Sillä niin innokkaasti sitä tuputetaan. Tavoite ei kuitenkaan ole matin ja maijjan työllistäminen vaankusettajaporrvarin äkkirikastuminen. Velan funktio kusettajien äkkirikastuttamisessa on tietenkin hintojen nostaminen, koska vuosittain alenevilla palkoillaan rupusakki ei suomessakaan voi enää juhlia. Päin vastoin! Kun rahat ei riitä, otetaan avuksi Velka ! Nimi velkapaperiin, ja kas, porrrvarin virittämä ansa on lauennut ! t. haans.sea
VELASTA on nykyään tullut "laillista" Rahan-Pesua
12
61
Vastaukset
- Anonyymi
Ennen elettiin työllä ja säästöillä.
Nykyään vipeillä ja tuilla.- Anonyymi
Porrvari vippaa keskuspankilta ja jakoi itselleen miljardin koronatukina, työttömälle työväestön osalle 60miljoonaa silmänlumeeksi, työmuurahaiset repivät pankille selkänahastaan porrrrvarin miljardipuhalluksen.
Taas lähti muiden kansanosien lasten lautasilta miljardin edestä evästä porrvarin taskuun.
Muistakaa äänestää.
- Anonyymi
Esimerkiksi näin. Netissä toimivat pikalainafirmat ovat vain rahanpesua varten. Rahat, jotka pikavipeissä kiertää ovat peräisin kansainvälisestä huumekaupasta, laittomasta asekaupaste, ihmiskaupasta, organisoidusta prostituutiosta... yleensäkin veronkierrosta ja rikollisesta toiminnasta.
Jos koko pikavippibisneksessä kiertää rahaa esim. 10000 yksikköä, on se vain murto-osa koko kyseisen rikollisen rahan volyymista maailman rahamarkkinoilla. Todellisuudessa rikollisen rahan määrä saattaa olla esim. 1 00 000 yksikköä ja siitä voidaan pestä puhtaaksi 90 000 yksikköä pikalainafirmojen sekä heidän yhteistyökumppaneiden kuten perintätoimistojen toimesta.
Asia hoidetaan siten, että alkuperäinen 1000 yksikköä päätyy perintätoimistoille ja edelleen ulosottomenettelyyn, jolla ei yleensä saada mitään takaisin. Perintätoimistot, lakitoimistot sekä lainanantajat lisäävät koko ajan korko- sekä muita kustannuksia alkuperäiseen summaan niin paljon, että 90 000 yksikköä tulee täyttymään ja tämä summa merkitään päätoimijan taseeseen vastattavaa puolelle luottotappiona, mikä ei kuitenkaan ole todellista, vain numeroita. Näin tilinpäätös näyttää täysin lailliselta ja päätoimija voi huoletta tehdä esim. konkurssin ilman mitään todellisia sanktioita´ja aloittaa saman toiminnan uudelleen jollain toisella nimellä ja toisella yhtiön hallituksen kokoonpanolla. Käsitteet porvari, proletaari sekä ideologiat eivät liity asiaan, vaan ainoastaan organisoitu rikollinen liiketoiminta, joka on tehty lailliseksi eli mafia.. Juuri näin. - Anonyymi
Nordea ja Danskebank
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001910026.html
https://www.hs.fi/talous/art-2000005809033.html - Anonyymi
Idea in että köyhät t y ö ö äiset ottaa kalliisiin asuntoihin paljon velkaa halpojen korkojen aikana ja sitten kun nousukausi tulee nouse korot ja samoin riistoporvarit nistaa korkojen kulut huipuun.
Urpo, matti ja ek n juha torkkis - Anonyymi
>>Idea in että köyhät t y ö ö äiset ottaa kalliisiin asuntoihin paljon velkaa halpojen korkojen aikana ja sitten kun nousukausi tulee nouse korot ja samoin riistoporvarit nistaa korkojen kulut huipuun.<<
VÄÄRIN !! Ei, nyt ei nouse "korot", koska järjestelmä on konkurssissa. Jopa hölmöläisten kusetukseen tarkoitettujen "pikavippien" korot laskettiin vähitellen 1000 %:sta (vuositasolla), nykyiseen 10 %:iin !
Järjestelmä kusee, koska sopulit ja mokut eivät selviä veloistaan, siksi. Vaikka kusettajat tekivät nk. "stressitestin". Se oli vain kusettajan huijjauta. Vituksi "stressitestikin" meni siksi, että suomipojan työpaikka meni ja siinä ei "stressitestillä" viitsi kuin pyyhkiä korkeintaan persettä. Siinä se.
Ja ulosotossa on ruuhkaa....
Raha tuli kuitekin "pestyä", sillä velkapaperissa on Mokun nimi, ja rahat pestynä sen jälkeen kusettajalla. - Anonyymi
Ei velkoja tarvitse maksaa, sanoi Paavo Arhinmäki, vas.liitto, jo viime keväänä.
Joten mitäs te niitä velkojanne pohditte, jättäkää vaan maksamatta! Ja nauttikaa elämästä, lyhyt aika se vaan on! - Anonyymi
>>Ei velkoja tarvitse maksaa, sanoi Paavo Arhinmäki, vas.liitto
Ei "tarvii" eikä kyetä, kun puhutaan valtion/kuntien eli julkisvelasta. Se kasvaa kuin pullataikina.
Mutta kuten eilinen MOT -ohjelmä havainnollisti, sopulin, mokun ja kuspiän velat on takaisin maksettava, jopa vanhentuneina. Tätä kusettajat kokoomuksessa vain tavoittelevat. Ja se varsinainen taakka, on pk-seudulla nostetut asuntolainat. Sielä vasta tikittää aikapommi:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille---
"riskittömyys" tarkoittaa sitä, että rosvot yrittävät saada takaisin joka sentinkin !
keinoja kaihtamatta. - Anonyymi
no, tää hallitus on saanu jo yli satatuhatta pitkäaikaistyötöntä
- Anonyymi
> Taas lähti muiden kansanosien lasten lautasilta miljardin
> edestä evästä porrvarin taskuun.
Suomessa on täys-sosialistinen hallitus istumassa. Yksinkertainen
kysymys:
Miksi ei Vasemmistoliitto ja SDP tartu lainkaan kiinni näin räikeäänm ryöstöön?
Pääministeri Sanna Marin saisi lopultakin lopettaa sen toimettoman peukaloiden pyörittämisen, ja tarttua oikeihin asioihin kiinni. - Anonyymi
>>Miksi ei Vasemmistoliitto ja SDP tartu lainkaan kiinni näin räikeäänm ryöstöön?
Ei niittä matti ja maijja kiinnosta, vain matut ja talouskasvu sitä kautta, velalla !
Eli nuokin elätetään teidän piikkiin velalla !!! En itse enää koskaan ota henkilökohtaista velkaa, niin paljon on jo kuntienkin piikissä, että takuulla tulevat veroja ja maksuja rajusti nostamaan, siihen käteisvarat tänään tarvitaan.
Vasurista on tullut samanlainen rosvo kuin kokkarista, "demari"-koirasta nyt puhumattakaan. - Anonyymi
Hetkinen, TSOMBI-taloutta = oletko kuullut koskaan:
https://www.salkunrakentaja.fi/2018/08/zombi-talous-eurooppa/
hakusana: tsombi-yritys
Lainsäädäntöä on hallitus pikaisesti muunnellut niin, ettei yritykset menisi konkurssiin ja jo toinen lakimuutos on asiantiimoilla vireillä liittyen juuri KONKURSSEIHIN.
Jotain mätää on siis tekeillä, ajattelet mutta kysymys on LAMAn PEITTELYSTÄ, ei sen kummempaa. Paljoko se maksaa? maltaita !!!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883