EUROOPAN PARLAMENTTI ja EU-jäsenmaiden neuvosto pääsivät tiistaina alustavaan sopuun EU:n budjetista, 750 miljardin euron elpymisrahoituksesta. Samalla sovittiin siitä, että EU:n sääntöjä rikkovilta ja EU-varoja väärin käyttäviltä mailta voidaan viedä EU-rahoitusta.
EU-parlamentin puolelta neuvotteluja oikeusvaltiokytkennästä veti Petri Sarvamaa (kok). Häntä voi kiittää sinnikkyydestä. Silti aikaansaatu kompromissi on liikaa Unkarin pääministerille Viktor Orbánille, joka uhkaa käyttää Unkarin parlamentissa veto-oikeutta ja kaataa EU:n budjettisovun.
Syy on vanha tuttu. Kytkentä vaikeuttaa Orbánin yksinvaltaa ja EU-rahojen väärinkäyttöä.
Saksan on nyt EU-puheenjohtajana pantava Unkari ruotuun. Jos Orbán toteuttaa uhkauksensa, muut jäsenmaat voivat myös irrottaa kiireellisen koronaelvytyspaketin EU-budjetista ja muodostaa siihen sitoutuvien maiden ryhmän. Orbánin kiristykseltä menisi voima ja Unkarilta jäisi koronakriisin keskellä saamatta seitsemän miljardia euroa.
Menettääkö Unkari elvytystuen?
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Orban on häikäilemätön kiristäjä ja siksi EU-vihaajien suosikki,
Nyt vaikuttaa sitä,että EU:n instituutiot saavat välineen ainakin jonkinlaiseen Orbanin kurissapitoon. - Anonyymi
Potkisivat sitten Unkarin ulos.
Tosin samalla jouduttaisiin myöntämään omat virheet "alati laajenevasta unionista". - Anonyymi
Orban on itse harkinnut kieltäytymistä EU:n "pakko"lainasta. Ja jos kieltäytyy, niin se heikentää Unkarin pakkoliittoa EU:hun. Jos Unkari lähtee EU:sta, niin se on vain hyvä Unkarin kannalta. Nykyinen keskusjohtoinen mukaEU on niin surkea järjestelmä, että jos se kaatuu, niin Eurooppa voi huokaista helpotuksesta. Harmi, että se oikea EU kuoli ja kuopattiin. Sillä olisi saatu paljon uusia hyviä asioita aikaan.
- Anonyymi
Orban on innolla ottanut vastaan EU:n tuet ja suunnannut ne omalle puolueelleen.
Unkari on itse anonut jäsenyyttä ja voi halutessaan itse erota.
EU:n instituutiot ovat laajentumisen myötä kehitetty vastaamaan niille asetetuista tehtävistä.
EU on edelleen demokraattisten maiden vapaaehtoinen valtioliitto.
EU-vihaajien valeet eivät tilannetta muuta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orban on innolla ottanut vastaan EU:n tuet ja suunnannut ne omalle puolueelleen.
Unkari on itse anonut jäsenyyttä ja voi halutessaan itse erota.
EU:n instituutiot ovat laajentumisen myötä kehitetty vastaamaan niille asetetuista tehtävistä.
EU on edelleen demokraattisten maiden vapaaehtoinen valtioliitto.
EU-vihaajien valeet eivät tilannetta muuta.wau sä vedät taas ihan loistavaa settiii me nauretaan sulle tääl porukall mitä sä juttuu sä vedät? on sulla kyl upeet stoorit jatka vaa smaan ceissiin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
wau sä vedät taas ihan loistavaa settiii me nauretaan sulle tääl porukall mitä sä juttuu sä vedät? on sulla kyl upeet stoorit jatka vaa smaan ceissiin
Tyhjännauraja soittaa aina vaan samaa levyä.
Totuus Orbanista ei sillä muutu miksikään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648