Lähes kolmasosa kansasta haluaa Sanna Marinista (sd.) seuraavan pääministerin. Tulos selviää MT:n TNS Kantar Agrilla teettämästä kyselytutkimuksesta. Vastaajilta kysyttiin, kuka nykyisistä puolueen puheenjohtajista olisi paras valinta seuraavaksi pääministeriksi. Marinin jatkokautta toivoo 31 prosenttia haastatelluista.
Toiseksi suosituin vaihtoehto on Jussi Halla-aho (ps.), jonka pääministeriyttä toivoo 12 prosenttia vastaajista. Halla-ahon kannoilla seuraa Petteri Orpo (kok.) 11 prosentin kannatuksella.
Persujen kannatus romahti! Vain 12% kannattaa persuja!
39
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäs Isopersut tähän?
- Anonyymi
Demarien vai kokoomuksen tekemä kysely. Paljonko kysely maksoi. Maksoiko veronmaksajat kokoomuksen vai demareiden puoluetuesta. ?
- Anonyymi
Suomalaiset haluavat Jussi Halla-ahon pormestariksi, presidentiksi, pääministeriksi ym.
Mitäs Pikkupunikki tähän? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaiset haluavat Jussi Halla-ahon pormestariksi, presidentiksi, pääministeriksi ym.
Mitäs Pikkupunikki tähän?Pormestarin 8% kannatus, presidentin 6% kannatus ,pääministerin 12% kannatus... näyttää siltä ettei persuja/Halla-ahoa haluta minkään asian johtoon suomessa!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaiset haluavat Jussi Halla-ahon pormestariksi, presidentiksi, pääministeriksi ym.
Mitäs Pikkupunikki tähän?Rasistit haluavat. Ei suomalaiset. Rasisti ei ole suomalainen.
- Anonyymi
Eli 660 000 suomalaista kannattaa persuja? Kyllä tolla jo pääministerin salkku irtoaa kummasti seuraavissa vaaleissa.
Ihan jees!- Anonyymi
Persujen kannatustappio ulina on musiikkia korville
- Anonyymi
Sanna Marin toivoo että korona jatkuisi pitkään. Koska heti kun se helpottaa, kylmä ja alaston totuus asioiden todellisesta tilasta ja Marinin kyvyistä paljastuu.
Ja lisäksi, vihreät ovat koko ajan varpaillaan, jotta heti kun tilanne vähänkin sallii, Suomeen tuodaan kymmeniä tuhansia pakolaisia ja suuria tehtaita pakotetaan lopettamaan toiminta ilmastosyistä.
Tämäkään ei Marinin suosiota lisää. Ja tuho tulee seuraamaan mintaa seuraavaa hallitusta.- Anonyymi
Huvittavinta tulee olemaan kyllä tää vaalikausi seurata et kuinka pohjalle Kepun kannatus vielä notkahtaa? :P Mä veikkaan et seuraavissa vaaleissa Kepu kisaa tasaväkisesti Harkimon Liike Nytin kanssa?
- Anonyymi
Kannattajat ovat siirtyneet vihreisiin...
- Anonyymi
Meinaaks?
Millo ollu viimesin gallup jossa Vihreitten kannatus on ollu plus-merkkinen? Ei ainakaan edellinen. Eikä muistaakseni sitäkään edellinen. - Anonyymi
Kuka hoopo vielä äänestää hörhöjä VIhreitä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka hoopo vielä äänestää hörhöjä VIhreitä?
Cityvihreet ituhörhöt, jotka on tuhonneet aineenvaihduntansa, ajattelukykynsä ja terveytensä kasvissyönnillä ja huumeilla?
- Anonyymi
..Marin hurmaa ihmiset, mutta toveri todellisuus ja punalippu kyllä tulevat vaaleissa vaatimaan veronsa....SDP kannatus on todellisuudessa ilman Marin huumetta, noin 11%:ssa..
- Anonyymi
Taitaa olla kommarien tekemä galluppi. Aloituksesta näkee minkä tasoinen
aloittaja on älyltään - Anonyymi
Huomaa että vaalit ovat lähestymässä. Valepropagandaa levitetään ennemmän kuin pas,kaa pelloille.
- Anonyymi
En yhtään ihmettele Marinin kannatusta. On aivan loistava pääministeri. Ja hyvää työtä on tehnyt koko hallitus. Toivon itsekin tämän hallituspohjan jatkavan seuraavalle kaudelle. Olen päättänyt äänestää jotain nykyisistä hallituspuolueista.
- Anonyymi
Niin minäkin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin minäkin
Samoin!
- Anonyymi
Marin jos luet tämän niin kysy Rinteeltä siitä vappusatasesta koska tulee loput.
- Anonyymi
Onks Rinne enää edes hengissä!? En o kyl sitä juurikaan julkisuudessa nähny niitten fudujensa jälkeen? :P ... kannattaa olla ÄIJÄfeministi! :D Tytöt palkitsee ruhtinaallisesti kun pidät heidän puoltaan! :)
- Anonyymi
Älyllä ei tuossa ole mitään merkitystä?
- Anonyymi
Miksi SDP-puolueen kannatus on uusimman gallupin mukaan -13% miksi on miinuspuolella, onko tämä Sanna Samarinin syytä`?
- Anonyymi
Rinne oli joskus hyvä jäbä, mutta Ämmä hallitus on sanonnut sanansa, MIEHET ON SIKOJA
- Anonyymi
Vain 12% haluaa persujen voittavan eduskuntavaalit!!!!!!!
Persut pitääkö olla huolissaan??- Anonyymi
Ei pidä! 12 % saa yli 100 000 äänen marginaalilla pääministerin salkun viime eduskuntavaaleihin verrattuna. Sun laskutaidostasi mä kyllä oon hieman huolissani? Eks siellä teidän paikkakunnallanne olis jotain vaikkapa kansalaisopiston matematiikankursseja joihin voisit hakeutua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pidä! 12 % saa yli 100 000 äänen marginaalilla pääministerin salkun viime eduskuntavaaleihin verrattuna. Sun laskutaidostasi mä kyllä oon hieman huolissani? Eks siellä teidän paikkakunnallanne olis jotain vaikkapa kansalaisopiston matematiikankursseja joihin voisit hakeutua?
Uliuliuliiiiiiii
- Anonyymi
Trumpin kannatus kopsahti omaan nilkkaan?
- Anonyymi
Eli 2/3 ei halua, eikös se ole enemmän kuin yksi kolmasosa?
- Anonyymi
Näytä sormilla? Numerot näyttää tuottavan näille tulevaisuuden toivoille vielä pienoisia ongelmia.
- Anonyymi
Gallupit ja kyselyt ei äänestä?
- Anonyymi
Persuja on suomessa vai 11 000 rekisteröitynä,vähemmän kuin mustalaisia
- Anonyymi
Mistä näkee rekisteröityjen mustalaisten määrän?
- Anonyymi
Sanokaapas nyt monta tuottavaa työpaikkaa nykyinen hallitus on saanut aikaan?
- Anonyymi
Vaikee sanoo työpaikoista, mutta ullattavaa kulla työttömiä ovat saaneet aikaan reilun 50 000. Ja lisää velkaa 20 mrd. Vajaassa vuodessa. Onnistuiskohan koko vaalikauden aikana 200 000 työtöntä rikki, ja valtionvelan tuplaaminen? Koska #tytöt osaa!
Kiitos kaikille äänestäneille.
- Anonyymi
Persuja ärsyttää suunnattomasti tuo 12% ,he eivät halua missään tapauksessa kuulla mainittavan että kansa ei halua persuista pääministeripuoluetta,persujen silmissä vaalivoittoa pidettiin jo varmana,kunnallisvaaleissakin persuuho loistaa ,
- Anonyymi
Ei osallistumislinkkiä kyselyyn? Eli taitaa siis olla joku vasemmiston trollaus, taas kerran.
- Anonyymi
Paskagallubit Yle / Hesarin huijauksia. Minä en tunne kuin persuja !
- Anonyymi
Meillä on paras hallitus ikinä! Tottakai haluamme Marin II.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184