Kekkonen Hrustsov ja Breznev sankareina?

Anonyymi

Kaikki hienot saavutukset kirjattiin aiemmin Kekkosen ja Nikita Hruštšovin ja sittemmin Kekkosen ja Brežnevin
ansioksi. Siinä oli aina huvittava koreografia kuka tämän oli aikaan saanut. Kekkosella oli tietysti taustalla ajatus, että "kun tämä on minun ja NL:n johtajan yhteinen saavutus, niin kun sitä hyvää saadaan lisää, niin se on molemmille eduksi eikä Kremlistä esitetä meille sitten enempää poliittisia vaatimuksia".

https://sananvapauteen.fi/henkilokuva/32

9

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leonid B oli omiensa niskalaukausten järjestelijä, oikein suuressa mittakaavassa. Aivan samanlain kuin edeltäjänsä Hrutshev.

      http://scottandsarah.com/uploads/rawFiles/LongWayHomeStPetersburg/img_0124.jpg

      Brežnev määrättiin puna-armeijan joukko-osaston poliittiseksi komissaariksi. Ukrainan jouduttua yhä enenevässä määrin natsi-Saksan ja sen liittolaisten, Ukrainassa pääasiassa romanialaisten, haltuun, ei alueilta, joilta oli jouduttu vetäytymään, tarvittu neuvostoliittolaista siviilihallintoa ja puoluejohdolla oli yhteiskunnallista kokemusta.

      Lokakuussa 1941 Brežnevistä tuli etelän rintaman poliittisen johtajan varamies prikaatinkenraalina. Vuonna 1942 Ukraina oli kokonaan menetetty ja Brežnev toimi Transkaukasuksen rintaman poliittisen osaston kakkosmiehenä. Huhtikuussa 1943 hänestä tuli 18. armeijan poliittisen osaston johtaja. 18. armeija liitettiin 1. Ukrainan rintamaan, jonka poliittisena johtajana toimi Nikita Hruštšov, josta tuli Brežnevin uran tärkeä tukija. Sodan lopussa kenraalimajurin arvoinen Brežnev oli Prahan valloittaneen 4. Ukrainan rintaman poliittinen komissaari.

      • Anonyymi

        Niin,Breznevin sotilaalliset saavutukset Pienellä Maalla mahdollistivat myöhemmän natsipedon jahtaamisen aina sen omaan pesäluolaan saakka!
        Rauhan tultua hän suoritti suurtyön Uudismaan rakentamisessa ,joka mahdollisti Neuvostoliiton kansojen hyvinvoinnin jatkuvan kasvun!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin,Breznevin sotilaalliset saavutukset Pienellä Maalla mahdollistivat myöhemmän natsipedon jahtaamisen aina sen omaan pesäluolaan saakka!
        Rauhan tultua hän suoritti suurtyön Uudismaan rakentamisessa ,joka mahdollisti Neuvostoliiton kansojen hyvinvoinnin jatkuvan kasvun!

        Hän oli taitava sotapäällikkö ja ankara sekä oikeudenmukainen rauhanmies.
        Ei olisi nykyinen Venäjä näin rikas ja tasa-arvoinen maa ilman hänen uupumatonta työtään kansansa hyväksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin,Breznevin sotilaalliset saavutukset Pienellä Maalla mahdollistivat myöhemmän natsipedon jahtaamisen aina sen omaan pesäluolaan saakka!
        Rauhan tultua hän suoritti suurtyön Uudismaan rakentamisessa ,joka mahdollisti Neuvostoliiton kansojen hyvinvoinnin jatkuvan kasvun!

        Mikäs oli tämä Pieni maa?


    • Anonyymi

      Ihan miehimys oli kun jatkuvasti nuoli toisia miehiä.

    • Anonyymi

      Valtavan kyvykäs oli hän. Koko Suomi ihailee toveri Brezhneviä.

      • Anonyymi

        Jos "koko Suomi" näkyy katsoessasi peiliin, niin ihaile vaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos "koko Suomi" näkyy katsoessasi peiliin, niin ihaile vaan...

        koko Suomi ihailee. Jos itselläsi on joku ongelma niin se johtuu siitä ettet ole oikeasti suomalainen


    • Anonyymi

      Kaikki kolme tyrivät pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4468
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3601
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1897
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1799
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1477
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1027
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      957
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      911
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe