Tahallinen hävikki ruokakaupoissa

Anonyymi

Toisaalla netissä
(keskusteluketju: https://www.vauva.fi/keskustelu/3944623/mita-rehellista-tyohosi-liittyvaa-mielipidetta-et-voi-sanoa-aaneen?page=1&utm_source=iltasanomat&utm_medium=vauvafi-box&utm_campaign=viihde&utm_content=4-mita-rehellista-tyohosi-liittyvaa-mielipidetta-et-voi-sanoa-aaneen

)

joku työntekijä harmittelee, kuinka joku pyytää kalatiskiltä kalliin kalafileepalan, ja jättää sen vaikkapa maustehyllyyn maksamatta sitä.

Toinen (asiakas?) ihmettelee, saako myyjä tai kassa niin hyvää palkkaa, että on kiinnostunut "kauppiaan edusta".

Eikö ihmiset tajua, että tuollainen sikailu kasvattaa hävikkiä, ja kauppias kompensoi nuo kulut nostamalla tuotteiden myyntihintoja.

Eli vaikka välittömän tappion näyttäisi kärsivän kauppias, niin lopullinen tappio ei jää kauppiaan vahingoksi, vaan me maksavat asiakkaat maksamme tuonkin sikailun kalliimpien hintojen muodossa.

Ja ihan sama periaate koskee esim. myymälävarkaiden aiheuttamia tappioita, nekin nostavat tuotteiden hintoja.

Toivottavasti valvontakamerat paljastavat, kuka sikailee kaupassa, ja sitten syyllinen voikin vastata oikeudessa aiheuttamastaan vahingosta.
Jos tuoretuote pilaantuu kaupassa tuollaisen sikailun takia, vahinko tuotteen itsensä osalta on aivan sama kuin jos tuote varastettaisiin, sillä erolla, että lämpimässä pilaantunut tuoretuote voi vuotaa esim. mädäntynyttä nestettä muiden tuotteiden päälle, joten kokonaisvahinko voi olla jopa suurempi kuin jos tuote vain varastettaisiin.

Tuollainen toiminta siis aiheuttaa vielä pahempaa vahinkoa kuin myymälävarkaat, ja johtaa vain hintojen nousuun !

Onko joidenkin kansalaisten talousymmärrys niin heikolla tolalla, etteivät tätä ymmärrä, että sikailun maksavat asiakkaat kalliimpina hintoina ?

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis nykyään suurin osa ihmisistä on jo niin järjettömän tyhmiä ja välinpitämättömiä etteivät he ymmärrä tuollaisia helppojakaan asioita.

      • Anonyymi

        ja Suomalaiset ovat vieläpä maailman koulutetuimpiin kuuluva kansa. Minkähänlaista meno on vähemmän koulutetun kansan maissa... vai onko sittenkin korkea koulutustasomme jollain lailla harhaa ja viallinen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7803
    2. 116
      6115
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5207
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      141
      4573
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3240
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3044
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2958
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2464
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2447
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2076
    Aihe