Olisiko jo aika hakea virka-apua itänaapurista tai ulkoistaa vankilat kokonaan Venäjäle. Loppuisi huumejengien öykkäröinti heti.
Munaton Suomi ei saa edes vankeja kuriin
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vankeinhoitopalvelut ostettava Venäjältä. Suomen kermaperseily ei johda kuin vankeinvaltaan.
- Anonyymi
Tulisi myös halvemmaksi, ja vankilatkin olisi vankiloita, eikä mitään luxxus motelleja. Tuskimpa siellä pääsee välillä lomalle .
- Anonyymi
Suomessa on vankeinhoitolaitos, missä niitä nuppusia (huolimatta raskaista rikoksista mitkä ovat tietysti yhteiskunnan aiheuttamia) paapotaan runsain aterioin, kylpylävierailuin, teatterikäynnein, perhetapaamisin ja tietysti kotilomilla.
- Anonyymi
Paras vaa tuikata koko paska tuleen ei enää korjata. XD
- Anonyymi
Suomi on muutenkin pääosaltaan rikollisten johtama maa. Mikään muu ei selitä tätä hallintokulttuuria jossa törkeimmillekin rikollisille riittää apua ja ymmärrystä, mutta rikosten uhrit jätetään heitteille.
Jos vankiloissa jaettaisiin samaa keskuskeittiöruokaa kuin kouluissa ja vanhainkodeissa, niin suuri joukko juristeja ja muita desantteja ulvoisi haastatteluissa ja valituskirjelmissä sen olevan ihmisoikeusrikos.
Tästä samasta syystä laitkin on laadittu niin, että rikollinen on juridisestikin aina vahvemmassa asemassa kuin uhrinsa. Niin perusteellisesti, että jos rikollinen tulee ikkunasta sisään sorkkaraudan kanssa ja huutaa tappavansa koko perheen, ja rikollinen tönäistään samasta ikkunasta takaisin ulos, käräjöidään sen jälkeen pitkään siitä, saiko rikollinen lasin reunoista haavoja sisääntullessaan vai poistuessaan. Ja mikäli poistuessaan, niin ulos tönäissyt saakin kovemman tuomion kuin tappotarkoituksessa rynnäköinyt hullu.- Anonyymi
Persuilla ja persunmielisillä on aina noita tuommoisia ongelmia, joita muut näkevät vain TV-sarjoissa tai iltapäivälehtien otsikoissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuilla ja persunmielisillä on aina noita tuommoisia ongelmia, joita muut näkevät vain TV-sarjoissa tai iltapäivälehtien otsikoissa.
Persut lukevat uutisia ja muistavatkin lukemansa.
Mätäeliöt eivät muista mitään.
- Anonyymi
Äänestäkää lisää vihersuvakkeja valtaan.
- Anonyymi
Juu niin Venäjällähän on tunnetusti niin rauhallista ja vähän rikollisuutta.
- Anonyymi
Venäjä on tunnetusti likakaivo.
Ja jätteen paikka on likakaivossa.
Jos venäjää voisi käyttää likakaivona myös suomalaiselle jätteelle, hinnalla joka on molempia osapuolia tyydyttävä, niin siinähän ei ajatuksena ole mitään vikaa.
- Anonyymi
Hyvinhän vankilat Suomessa toimivat, ei ole isompia ongelmia.
Puutteita ja häiriöitä on, mutta asiat hoidetaan. - Anonyymi
Suomessa vankiloissa paremmat olot kun vanhusten hoitokodeissa!
- Anonyymi
Vankilatkin muuttuivat bed&breakfast-majoituslaitoksiksi.
Hatkalaisia taitaa olla siinä kuin nuorisokodeissakin.
Ei ole realismia että vankilat voisivat parantaa ja kasvattaa aikuisia "kunnon kansalaisiksi" jos itseltä halu puuttuu.
Ne jotka sopeutuvat ja kotoutuvat yhteiskuntaan eivät yleensä vakilaan joudukaan.
Muutos vankiaineksessa, eli yliedustettu vierasrikollisaines, on tuonut uutta kulttuuria vankiloihinkin.
Humaani vankeinhoito on kädetön tilanteessa jossa vastapuolena on brutaali väkivalta joka näkee pehmeät otteet heikkoutena. - Anonyymi
Hei, me leikataan jotta osakemiljonäärit saavat lisämiljoonansa ja hei, voi kun se on mukavaa.
Jokainen sijoitettu/kiinnitetty euro pitää tuottaa nääs lisäarvoa, ei poliisi tai vartijat sitä tee(ainakaan tarpeeksi), joten joutaa lakkauttaa jonniinjoutavat turhakkeet.- Anonyymi
Itsevalvontaa lisää, se on parasta lääkettä kaikkeen.
t: urpo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847