Ministeri Tuppuraisen mukaan valtionyhtiöiden hallituspalkkiot ovat jopa 150% pienempiä kuin eräissä yksityisissä firmoissa
Paljonko on 150% pienempi?
29
101
Vastaukset
- Anonyymi
Joutuvat maksamaan kahvipullakerhosta.
- Anonyymi
On nähty jopa 10 kertaa pienempiä asioita, jolloin puhutaan tuhatkunta prosenttia pienemmästä.
- Anonyymi
Tämä on edistyksellistä matematiikkaa.
Taantumusvoimien matematiikassa ei kai näin lasketa, mutta Pirkkalan kokeilukoulussa kaikki muuttui ja kuvaan astui riistovapaa prosenttilasku.
Muuten.
Valtionyhtiöiden hallintoneuvosten palkkioita on Tytti Tuppuraisen, SDP, mielestä nostettava, jotta saadaan jatkossakin fiksua porukkaa värvättyä.
Miksi tämä ei perheministeri Kiurun , SDP, STM:n ja Kuntatyönantajan mielestä päde esim. aivokirurgiaan vaan siellä aiotaan käyttää keppiä???- Anonyymi
Pirkkalan koulun kertaluokkaopit tuntuvat olevan nykyään laajasti käytössä. Melkoisen vaikutusvaltainen koulu näköjään ollut.
- Anonyymi
Hyväntahtoisesti tuota voi yrittää tulkinta, mutta vähän epävarmaksi se jää. Onhan 50% alennuskin puoleen hintana, jolloin hinta on 50% pienempi. Sata prosenttia pienempi olisi sitten nolla.
Niin se hyväntahtoinen tulkintayritys on, että eräissä yksityisissä firmoissa on 1,5-kertaiset palkkiot verrattuna valtionyhtiöiden vastaaviin palkkioihin.- Anonyymi
mutta pääasia on , että muistaa 90 prosentin olevan sama kuin 10 prossaa.
t: Allu Stubb - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mutta pääasia on , että muistaa 90 prosentin olevan sama kuin 10 prossaa.
t: Allu StubbKantsii Stubbista puhuttaessa aina mainita myös hänen oppiarvonsa: Liiketalouden tohtori, koska muutenhan joku saattaisi alkaa epäilemään hänen edistyksellisiä matematiikan lahjojaan!
- Anonyymi
Kerran tuote oli 150% alennuksessa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kantsii Stubbista puhuttaessa aina mainita myös hänen oppiarvonsa: Liiketalouden tohtori, koska muutenhan joku saattaisi alkaa epäilemään hänen edistyksellisiä matematiikan lahjojaan!
Mistä Stuppi tuon tittelin sai ostettua?
Joltain kirjekurssifirmalta varmaan.
Valtionyrityksen hallituksen kokoukseen osallistuva maksaa osallistumisestaan noin puolet siitä summasta, minkä yksityisen yrityksen hallituksen kokoukseen osallistuvalle maksetaan.
Eikö tuo ole ihan selvää tekstiä?- Anonyymi
Selvää pässin lihaa. Persuporvarit aina vänkäävät selvästäkin asiasta.
Lapsikin ymmärtää, että valtionyhtiöiden hallintoneuvostoon ei saada päteviä osallistujia, koska osallistumisesta joutuu maksamaan ja yksityisellä puolestaan saa kokouspalkkioita.
Vähän samaan tyyliin kuin lääkäripulassakin.
Tähän kai se SDP;n silloisen puh.johtaja Kalevi Sorsan perustama Valtion kuvaputkitehdaskin kaatui, koska kenelläkään ei oĺlut varaa osallistua hallintoneuvoston kokoukseen.
Varoittava esimerkki. - Anonyymi
Mahtaakohan Tytsy tietää, mikä on miljardin ja miljoonan ero.
Taanoin ilmeni, että himoverottajapuolueen Jutta Urpilainen ei tiennyt, mitä marginaalivero tarkoittaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtaakohan Tytsy tietää, mikä on miljardin ja miljoonan ero.
Taanoin ilmeni, että himoverottajapuolueen Jutta Urpilainen ei tiennyt, mitä marginaalivero tarkoittaa.Viiden pisteen vihje: hallituksessa on enemmän nollia kuin miljardissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvää pässin lihaa. Persuporvarit aina vänkäävät selvästäkin asiasta.
Lapsikin ymmärtää, että valtionyhtiöiden hallintoneuvostoon ei saada päteviä osallistujia, koska osallistumisesta joutuu maksamaan ja yksityisellä puolestaan saa kokouspalkkioita.
Vähän samaan tyyliin kuin lääkäripulassakin.
Tähän kai se SDP;n silloisen puh.johtaja Kalevi Sorsan perustama Valtion kuvaputkitehdaskin kaatui, koska kenelläkään ei oĺlut varaa osallistua hallintoneuvoston kokoukseen.
Varoittava esimerkki.Eiköhän se Valco kaatunut kannattamattomuuteen....valtio elektroniikkatehtailijana ..nerokasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viiden pisteen vihje: hallituksessa on enemmän nollia kuin miljardissa.
Ei ole!?
Hallituksessa on 19 nollaa! Miljardissa vain 12.
- Anonyymi
Ei voi olla totta. Tuo Typpyräinen on mokannut liian monesti mutta oululaiset täysdemarit äänestää aina uudestaan valtaan, ehkäpä siksi, että Typpy pysyy pois kotikonnuiltaan.
- Anonyymi
Loppuisi nyt se ministerinpesti ennen kuin Tuppurainen nyrjäyttää niskansa ja saa hymykrampin mistään oikeista asioista ei sitten mitään tiedäkään, aivan turhake ministeriksi.
- Anonyymi
Prosenttimerkki tarkoittaa sadasosaa, 150% tarkoittaa siis 150 * 1/100 = 1,5
Lukuun 100 verrattuna 100/1,5 = 66,666.. on 1,5 kertaa pienempi ja
100/2 = 50 on 2 kertaa pienempi.- Anonyymi
menikös nyt oikein....................................
- Anonyymi
Euron ja 50 senttiä.
- Anonyymi
Tarkoitti varmaan, että yksityisellä saa 150 % enemmän. Jos valtionyhtiössä saa 1000 e, niin yksityisellä saa tällöin 2500 e. Eli valtionyhtiössä saa 60 % vähemmän.
Pieni epätarkkuus sallitaan näissä riistokapitalisteja koskevissa demarin fiktioissa. - Anonyymi
Mitä eroa on valtion ja yksityisten yritysten johtajien palkanmaksussa.
Valtion yhtiön palkat, niiden valtion omistajuutta edustavien kansanedustajienkin kokouspalkkiot (kansanedustajapalkan ja etuuksien päälle) maksatetaan valtion pussista eli kansan yhteisistä varoista. Yksityisten yritysjohtajien palkan maksaa yrityksen omistaja, yksityiset ihmiset.- Anonyymi
Meillä on turhia valtion elättejä aivan liikaa papereita pyörittämässä.
- Anonyymi
Jos yksityisessä saisi vaikka 1000, niin 1000 - 1500 = -500.
Eli joutuu maksamaan 500 siitä ilosta, että saa olla siellä. - Anonyymi
Prosentti = sadasosa.
Jolloinka 150 % on puolitoista kertainen. (100 % = yksinkertainen = 100/100 = 1)
Ja koska pienempi, niin puolitoista kertaa vähemmän.
Ja papukaijamerkki matematiikanopettajallesi! - Anonyymi
vertailuprosentti lasketaan seuraavasti
vertailu%=(verrokki - verrattava) : verrattava x 100%
Jos nyt julkisella palkkio on 100e ja yksityisellä 250e, niin vertailuprosentti olisi (250e-100e):100e x 100%=1,5 x 100%=150%.
Tuppurainen on siis täysin oikeassa, mutta äidinkielellä asia tulisi sanoa niin että "kuin" sana tulee verrattavaan eli valtionyhtiöön. "Kuin" sana paljastaa kumpi luvuista tulee jakaksi. Pitäisi siis sanoa, että yksityisellä on 150% suurempi kuin valtiolla. Kyseessä ei ole matemaattinen virhe vaan kielellinen. Laskenta menee näin, mutta jos tehtäisiin laskut kielellisen ilmauksen mukaisesti, niin laskutoimitus olisikin (250e-100e):250ex100%=60%.- Anonyymi
Prosenttilaskuoppia tyhmille persuporvareille.
Jos x on 150% pienempi kuin y, niin tasa-arvon vuoksi y on 150 % suurempi kuin x.
Jokainen demari ymmärtää, että jos Suomen brt- kansantuote laskee 4 % tänä vuonna ja nousee ensi vuonna 4 %, niin ollaan palattu entiseen brt-tuotteeseen.
Samoin koronatestauksen pitäminen omissa käsissä ja kapasiteetin ottaminen julkisilta sairaaloilta ei vähennä julkisten sairaaloiden muuta kapasiteettia vaikkapa syöpäpotilaiden hoidossa eli esim..
STM:n laskuopista: 2 litraa -1 litra = 2 litraa.
Suomen kansan tulevaisuus on hyvissä päissä.
- Anonyymi
tuppurainen, stalinin ajan komukka
rappiokapitalismin tupsu lumen ja jään pinnalla
se on ny kerjäämässä nuolentaa valtion korruptoituneilta vanhoilta vahoilta.
Tulee mieleen venäjän neuvostoliiton ajan vahakabinetti.
Tuppurainen ei tajua että edessä on 1910-20 - luku.
Ei ole tuppuraisesta Suomen vartijaksi. - Anonyymi
eikös ne samat talous eu-jakkupuvut , kertoneet, että kun lahjoittaa suomesta
7 miljardia välimetelle, tuntwemattomiin käyttöihin, rikkaisiin maihin,
niin on hyvä diili kun tänne köyhään suomeen saadaan n. 3 miljardia takaisin omia rahoja !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884