan todistajat Karvialta, osoittaa jonkinmoista tietämättömyyttä Suomen oloista. Tällaista päätöstä ei tehdä yhden ihmisen toimesta, vaan kyseessä on monimutkaisempi toimitus. Karvian kohdalla päätös oli mielestäni eduskunnan, joka lakkautti koko laitoksen ja passitti Jehovan todistajat "varsinaiseen" vankilaan.
Ainakin nykyvinkkelistä katsottuna Karvian olot olivat kyllä erittäin huonot. Tietysti tuohon aikaan vankiloiden yleinen taso oli paljon alhaisempi kuin nykyään.
>>Ainakin nykyvinkkelistä katsottuna Karvian olot olivat kyllä erittäin huonot.
Nykyvinkkeli ei ole oikea, koska tuolloin sodan päättymisestä oli kulunut ainoastaan noin kaksi vuosikymmentä. Isäni rintamakaveri joutui juuri kyseisen varavankilaan sodan aikana ja ne silloiset olot olisi taas katsottava omasta vinkkelistään. Me emme joutuneet kuokkimaan suota.
Tottahan minäkin vainoa kuvittelin ja oloja kauhistelin silloin kun olin vapauteni menettäneenä, olihan se "niin väärin". Kyse on tietysti sanan merkityksen tulkinnasta.
Jos vertaan kokemuksiani kavereitteni armeijakokemuksiin, niin joissain suhteissa pääsimme erittäin helpolla.
Ajallisesti ja lomien kannalta kokemusta voi kyllä pitää "erittäin" huonona.
Lehdistön antama kuva oli yliampuva, vaikka sitä silloisessa yksisilmäisyydessäni pidin oikeutettuna. Silmissäni on kuolemaani asti ruotsalaisen, muistaakseni Se-lehden artikkeli "Bilderna som Finland skäms" ja kuva, jossa pojat katselivat uteliaana ikkunakalterien takaa. Ei muistaakseni ollut sama avopuolen kalteri, josta sitten pojat karkailivat.
Hävettävintä minulle koko reissussa on edelleen se, että minut oli kasvatettu kieroon ja olin liian sinisilmäinen kasvualusta. Kukaan ei siellä nähnyt nälkää eikä varsinaisesti palellut. Pyykki pestiin säännöllisesti puolestamme, ketään en nähnyt pahoinpideltävän tai kohdellun varsinaisesti epäasiallisesti. Itse asiassa vaksit olivat ihailtavan asiallisia jos ottaa huomioon omituisuutemme. Mitään vankilaan yhdistettäviä väkivallanpelkoja ei ollut, asioita katsottiin, etenkin pakkopuolella, melkoisesti läpi sormien.
Saimme pitää kiellonalaista tavaraa, kunhan se oli pois silmistä. Kertaakaan tavaroitani ei tuvassa tarkastettu, minulla oli (mm. sokeripalapaketissa) osina sisään uitettu radio, kuten monella muullakin. Minä tein omia sähkökytkentöjä, joten saatoimme keitellä vettä ovien ollessa suljettunakin. Naapurikämppään tarjosimme kuumaa vettä muoviletkulla, (paskion) seinään kairatun reiän kautta. Monet valvoivat kynttilänvalossa, minulla oli yöllä sähkövalo.
Mikset kirjoita muisteluteosta Karviasta? Se olisi varmasti luettu kirja meidän nuorempien ja helpolla päässeitten mielestä! Kirja voisi olla vaikkapa netissä.
Muistutan sinua myös siitä, että olen pyytänyt sinua julkaisemaan noita oppihistoriajuttujasi netissä. Ne kun keskustelupalstalta häviävät, mutta omalla sivullaan tarjoaisivat hyötyä myös vuosien kuluttua.
>>Mikset kirjoita muisteluteosta Karviasta?
Nähdäkseni se edellyttäisi useamman henkilön yhteistyötä, yhden hyypiön näkemys on liian kapea.
Toistaiseksi olen "puheväleissä" ainoastaan yhden aikalaiseni kanssa, muut ovat vanhimpina eri puolilla Suomea.
>>Kirja voisi olla vaikkapa netissä.
Joo, ei se Akateemisen listalle kipuaisi.
>>Muistutan sinua myös siitä, että olen pyytänyt sinua julkaisemaan noita oppihistoriajuttujasi netissä. Ne kun keskustelupalstalta häviävät, mutta omalla sivullaan tarjoaisivat hyötyä myös vuosien kuluttua.
Asia on mietinnässä, mutta media olisi toinen.
Yksi vanha jt-tuttuni oli vanhimpana Paimiossa. Kertoi olleensa Karvialla. Nimiä kun ei voi mainita, niin onko liian vaikee jos laitan vaan etukirjaimet?
TP. Asuu nykyään Turussa. Lapset muusikkoja.
>>..niin onko liian vaikee jos laitan vaan etukirjaimet?
TP.
Siitä on pian neljä vuosikymmentä. Yksi P....e muistuu mieleen, mutta etunimeksi muistan J-alkuisen. Hieman turha arvailla noin laihoilla tuntomerkeillä.
Lopettakaa noi tekosyiden miettiminen.
Oikea syy on se että kun olet armeijassa vuoden verran, etkä altistu sinä aikana kultin kyttäämiselle ja painostukselle, niin aivopesusi saattaa vaikka hälvetä.
Ja tätähän riskiä kultti ei voi ottaa.
Lahkoaltistuksen tulee olla mieluummin päivittäistä.
Jehovantodistajamiehet lisäksi sidotaan olemaan lahkossa 29-vuotiaaksi saakka, jolloin pelko armeijaan/vankilaan joutumisesta lakkaa.
Aika moni seurakunnista lähtee litomaan juuri tuon jälkeen. Oletko sinäkin pannut tämän merkille?
Esim Williams`sin sisarukset (tennis) ovat jehovantodistajia ja ainahan turnauksissa on maiden lippuja ja kansallishymnejä.
Willit eivät ole kastettuja. Jos olisivat kastettuja, olisivat saaneet kenkää jo ajat sitten.
tietoa että ei ole kastettuja ,taitaa olla tavat ja lait kulttuurin sidonnaiset kuten ne on kristillisissä uskoinnoissa eri maissa(jt ei ole krist.)ja kuten eri islamin suunnnat ja eri maissa osoittaa
haluaisin yhteistyöta kierjoitaaa muistelmia karvialt