Helsingin pormestarikisa alkaa saada vauhtia, mielenkiintoisia nimiä ilmottautuu jatkuvasti
Paavo Väyrynen on ilmaissut halunsa asettua ehdolle kuntavaaleissa, onhan hän jo nyt valtuustossa, ja ryhtyy ehdolle myös pormestariksi. Siinäpä haastetta Sinnemäelle, Harkimolle, Halla-aholle ja Nasima Razmyarille. Ja kuka Kokoomuksen ehdokkaaksi löydetäänkään, Stubb kenties?
Kisan mielenkiintoisin kamppailu on nyt siinä, kuka kolmikosta Harkimo, Väyrynen, Halla-aho valitaan pormestariksi.
Väyrynen - Vahva ehdokas Helsingin pormestariksi
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Justiinsa, lisää keskustalaista höyrypäisyyttä. Ja sitähän riittää.
- Anonyymi
Joulupukki olisi parhain!
- Anonyymi
Pate on niinkuin ongenkoho. Se pulpahtaa aina jostain kohden esiin.
- Anonyymi
Kummankohan ne helsinkiläiset valitsevat pormestarikseen Väyrysen vai Halla-ahon? Tullee vaikka kuin tiukka kisa ...
Kummaltakin puolueelta pölhöläismäistä hommaa yrittää saada ääniä vanhuksella ja rasistilla. - Anonyymi
Jos Paavo valitaan Helsingin pormestariksi, ei se lainkaan olisi hassumpaaa.
Oliko se 5 vuoden jobi ? Jos ajatellaan ettei kokoomus saa ehdokastaan ja antaa äänet Väyryselle. - Anonyymi
Paavon on perustettava itselleen jälleen uusi puolue, koska Annika Saarikon Keskusta ei tule ottamaan Pate pormestariehdokkaakseen.
- Anonyymi
Väyrynen on ehdottomasti paras vaihtoehto meille Helsinkiläisille!
- Anonyymi
Persulaisena olen myös kääntymässä Väyrysen valinnan puolelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persulaisena olen myös kääntymässä Väyrysen valinnan puolelle.
Persut myös antaa äänensä Väyryselle.
- Anonyymi
Nyt on vaikea valinta edessä, Väyrynen vai Halla-aho. Muista ei ole siihen hommaan.
- Anonyymi
Alexander Stubb lähtee pyrkimään pormestariksi? – Myös Elina Lepomäki vahvistaa kosiskelun Helsinkiin. Taikka sitten kokoomuslaiset panttaa äänensä Väyryselle ?
- - -
Sanna Marin ampui jäätävästi alas Li Anderssonin porukan HX-vesityksen – Sotilaat saavat keskittyä siihen, että 1 suomalainen vastaa 10:tä vihollista.
Hävittäjät saadaan 1/3 osalla kehitysapu maksuistamme.
Säätöä on ollut, näin hävittäjähankinta etenee – HX-pomo: Suomella ei riskiä vakoilusta
HX-hanke kulkee noin puoli vuotta alkuperäistä aikataulua jäljessä. Neuvottelut ovat kuitenkin edenneet koronan varjossa, kertoo ohjelmajohtaja Lauri Puranen.
Sukupolvenvaihdos. Suomi korvaa nykyiset F/A-18 Hornet -koneet HX-hankeessa.
Suomen nykyisten Hornet-hävittäjien korvaajaa kartoittavan HX-hankkeen neuvottelut ovat päässeet etenemään syksyllä koronatilanteesta huolimatta.
Matkustusrajoitukset ovat vaikeuttaneet neuvotteluja, jotka pääsääntöisesti käydään kasvokkain turvaluokitetuissa tiloissa.
HX-hankkeen johtaja Lauri Puranen toivoi kesällä, että he pääsisivät syksyn aikana käymään valmistajien kanssa noin viikon kestävät neuvottelut, joiden pohjalta he lähettävät lopulliset tarjouspyynnöt.
Säätöä on ollut, mutta neuvottelut ovat onnistuneet rajavartiolaitoksen kanssa sovituin pelisäännöin ja valtioneuvoston ohjeita noudattaen. Viimeisiä neuvotteluja käydään tällä viikolla ja joulukuun ensimmäisellä viikolla.
”Vahva tavoite on, että lopulliset tarjouspyynnöt lähtisivät tammikuun lopussa”, sanoo Puranen. - Anonyymi
Väyrynen olisi kelpo pormestari.
Mies, jota vihervasemmistolaisten ja globalististen meedioitten edustajat vastustaa, on luultavasti hyvä. - Anonyymi
Sanna Marin ampui jäätävästi alas Li Anderssonin porukan HX-vesityksen ...
Palstan sosialistit ei tohdi ottaa kantaa hävittäjiin kun Marin noin sanoi.. - Anonyymi
Missä se Väykän jalasmökki nykyään ?
- Anonyymi
On helsinkiläinen, asuu kodissaan, jos on asuntovaunu ei kuulu muille, epäilen ettei ole.
- Anonyymi
Meni selkäkeikanauruksi, onko väykky noin tyhmä. Nyt meni selkäkeikkanauruksi!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2492839Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell31594Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.11257- 1011164
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231141Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581015Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531012- 64974
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717927- 132868