...että maailma on litteä ja että se on 6000 vuotta vanha. En kykene enää kuvittelemaankaan, että maailma olisi pyöreä ja muka miljardeja vuosia vanha. Kuulostaa aivan naurettavalta sellainen väite.
En saa enää päästäni pois sitä uskomusta...
25
80
Vastaukset
- Anonyymi
Olet selvästikin uskonlahkolainen hihhuli ja hallitset myös ns. kielilläpuhumisen.
- Anonyymi
Täytyy sun olla myös narsku, jos kehtaat ihmisten ilmoilla alkaa esittämään kielilläpuhumista?
- Anonyymi
No sinä nyt olet vain persu. Noinhan heidän viime vaalien presidenttiehdokkaansakin ajattelee.
- Anonyymi
Pari kivenkovaa argumenttia sen puolesta, että maailma ei ole pallo:
- jos laitan pihalle vaikka 100 metriä halkaisijaltaan olevan pallon ja yritän kävellä sen ympäri "napojen" kautta, eihän siitä mitään tule. Naurettava ajatus, että jos pallo vain on tarpeeksi suuri, sen ympäri voisi yhtäkkiä kävellä ja ettei kävellessä huomaisi missään vaiheessa olevansa pää alaspäin.
- myytti pallonmuotoisesta maailmasta syntyi jo antiikin aikana. Emmehän me kovin monessa muussakaan asiassa enää usko antiikkisiin uskomuksiin. Tiedämme, ettei alkuaineita ole neljä (maa, ilma, tuli, vesi), tiedämme, ettei palaminen aiheudu flogistonista, tiedämme, että alkemia on höttöä , emmekä enää usko pääskysten talvehtivan järvien pohjaliejussa. Miksi uskoisimme maan olevan pallo? - Anonyymi
Tämä littumaa käsitys tulee maksamaan ihmiskunnalle maapallon köyhtymisen ja muuttumisen asuinkelvottomaksi.
Miksikö?
Koska resursseja käytetään huolimattomasti luulleen että ne riittävät ikuisesti. Asteroidi saati meteorikaan ei voi iskeytyä ja riittää että suorittaa uskonriitit.
Kun päästään edullisemmin avaruuteen, moni ei usko vaan haluaa nähdä itse. Seuraus: avaruusturismi.
Pian lättymaa on vain tekosyy päästä avaruuteen, ja kaikki resurssit uhrataan viihdekäyttöön.- Anonyymi
Avaruusturismi on bisnes ja bisnes tuo työpaikkoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Avaruusturismi on bisnes ja bisnes tuo työpaikkoja.
Eikä rakettipolttoaine lisää ilmakehän saasteita enempää kuin pari formulakisaa, eikä niitäkään kukaan kritisoi.
- Anonyymi
Miksei muka elollinen monimutkainen maailma olisi syntynyt itsestään sokeiden luonnonvoimien varassa? Onhan se nyt niin edistyksellinen ajatus ja lapsikin kässää juu...........
- Anonyymi
Hyvä kun olet tullut järkiisi ja omaksunut faktat. Terveisin PS
- Anonyymi
Kuolleessa maa-aineksessa lätäköiden luona on ollut siis koodattuna informaatiota, joka määrittää sen, että miljardin vuoden päässä maan muokkautumisen, kemiallisten ja biokemiallisten prosessien kautta ihmisellä ja useimmilla nisäkkäillä on kaksi silmää. Aikamoiset kehitysarpajaiset ovat miljardien vuosien aikana johtaneet tähän eurojackpotelämään, vaikka kemia ja biokemia ei pystykkään todistamaan tätä.
- Anonyymi
Unohdit yhtälöstäsi luonnonvalinnan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Unohdit yhtälöstäsi luonnonvalinnan.
Luonnonvalinta lähtee käyntiin vasta kun on olemassa jotain mistä valita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Unohdit yhtälöstäsi luonnonvalinnan.
Miten luonto mitään osaisi valita? Ei luonto toimi suunnitelmallisesti saati ajattele järjellä.
- Anonyymi
Niin ja mistä se maa-aines tuli? Alussa kun ei ollut yhtään mitään, ei edes avaruuden tyhjää tilaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten luonto mitään osaisi valita? Ei luonto toimi suunnitelmallisesti saati ajattele järjellä.
Suunnitelmallisuus ja järki ovat osa luontoa. Ne ovat vain ihmisten keksimiä käsitteitä joillekin luonnossa oleville asioille.
- Anonyymi
Aloittaja taitaa olla vihervasuri. Kannattaisi lukea raamattu edes kerran läpi ja katsoa epäselvät kohdat useammasta eri käännöksestä.
- Anonyymi
Yksi sanoo aloittajan olevan persu ja toinen vihervasuri. Päättäkää jo!
- Anonyymi
Pitäisi uskoa kahden pingviinin lähteneen marssiin puolilättyä lähi-itään aavikolle Nooaa tapaan.
Aikuisten oikeesti?- Anonyymi
Lättymaa, miksi pohjoisnapa on kylmä?
Luulisi taivaankuvunalla lämpimimmäksi paikaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lättymaa, miksi pohjoisnapa on kylmä?
Luulisi taivaankuvunalla lämpimimmäksi paikaksi.Mutta teorian kannattaja ei usko pohjois eikä etelänapaan. Jos eivt ole niitä ikinä nähneet. Kuvia voidaan manipuloida että ne on olemassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta teorian kannattaja ei usko pohjois eikä etelänapaan. Jos eivt ole niitä ikinä nähneet. Kuvia voidaan manipuloida että ne on olemassa.
Eräs tämän teorian kannattajista on Jazka Love ( nyttemmin sen Jazka Love Youtube kanava on poistettu ja tilalla on merirosvoradio niminen).
Tyyppihän oli -90 luvulla transgenren äänekkäin puolestapuhuja. Taisi sillä olla Hesassa myös joku sadomasokisti klubi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lättymaa, miksi pohjoisnapa on kylmä?
Luulisi taivaankuvunalla lämpimimmäksi paikaksi.Väärin. Etelä on littumaassa keskellä ja pohjoinen ulkoreunalla. Jotkut lättämaan kannattajt luulevat että pohjoinen on tosiaan keskellä mutta näin ei tietenkään ole.
- Anonyymi
Pingviinit eivät ole edes oikeita eläimiä vaan keksittyjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta teorian kannattaja ei usko pohjois eikä etelänapaan. Jos eivt ole niitä ikinä nähneet. Kuvia voidaan manipuloida että ne on olemassa.
Miksi "kasvihuoneeseen" muodostuu keskelle kylmä piste?
Pohjoisnapa on heidän teoriassa lätyn keskellä ja etelänapa kiertää koko lätyn ympäri jäävallina ja koko komeutta suojelee taivaankupu.
- Anonyymi
Alat olemaan ns, moskeijakunnossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885