Ei leviä korona kotona, proessori valehtelee

Anonyymi

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007617855.html

"Suomalaisprofessori: 60 prosenttia koronatartunnoista tulee kotona – tämän vuoksi koti on Suomessa riskipaikka.
Korona tarttuu herkästi, kun perheet ovat kotikaranteenissa samassa taloudessa."

Just joo, kyllähän se korona leviää kotona, kun kotona on koronaan sairastunut ja terveet oleskelevat samassa tilassa monta tuntia päivässä ja nukkuvat samassa huoneessa ja tällaisia ei edes karanteenisäännöt koske, jotka samassa taloudessa asuvat ja saavat liikkua vapaasti muiden ihmisten joukossa.
Asiantuntijat syytävät sellaista puppua, että karanteenissa olevan kanssa voi muut perheenjäsenet oleskella ja elää normaalia elämää.
Eikö nämä tajua, että samassa taloudessa karanteenissa olevat pitää pyystellä kotona, koska hehän oireettomia koronan levittäjiä ovat, kun ovat altistuneet koronan saaneen karanteenissa olevan erittämille viruksille.

Ei tule tartunnat kotoa, jos ei ole korona tartuntaa saanut ja käyttää maskia, kaupassa käydessään, eikä ole ulkomailla matkustellut, eikä käynyt yökerhoissa, ravintoloissa, baareissa, eikä yleisö tapahtumissa.
Taas yritetään leimata koteja, että sinne tyhjästä ilmestyisi korona viruksia ja ne siellä tarttuisivat kotona oleviin, ei todellakaan.

Kovasti yritetään saada ihmisiä uskomaan, että juu, kotona se korona tartunta tulee, vaikkei koronaa kotona edes olisi, ettei vaan matkailua, yökerhoja ja baareja enää kukaan muistaisi koronan tartuntapaikkoina, joista korona on tarttunut ja levinnyt.
Korona ei kotona leviä, jollei korona tarunnan saanutta siellä ole.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MIKÄ ON PROESSORI?

      • Anonyymi

        No se on näitä nettipersujen juttuja. Jokainen nettipersuhan tietää parhaiten miten mm. tartuntataudit leviävät ja miten niitä torjutaan.


    • Anonyymi

      Lestadiolaiset levittävät korona-virusta,
      heillä on niin isot perheet,
      että pelkkä oman perheen kokoontuminen
      ylittää rajoitukset,
      paikalla on kerralla 10 - 19 henkilöä saman pöydän ääressä,
      kun perheissä on lapsia 8 - 17,
      näin ne lestadiolaiset koronaa levittävät!
      (alle 8 lasta/perhe on syntiä - on ehkäisyä käytetty- hyi hyi),
      15 lasta/perhe on normiperhe lestoilla ja oikein hyvä uskovainen pesue.

    • Anonyymi

      No kiskokaas hysteerikot kotonakin pellenaamarit päähänne.

      • Anonyymi

        Tuo professori on hysteerikko.
        Kas, kun ei reuho samalla tavalla influenssa aikana ja totea, että influenssa tarttuu kotona.
        Influenssaan kuolee suomessa joka vuosi tuhansia, eikä siitä meuhkata, kuten koronasta.


    • Anonyymi

      Juu, on se ikävää, kun joutuu käymään töissä ja koulussa ja siten kuljettaa kotoa virusta ja kaikki kodin ulkopuolisetkin sairastuvat!
      Kotijoukot, pysykää kaikki kotinne sisäpuolella, niin moni ulkopuolinen säästyy tältäkin taudilta!

    • Anonyymi

      Professori se varsinainen päästöjen aiheuttaja on, että talvellakin suosittelee tuulettamaan kotia koronan takia, kehuu, että asunto saadaan viileäksi talvella tuulettamalla kunnolla.
      Ei talvella tuuleteta asuntoa, koska menee energiaa asunnon lämmittämiseen ja mitä silloin on hyötyä energia tehokkaasta talosta, jos asuntoa tuuletetaan, että asunnon lämpötila laskee alle 18 asteeseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      277
      2885
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      47
      2280
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      113
      1717
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe