Hirveää huutoa kuului tänä aamuna naapurissa asuvan vaparin asunnosta. Raivopäisenä hän ryntäsi ulos ja jäi pihalle vaikertamaan. Naapurit eivät enää jaksa edes hämmästyä. Tätä tapahtuu niin usein. Jonkinlaisesta säälistä sietävät tuota eivätkä hanki häätöä.
Olin lähdössä ulos kävelylle, joten tulin itsekin pihalle ja ajattelin hiukan voivani rauhoittaa miestä. Kysyin, että mikä on, vaikka arvasin kyllä. Kyse oli päivän Hesarista, jossa kerrottiin uskonnollisuuden lisääntymisestä Suomessa. Tämähän se oli järkyttänyt talon vaparia.
Vapari kuitenkin löi minut ällikällä, kun kertoi ongelman olevan se, että Hesari ei samassa yhteydessä puhunut vapareista mitään. Ihmettelin, että miksi olisi pitänyt, jos aiheena on uskonnollisuuden lisääntyminen. Vapari vastasi, että perustuslain yhdenvertaisuus olisi vaatinut sitä.
Sanoin, että eihän yhdenvertaisuus tarkoita sitä, että vaparit pitää aina mainita, jos uskonnosta mainitaan jotain. Ei olisi pitänyt. Vapari sai uuden kohtauksen. Sätti minua antivapariksi ja sanoi, että vainoaisin vapareita. Hän alkoi etsiä karahkaa käsiinsä eikä rahoittunut, vaikka yritin puhua järkeä.
Nyt pelkään, että tapahtuu jotain kamalaa. Huomaan, että naapurin vapari liikuskelee asunnossaan levottomasti ja kiroaa kovaan ääneen. Mitä voi lähimmäisenä tehdä, kun ihminen on uponnut täysin harhaiseen vaparimaailmaan?
Vapariraivoa sunnuntaiaamussa
25
81
Vastaukset
- Anonyymi
Todella ikävä tilanne. Jos hän käyttäytyy uhkaavasti, on paras soittaa poliisi. Yleisemmällä tasolla mietin, voiko mielenterveyspalveluita kohdentaa vapaa-ajattelun uhreihin, jollainen naapurisi ilmiselvästi on.
Aloitus on kuitenkin ehkä parodiaa. Sellaisena se on minusta kuitenkin tärkeää, koska se tuo kärjistäen esiin vapaa-ajattelun ongelman, tietynlaisen vinoutuneen todellisuuskäsityksen ja siihen liittyvän aggression.
Muistutan myös, että Uskontojen uhrien tuki ry:n piirissä on kokoontunut myös joku määrä vapaa-ajattelun uhreja. Tällaista apua voi jo saada.- Anonyymi
” Muistutan myös, että Uskontojen uhrien tuki ry:n piirissä on kokoontunut myös joku määrä vapaa-ajattelun uhreja. ”
Eikös nämä pellet naurettu pois? Jos luulee että vapaa-ajattelu on uskonto, on kyllä toisenlaisen avun tarpeessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
” Muistutan myös, että Uskontojen uhrien tuki ry:n piirissä on kokoontunut myös joku määrä vapaa-ajattelun uhreja. ”
Eikös nämä pellet naurettu pois? Jos luulee että vapaa-ajattelu on uskonto, on kyllä toisenlaisen avun tarpeessa.Ei siellä ketään naurettu ulos. UUT ei ole vapariliiton tapaan julma.
- Anonyymi
Minusta kyse on parodiasta, jossa liioitellaanvaparien piirteitä. Eli suuttumusta tosiaan on, vaikkeituommoisessa mitassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siellä ketään naurettu ulos. UUT ei ole vapariliiton tapaan julma.
Mutta silti heille naurettiin. Onhan nyt typerää pitää jotain vapaa-ajattelua uskontona. Typerää toimintaa käyttää toisen järjestön mainetta ja palveluja hyväkseen ainoastaan sen takia että inhoaa vapareita. Kasvaisivat aikuiseksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta silti heille naurettiin. Onhan nyt typerää pitää jotain vapaa-ajattelua uskontona. Typerää toimintaa käyttää toisen järjestön mainetta ja palveluja hyväkseen ainoastaan sen takia että inhoaa vapareita. Kasvaisivat aikuiseksi
Olet erehtynyt. Ei naurettu. Onko sinulla paljonkin harhoja? Koetko sinäkin, että takapuoleesi on kasvanut juuret?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet erehtynyt. Ei naurettu. Onko sinulla paljonkin harhoja? Koetko sinäkin, että takapuoleesi on kasvanut juuret?
Vapariharhaisuus on suurta, mutta siitä ei tässä kohdassa saa mainita lainkaan. Sanoisin, että asiasta on mainittu tässä noin 10 kertaa ja aina on poistunut. Niinkö nytkin käy?
- Anonyymi
Ymmärrettävä vastareaktio aloittajalta, yrittää ilmeisesti peitellä häpeillen omaa raivoaan perjantain Suomen Kuvalehden kahdessakin eri jutussa käsittelemää kirkosta eroamista ja sen syitä. Hei kultapieni, ei hätää, kyllä sinä saat uskoa jeesuksiin ja jumaliin ihan rauhassa edelleen, vaikka suuri osa suomalaisista ei niin teekään. Rauhoitu ja ime vaikkä ökyleipää kunnen kiukku vähän hellittää.
- Anonyymi
Alkuperäiseen kertomukseen palaan ja kommentoin sitä täysin epätieteellisesti, lähinnä intuition ja vanhan kansanperinteen näkökulmasta.
"eikä rahoittunut, vaikka yritin puhua järkeä...."
Ehkä kyseessä on tahaton kirjoitusvirhe, tai ehkä sen on tarkoitus kertoa meille jotakin? Kaikkihan tuntevat sanonnan "raha rauhoittaa". MIkäli aloittajalla on omassa elämässään "rauhallinen" tilanne, ehkä pika-apuna naapurin meiskaamiseen voisi koeluonteisesti työntää postiluukusta salaa vaikkapa 5€ setelin ja seurata vaikutusta. Vaikutus tehostunee, jos mukaan liittää lapun jossa kertoo, että tarkoitus oli laittaa seteli kirkon kolehtihaaviin, mutta antaakin se parempaan tarkoitukseen, sekulaariin kohteeseen. Tämä tosin saattaa nostaa liikaa vaparin mielialaa ja äänekkäät riemunkiljahdukset kaikuvat läpi koko talon. Tarkoitus ei ole mennä toiseen äärimmäisyyteen, vaan saada tilanne rauhoittumaan, jotta hoitoonohjaus tulee mahdolliseksi. Voimia ja jaksamista aloittajalle.- Anonyymi
Mainio idea! Viitonen olisi aika pieni hinta, jos se saa vaparin rauhoittumaan ja suostumaan hoitoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mainio idea! Viitonen olisi aika pieni hinta, jos se saa vaparin rauhoittumaan ja suostumaan hoitoon.
Ennaltaehkäisy olisi paras. Miten vaparien piiriin joutumista voisi ehkäistä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennaltaehkäisy olisi paras. Miten vaparien piiriin joutumista voisi ehkäistä?
Natsien järjestö kiellettiin. Miksei vaparijärjestöjä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Natsien järjestö kiellettiin. Miksei vaparijärjestöjä?
Tuosta pitäisi oikeastaan tehdä aloite. Mutta tarvitsisi kustannuslakelmia vapariuden aiheuttamien mielenterveysongelmien hoitokuluista.
- Anonyymi
Jos olet vaapari, etkä koe tarvetta erota vapareista, on tilanteesi heikko. Hae apua.
- Anonyymi
Siksipä taas kaikille vapareille ystävällinen muistutus: eroa vapareista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksipä taas kaikille vapareille ystävällinen muistutus: eroa vapareista.
Töistä lähtiessä on hyvä hetki hoitaa vapareista eroaminen kuntoon ja alkaa hyvin mielin viettää viikonloppua.
- Anonyymi
Lauantaina lähestyvät Tuomas Gerdtin hautajaiset saavat vaparit jo tutisemaan raivosta. Paikalla on papin lisäksi presidentti. Kirkko ja valtio!
- Anonyymi
Joo-o. Luulen, ettei sitä raivoa haluta julkisesti ilmaista, koska se antaisi niin huonon kuvan. Liiton puheenjohtajaon vaatinut vapareilta rennompaa esiintymistä. Tuohan epäsuorasti ilmaisee, että aika kireää vapareiden esiintyminen on. Se on siis myönnetty vaparienkin puolelta, mutta sitä yritetään suitsia. Kiristelevien hampaiden välistä sitten sanotaan "suvaitsemme".
- Anonyymi
Melkoinen ristiriita tässä antivaparin näkemisessä vaparien raivoa joka paikassa ja joka tilanteessa. Toisaalta vapareita on suhteellisen vähän kansasta, mutta silti antivapari näkee joka tilanteessa ja paikassa vaparien raivoamisessa.
- Anonyymi
No niinhän tapahtuu. Vaparit raivoavat kaikenlaisista asioista, mutta juuri se takaa, ettei henkisesti tasapainoinen ihminen halua kuulua vapareihin.
- Anonyymi
Vapariraivoa myös perjantaiaamussa, kun Hesari oli haastatellut Antti Pentikäistä aukeaman verran. Siitä selvisi myös hänen kirkollinen taustansa.
- Anonyymi
Järjetöntä tuo jatkuva raivoaminen. Erotkaa vapareista ja eläkää rauhassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Järjetöntä tuo jatkuva raivoaminen. Erotkaa vapareista ja eläkää rauhassa.
Nyt pe-iltanakin voi hoitaa vapareista eroamisen. Hyvää viikonloppua vapareista vapaana!
- Anonyymi
Hayuska juttu. Sinun kannattaa jatkaa mininovellien kirjoittelua. Tiedä, vaikka sinut palkittaisiin kirjallisuuden Finlandia -palkinnolla.
- Anonyymi
Mikä on tämän sunnuntaiaamun raivonaihe?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884