Hidastettu kävely

Anonyymi

Kuinka moni on huomannut, että heidän kävelynsä on hidastettu? Se tehtiin jo vuosia sitten. Kaupungilla kävellessä, ei saa enää kävellä oman tempon mukaan. Kerran pääsin vapaaksi ihan yhtäkkiä. Paikka oli Turussa muutama vuosi sitten, Tuomaansillan kohdalla, kun kävelee yliopiston suunnalta Yo-kylää kohti. Odotin liikennevaloissa, ylitin suojatien, käännyin oikealle Yo-kylän suuntaan ja sillä hetkellä, pääsin vapaaksi hetkeksi aikaa.

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuten jo vanha kansa tiesi: jos ei maailma muuta opeta niin hiljaa kävelemään!
      Minä ainakin kävelen ihan omaan tahtiini, tosin nuo nivelrikkoiset polvet määrittävät vauhtia enemän kuin oma tahto!

    • Anonyymi

      Hidastunut kävely on merkki sydänoireista, kannttaisi mennä lääkäriin tarkistuttamaan mitenkä pahasti ne suonet on tukossa ettei kohtaus yllätä.

      • Anonyymi

        Voi se hidastunut kävely johtua ihan niistä tuki- ja liikuntaelinten sairauksistakin, Onkohan sinulla lääketietellistä koulutusta niin paljon, että voit tehdä näitä nettidiagnooseja?


    • Anonyymi

      Eli olit lukenut mediasta että hidastunut kävely merkitsee muistiongelmia, ja samastuit siihen ja tarkkailit itseäsi ja uskoit että kävelet hitaasti.

      Sitten eräänä päivänä olit niin innostunut ja tohkeissasi ettet huomannut enää tarkkailevasi itseäsi ja kävelitkin nopeasti?

    • Anonyymi

      En nyt ymmärrä mitä yrität kertoa. Voitko selventää mitä tarkoitat.

      • Olin aikamoinen rasavilli naperona.
        Isäni sanoi minulle että jollet sinä harjasniska maailmasta muuta opi niin ainakin opit hiljaa kävelemään.

        Se oli laittamattomasti sanottu se.


      • Anonyymi

        Eiköhän tuo tarkoita, että se sun hidastettu kävely johtuu ihan siitä sinun omasta ikääntymisetä johtuvasta hidastelusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän tuo tarkoita, että se sun hidastettu kävely johtuu ihan siitä sinun omasta ikääntymisetä johtuvasta hidastelusta.

        Pitäisi olla:
        - Tuo tarkoittanee että hidastettu kävelysi johtuu ikääntymisestä.

        Nazin persekärpänen on ääliö.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe