Tunteeko kukaan koronaan sairastunutta?

Ei mitään kuulupuheita, vaan tuttu tautia sairastava. Entä tunteeko kukaan sairaalassa tehohoidossa koronapotilasta?
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tunnen useita.

Äänestä

Naapuri sairasti

Äänestä

Tunnen useita kotimaisia koronaan sairastuneita, lähin samalta työpaikalta missä ollaan. Yksi työtuttu ulkomailta on menehtynyt.

Miksikäs kyselet?

Äänestä

Jos käy töissä, niin yleensä tuntee useammankin sairastuneen.

Äänestä

Tunnen+useita+sairastuneita.+Täällä+tehdään+remontteja+huoneistoissa+ja+rakennusfirman+väestä+useampi+juuri+sairastui+koronaan.+Itsekin+olen+edelleen+omaehtoisessa+karanteenissa+kun+kaksi+meidän+kämpässä+töitä+tehnyttä+sai+positiivisen+tuloksen+testeissä+ja+olin+heidän+kanssaan+tekemisissä.+Nyt+on+kaikki+työt+seis+kunnes+saadaan+korvaavia+työntekijöitä.+Itse+teen+mahdollisimman+paljon+etätyötä+ja+nämä+altistumiset+tapahtuivat+etätyöpaikalla+eli+omassa+kotonani.Duunipaikalla+työt+oli+viime+viikolla+seis+siksi,+että+alihankkija+joutui+keskeyttämään+tarvitsemiemme+osien+tuotannon+koronatapausten+vuoksi.+Nyt+taas+jatkuu.Aiemmin+keväällä+viiskymppinen+tuttava+joutui+sairaalaan+ja+hengityskoneeseen+asti+koronan+vuoksi.+Hän+selvisi+taudista+hengissä+mutta+tuossa+vaiheessa+on+50%+todennäköisyys+kuolla+koronaan.

Äänestä

Emme tunne ainuttakaan pohjoismaissa eikä Virossa.
Eikö siis kannattaisi jo lopettaa tämä koronasta jatkuva jauhaminen ja keskittyä ihan normaalielämään.
Koppia ja desejä käytetään, kun liike-elämä haluaa netota tällä mediankin auttamalla hysterialla!!

Äänestä
  • Olet väärässä. Korona on todellinen ja omassa tuttavapiirissänikin on sairastuneita, jotka toistaiseksi vaikuttavat selviytyneen. Koronasta ei kuitenkaan tiedetä vielä millaista jälkitautia voi selviytyneillekin tulla. Omat tuttavani ovat kohtuullisen nuoria, siinä 40 ikäisiä, mutta ei aivan parhaissa voimissaan kuitenkaan nämäkään.
    Jälkiseurauksista ei tiedetä, ja aika näyttää mitä paskaa nuokin vielä saavat jälkiseurauksina kokea. Toivottavasti pysyvät kuitenkin hengissä.

    Äänestä

Ei ole kukaan koronaa nähnyt, ei Ruotsissa, ei Virossa...saati sitten missään tehohoidossa. Suurentelevat näitä juttujaan vaan ja kyllästyttää koko aihe.

Eikö kannattaisi jo lopettaa tämä koronasta jatkuva jauhaminen ja keskittyä ihan normaalielämään.

Koppia ja desejä käytetään, kun liike-elämä haluaa netota tällä mediankin auttamalla hysterialla!!

Äänestä
  • Nyt sulan maan aikaan, voi tehdä niinkuin Persu: työntää päänupin hiekkakasaan, saman voi tehdä ilmastonmuutosskeptikot.

    Äänestä

Tunnen tai siis tunsin erään vanhuksen. RIP.

Äänestä

En tunne ketään.

Äänestä

Jotenkin vaan tuntuu ettei mitään korona viirusta ole olemassa, vaan ihmiset sairastuvat ihan eri syistä. Mutta ihan varmuuden vuoksi silti pidän hyvää huolta hygieniasta.

Äänestä
  • Tuntemuksesi on väärä, valitettavasti COVID-19 on todellinen. Sen USA:ssakin ovat huomanneet. Meillä oli keväällä väliaikaisia ruumishuoneita varalla odottamassa. Näillä ne ovat jo käytössä:

    https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54966876

    Tuo uutinen siis El Paso, Texas, USA.

    Äänestä

Poikani anoppi sairastui koronaan eikä ollut helppo tauti.

Äänestä

Kyllä tunnen, sairaus kesti noin 3kk eikö olo ole vieläkään ennallaan.

Äänestä

Olen viime aikoina ottanut joka ilta enne nukkumaanmenoa sellaisen 24-35 senttilitraa Tapio viinaa. olen henkilökohtaisesti siinä uskossa että alkoholipitoisuus verenkierrossa antaa vastamyrkkyä koronalle.
Kun ei ota enempää kuin tuon 35 senttilitraa, voi aina aamuisin ajaa kuitenkin töihin.

Äänestä

En tunne ketään vaikka olen keskisuuressa yrityksessä töissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei mitään kuulupuheita, vaan tuttu tautia sairastava. Entä tunteeko kukaan sairaalassa tehohoidossa koronapotilasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu