Maskit vähentävät hengitetyn ilman happea ja lisäävät sen hiilidioksidia. Tästä seuraa päänsärkyä (Ong ym. 2020), mutta sillä voi olla myös monenlaisia vakavampia kielteisiä seurauksia, jotka ilmenevät suoraan terveyden heikkenemisenä tai välillisesti heikentyneen toimintakyvyn aiheuttamina onnettomuuksina tai muina ikävyyksinä. Tästä syystä työsuojelu- ja rakennusnormit vaativat hengitysilmalta tiettyjä happi- ja hiilidioksidipitoisuuksia, jotka eivät toteudu maskin alla. Maskisuositukset ja -pakot johtavat siihen, että huomattava osa ihmisistä käyttää hengityssuojaa pitkiä aikoja joka päivä, jolloin hypoksia ja hyperkapnia yleistyvät.
Hypoksia heikentää tutkimusten mukaan immuunipuolustusta ja voi siksi herkistää covid-19:lle ja heikentää esimerkiksi syövästä paranemisen mahdollisuuksia (Shehade ym. 2015; Westendorf ym. 2017).
Kankaisten hengityssuojaimien, joita suurin osa tavallisten ihmisten maskeista on ja tulee olemaan, voivat lisätä eikä vähentää tartuntoja. Yhdessä satunnaistettuun vertailukokeeseen perustuvassa tutkimuksessa havaittiin kankaisia maskeja käyttävillä kolme kertaa enemmän influenssan kaltaisia sairauksia kuin niillä, jotka eivät käyttäneet mitään hengityssuojaa (MacIntyre ym. 2015).
Maskit lisäävät koronauhkaa!!
20
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Aina tulee päänsärky kun käytän
- Anonyymi
Samoin
- Anonyymi
Urheilua ainakin maskit vähentävät kun tukkkivat hengityksen... happenottoa parantavia maskeja pitäisi olla, koneellinen hapenotto kuin ilmastointi.
- Anonyymi
Totta
- Anonyymi
Voi olla totta
- Anonyymi
Auton ilmastointi on tässä turha koska se kuonokoppa otetaan pois autossa.. mun menee korvat lukkoon autossa yleensä, onks sielä alipaine?
- Anonyymi
Kyllä on naurettu kun autossa yksin ajavat käyttävät jotkut kuonokoppaa!!! :-))
Mutta ehkä siksi, että yrittävät välttää ylinopeussakot, kun ei tunnisteta kuka ajaa!!
Naamioituna kulkeminen on ollut aina kielletty ja laissa, mutta eihän nyt lakia kunnioiteta!!!!!
- Anonyymi
Kellä on rahaa, ehkä tuo avaruuskypärän näköisiä kuplamaski kahden suodattimen vasen ja oikea kera, ei mahdottoman kallis.
Siinäkin voi silti unohtaa esim. käsinettä pitää?
Suuveden käyttö hampaiden pesun yhteydessä, se torjuu myös koronaa kun tappaa pöpöjä.
En ole maskia vielä pitänyt, mutta ehkä joskus.- Anonyymi
Listerine pätevää, vai illodiini?
- Anonyymi
Tämähän estää kehoa poistamasta haitallisia höyryjä ja epäpuhtauksia kun sisään hengitys on voimakas ja ulos hengitys toppaa maskiin
- Anonyymi
Maski ei ole ihmisen luonnollistabhengitystä.
Vo k makas ulos hengitys poistaa myyös viruksia keuhkoista tehokkaasti - Anonyymi
Täysin totta. Maski ei auta vaan kunnon rajoitukset ja juottolat kiinni ainakin vuodeksi
- Anonyymi
Nimenomaan
- Anonyymi
Ei kannata käyttää. Meitä on iso porukka jotka eivät käytä. Sitten on vain yksi perhe joka pesee käsiänsä vartin välein ja on kuonokoppa päässä vähän joka välissä.
ARVATKAA KUKA ON SAIRASTUNUT RÄKÄTAUTIIN ??
Kuonokoppaa käyttänyt on sairaana jo 2 viikkoa ollut! Saanut varmaan poistettua noilla käsipesuilla luonnollisen vastustuskyvyn ja vielä kopalla hengittänyt osin käytettyä hengitysilmaa, mikä nyt on selviö, että se ei ole hyväksi eikä ole luonnollista!
TÄMÄ ON IHAN 100% TOSI KERTOMUS! - Anonyymi
Tänä täyttä totta ja ihmiset ei tajua tekevänsä itselleen vahinkoa!
- Anonyymi
Voin vakuuttaa teitä että on kaikkea muuta kuin helppoa tehdä suodatin tuohon tarkoitukseen. Ei niinkään sen takia että pitää estää jotain pientä partikkeliä pääsemästä sisälle, vaan sen takia että henkilö joka pitää tällaista suodatinta kasvoilla täytyy myös hengittää.. Koska jos laitan kasvoillesi sementtinaamion on selvää että estän kaiken, mutta parin minuutin kuluttua sinä kuolet, siten minun täytyy soveltaa tällaisen suodattimen elämääsi niin että henki kulkee.
Teimme puolustusministeriölle töitä, joten työmme oli suunnattu johonkin joka oli menossa sotilaille, sotilaan täytyy olla valmis pääsemään karkuun, hänellä on painoa selässä joten tärkeä asia on että hän hengittää hyvin, voin vakuuttaa että työmme oli hyvin vaikeaa..
Joten kuka voi ajatella että kaikki meidän ponnistelut tässä tutkimustyössämme olivat turhia. Naurunalaiseksi laitettuna kun saman tuloksen saa paperi- tai kankaanpalalla. Eli me, ryhmä tiedemiehiä, kalliit tutkimuslaitteet, aika, työ, matkat kaikki mitä laitoimme tähän. Me ei huomattu että riittää pieni paperipalanen tai kangas saadakseen saman lopputuloksen?
Valitettavasti ei ole näin… Paperimaski on huijaus!
Te laitatte maskin, eikä sillä ole väliä onko se tyyppiä 1,2,3,4,5,27.. te laitatte sen ja hengitätte, teidän täytyy hengittää, muuten kuolette.
Kun hengitätte teistä tulee ulos höyryä, maski kostuu höyrystä ja kun maski on kostea siihen tarttuu paremmin kaikenlaista, viruksia, sieniä, bakteereja.. ja nämä jää pidemmäksi aikaa millimetrin päähän teidän suusta ja nenästä. Joten riski sairastua näihin patogeeneihin kasvaa, nyt ihmiset ajattelevat vain koronavirusta, mutta meillä on miljardeja muita viruksia, ja sitten on bakteerit, sienet, loiset ja paljon muuta joka tarttuu siihen kasvomaskiin ja te pidätte ne siinä, liimattuna nenällenne.. Tämä on silkkaa hulluutta..
Tämä olisi jo riittävä perustelu viranomaisille sanoa ”tää oli pelkkää pilaa”
Mutta sitten on vielä tämä:
Kun pidät kasvomaskia ja hengität ulos, niin uloshengitysilman mukana tulee sellaisia asioita mitä kehosi on päättänyt heittää ulos. Epäpuhtaudet aineenvaihdunnasta tulee hiilidioksiidina ulos. Maskin kanssa hengität takaisin sisälle osan tästä. Veresi menee hyperkapniaan ja myös asidoosiin, elimistösi muuttuu happamaksi, ph arvo laskee ja mitä happamampi ympäristö sitä helpompi on sairastua eri sairauksiin. Syöpä viihtyy erittäin hyvin happamassa elimistössä.
-Dr Stefano Montanari - Anonyymi
Varmaa on, että maskeja on vaarallista käyttää esim työpäivän aikana useasti
- Anonyymi
Totta
- Anonyymi
Ihminen on 65% happea, tarkka homma!
Happi tärkein, maski vain hetkellisesti jos pakko.
Varmasti on hyödyllisiäkin mikrobeja ja viruksia, joita tarvitsemme toisiltamme.
Luonto ei luonut lappua suun ja nenän eteen. - Anonyymi
Miksei tästä puhuta julkisesti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2742507Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis121615- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis511510Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029