Sanni joutui synnytysväkivallan uhriksi Suomessa – lääkäri teki sisätutkimuksen sanaakaan sanomatta.
Järkyttävää, kuvottavaa, anteeksiantamatonta. Kuka enää uskaltaa synnyttää!?
Järkyttävää, kuvottavaa, anteeksiantamatonta. Kuka enää uskaltaa synnyttää!?
Vastaukset 14
Vanhimmat
En ole koskaan kuullut positiivisesta synnytyskokemuksesta.
Pelkästään väkivallasta ja miten asiakkaita
halveksitaan ja miten brutaalia se kohtelu voi olla.
Suomalaisissa lääkäreissä on jotain pahasti vialla, pään sisällä.
Palkka kelpaa, mutta ei osaa olla ihminen ihmiselle.
Toinen ihmettely, on lehtien palstoilla miten
ne joilla kaikki meni hyvin - se onkin sitten koko totuus siitä alasta ja toiminnasta.
Kaikilla muillakin täytyy olla hyvin, kun itsellä onnistui,
MITEN TYHMIÄ IHMISET OVAT?
Ei ne tarinat tule tyhjästä!
Miksi lääkäreiden asenneongelmista ei saa puhua?
Itselläni ei ole mitään pahaa sanottavaa lääkäreistä tai kätiöistä vaikka synnytys oli traumaattinen. Tekivät kaikensa auttaakseen ja lääkäri tuli vielä osastolle juttelemaan synnytyksen jälkeen sekä kyselemään minkälainen olo minulle jäi. Ja yksi kätilö kysyi kun vei minut ja vauvan kanssa synnytyksen jälkeen osastolle että saanko minä halata sinua kun oli niin onnellinen että kaikki meni lopulta hyvin. Millä muulla kuin sydämellä tuollainen ihminen tekee työtään jos haluaa tuntematonta koska on niin onnellinen hänen puolestaan.
Siis halaa piti kirjoittaa ei haluaa.
Ensinnäkin Suomessa ei ole synnytyspakkoa.
Toiseksi sairaalaan ei ole pakko mennä.
Eikä tarvitse täristä jokaisesta roskamedian raportista.
En ymmärrä tätä. Mieleenkään tullut loukkaantua siitä jos kätilöt ja lääkäri yrittävät tehdä työtään ja selvittää tilannetta synnytyksen kannalta. Vauvan ja äidin vuoksi niitä tehdään. Kukaan huvikseen siellä ronki kesken synnytyksen.
Pitäiskö näiden raumatisoituneiden seuraavalla kerralla synnyttää kotona yksin niin ei jää paha mieli.
Ymmärrän ja tiedän että jokainen synnytys on erilainen. On tosi vaikeitakin tapauksia mutta ei se ole lääkäreiden ja hoitajien syy.
Olisiko lääkärin pitänyt sanoa käsipäivää ja esitellä itsensä?
Sen jälkeen sievästi kertoa Montako sormea nyt työntää johonkin reikään jos rouva sallii?
Tuntuu muutenkin että naiset unohtavat että kaikkia tutkimuksia tehdään vain heidän ja vauvan takia. Nettissä saa lukea kuinka kieltäydytään tutkimuksista ja jotkut jopa verikokeita kun ei itsestä tunnu hyvälle. Itse joutunut raskauden aikana niin moniin tutkimuksiin ja pistetty ja tökitty jopa leikattu ollut tipassa ja maannut pääalas päin pidetty viikko tolkulla vuodelevossa ihan urakalla eikä tulisi mieleenkään että olisin kieltäytynyt .
Kyllä ne tutkimukset koskevat mutta ei ole vaihtoehtoja. Tietysti jos haluaa että vauvalle sattuu jotain vain sen takia että itsestä tuntuu pahalle.
Itselläni jäi trauma sen takia kun vauvan sydän äänet laskivat kesken synnytyksen ja tuli pelko että lapsi kuolee jos sitä ei saada nopeasti ulos. Ei mikään tutkimus siinä tunnu miltään.
Minua enemmänkin ihmetyttää miten synnyttävän täytyy olla korkealla sängyllä, mistä lapsi varmasti putoaa lattialle ja voi kuolla jos huonosti käy. Aasiassa muistaakseni kerran kävi niin. Mutta siitä ei otettu opiksi.
Varmaan auttajille parempi työkorkeus.
Taasko sitä kauhistellaan kaupallisen yrityksen kaupallista tuotetta?
Kolme synnytystä. Kas kun en osannut edes mitään lirkuttelua odottaakaan. Asia hoidettiin puolin ja toisin asiallisesti.
Minulla myös samanlaiset kokemukset hyvät kokemukset.