USA:n presidentinvaalitulos oli lottovoitto Suomelle, koska Biden on luvannut vahvistaa NATO:a ja onpa hän eräässä haastattelussaan kertonut Suomen olevan turvassa hänen presidenttikautenaan. Vaikka virallista tulosta ei ole vielä julkaistu, on jo täysin selvää, että Biden voitti ja Trump sai potkut. Tämän vahvisti tahtomattaan Trumpin asianajaja Giuliani äskettäisessä tiedostustilaisuudessaan, jossa hän kykeni kertomaan vain valheita ja jo kumottuja salaliittoteorioita, joihin pohjautuvilla haasteilla ei ole mitään menestymisen mahdollisuutta oikeusistuimissa.
USA:n presidentinvaalit
2
80
Vastaukset
Ers tuollainen Giulianin esittämä valheellinen salaliittoteoria on äänestyskoneiden omistajien kytkentä Venezuelaan. Se ei ole totta.
Smartmatic, jolla on omistajissa venezuelalaisia, on Dominionin kilpailija eivätkä ne tee yhteistyötä laisinkaan eikä niitä omista samat henkilöt:
https://apnews.com/article/fact-checking-afs:Content:9740535009Giulianin valhe väärennetyistä äänistä ja suurista piikeistä ääntenlaskennassa Bidenin hyväksi selittyy sillä, että noina hetkinä suuret kaupungit, mm. Detroit julkaisivat tuloksensa. Ääniä tietysti tuli molemmille ehdokkaille, mutta Bidenille enemmän:
https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-wi-pa-mi-vote-spikes-idUSKBN27Q307
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1183862Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe563185- 793157
- 193105
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans63041- 292805
- 542537
- 192277
- 632260
- 622119