Ennätystä pukkaa ja varsinainen flunssa-influenssa-covid-19 -hengitystieinfektiokausi on vasta alussa. Suomi menee pian kiinni, kiitos talouslähtöisen ravintolabisneksen sekä ulkomaan matkustajaliikenteen mm. ulkomaisen halpatyövoiman maahantulon, jotka ovat varsinkin keskustapuolueen erityissuojeluksessa.
THL: Uusia koronatapauksia 461
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007630586.html
Taloudelliset intressit eivät saisi painaa, kuten ne nyt aivan selvästi ovat tehneet ja juottoloiden sekä matkailun tartunnat (ainakin noin 30 30% tartunnoista) olisi pitänyt saada jo ennakkoon pysymään pienempinä selvästi tiukemmin rajoituksin.
Sen sijaan kepun Lintilä on halunnut jopa löysentää matkustusrajoituksia, vaikka Lappi ja Tornion matkailualueet ovat olleet jo punaisina kertomassa mitä ulkomaan matkailu teettää.
Ensin matkustajaliikenne toi ulkomailta (mm. Skopje) toisen aallon siemenet kun kotoperäinen covid-19 oli jo loppukesästä lähes tukahtunut. Juottoloiden toiminta (Joka 40 maata käsittäneen laajan tutkimuksen mukaan aihettaa n. 31% eli lähes kolmasosan tartunnoista) levitti ulkomailta tulleet covid-19 tartunnat tehokkaasti, jonka jälkeen niitä ilmestyi harrastuksiin, kouluihin, työpaikkoihin ja perheisiin.
Ulkomaan matkustajaliikenne ja juottolat, sekä myös humalaisten "mehudiskot" yöllä anniskelun jälkeen ovat koronaviruksen tärkeimmät portit. Suuremmat harraste-, liikunta- ja urheilutapahtumat ovat yleensä paremmin suojattuja, toisin ne ovat se kolmas suuri koronalinko.
Edelleen koitetaan MARA:aa ja ulkomaisen halpatyövoiman maahanpääsyä suojata, siis pahentaa tilannetta kunnes se johtaa koko Suomen lockdowniin, kuten muualla samaa koronapolitiikkaa harrastaneissa maissa on käynyt.
Suomen muuta Eurooppaa tiukempi 8/100 000 ja 25/100 000 matkustusrajoitus siirsi Suomen epidmeian roihahtamista punaiseksi, mutta tartuntoja on siitä huolimatta tullut Suomeen tasaiseen tahtiin mm. Skopjen ja vastaavien lentojen mukana. Ja jotkut älypäät ovat halunneet vielä höllentää rajoituksia, joka tulee johtamaan nopeampaan koko Suomen talouden alasajoon. Porvarismi on eräänlainen sairaus.
THL: Uusia koronatapauksia 461 - Uusi Suomen ennätys !
3
88
Vastaukset
- Anonyymi
Pian otetaan taas kevään tiukat toimet Suomessakin käyttöön. Ikävää että jo toistamiseen taudin annetaan ensin levitä riskialojen matkailun ja ravintola-alan kautta ja toimitaan auttamattoman myöhässä, kun näiden riskialojen sijaan pitää sulkea koko maa :(
Bisnes on sellainen pyhä lehmä, että nytkin syytetään perheitä tartuntapesäkkeiksi, vaikka jokainen järkevä kansalainen tietää että ne tartunnat levisivät ja leviävät edelleen nimenomaan matkustajaliikenteen ja bilemestojen välityksellä, josta ne siirtyvät perheisiin, työpaikkoihin, kouluihin jne. - Anonyymi
No nyt TV uutisissa taas vähäteltiin noiden etnisten kulttuurin ja uskonnon aiheuttamaa viruksen levitystä pääkaupunkiseudulla.
- Anonyymi
Täyssulku ei koske herrasväen lempibisnestä huippu-urheilua, mitä tuetaan verovaroilla ties kuinka monen mutkan kautta ja mitä kaksinaamaisimmin perusteluin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727