Hampurilaisravintolat- Käyttävätkö jo suojakäsineitä?

Anonyymi

Joko Suomessa osataan käyttää suojakäsineitä kuten muualla maailmassa, kun tehdään hampurilaisia vai vieläkö joku nenäänsä kaivava teini taputtelee sämpylää paljain käsin?

4

371

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mäkkärin sivuilta:

      "Miksi työntekijät eivät käytä suojakäsineitä?

      Kaikki McDonald's-ravintolat noudattavat käsihygienian suhteen yhteistä, ketjutason ohjeistusta. Kertakäyttöisiä suojakäsineitä käytetään keittiössä raakoja lihapihvejä ja raakoja kananmunia käsiteltäessä sekä salaattiannoksia valmistettaessa. Muut työtehtävät tehdään pääasiassa paljain käsin, ellei käsissä ole haavoja tai muuta terveydellistä tarvetta hanskojen laajemmalle käytölle. Ruoka-annosten valmistaminen paljain käsin on ravintola-alalla yleinen käytäntö, ja käsineiden käytön on itse asiassa todettu nostavan ruokaan kohdistuvia vaarojen riskitasoa.

      Käsien pesemiseen käytetään suurkeittiöille ja terveydenhuoltoalalle ammattikäyttöön kehitettyä desinfioivaa pesunestettä. Kädet pestään säännöllisin väliajoin (vähintään kerran tunnissa) ja aina taukojen sekä monien erikseen määriteltyjen työtehtävien jälkeen."

      Kuka uskoo teinien käsinpesuun?
      Vastaus on muutenkin outo sillä ulkomailla olen huomanut suojakäsineet Mäkkärin työntekijöillä.

    • Anonyymi

      Miksi nämä ovat Pirkkalan palstalla? Vainko Pirkkalassa tätä tapahtuu? Vainko Pirkkalsssa on hampurilaisravintoloita?

    • Anonyymi

      Pikaruokalat ovat mennen talven lumia. Slow food on nykään pop.

      • Anonyymi

        Joo, slow food tarkoittaa sitä, että työttömät luuserit makaavat sohvalla kaiken päivää ja mättävät jatkuvasti hitaasti suuhunsa sipsejä ja muuta vatsantäytettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      727
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      676
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      575
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      179
      530
    Aihe