Väitän ettei kovinkaan moni. Suomessa näet toisinajattelijat kuvainnollisesti lynkataan. Entä kuinka moni uskoo ihan tosissaan kaiken mitä YLE ja hesari julkaisee viitsimättä edes kyseenalaistaa juttuja?
Kuinka moni suomalainen uskaltaa olla toisinajattelija?
23
101
Vastaukset
- Anonyymi
Olemme jo tottuneet elämään kuin Neuvostoliitossa. Julkisesti kivapuhutaan mutta itsekseen ajatellaan aivan muuta. Merkittävistä asioista keskustellaan sitten luotettavassa seurassa saunan lauteilla.
- Anonyymi
Jostain syystä mielenterveyspalvelujen piiriin päätyy yksi jos toinenkin. Se kertoo kaiken tarvittavan maassa vallitsevasta hengestä.
- Anonyymi
No kyllä se unelmahöttön totena pitäminen pakonsanelemana väkisinkin aiheuttaa kaikenlaisia mielenterveys ongelmia heikompi päisille..
- Anonyymi
Näytä dorkalle pala 💪🏻. Oliko jotain asiaa? https://www.youtube.com/watch?v=mmENZlz_-Io
- Anonyymi
YLE ja HS ovat tietenkin U.S-Imperiumin juoksutyttöjä ja poikia.
- Anonyymi
Fiksut vertaavat tietenkin uutisia useampaan lähteeseen ja tekee johtopäätökset sen perusteella.
- Anonyymi
Valtamedia on yhtä luuta kuin suden selkä. Pelkkää propagandaa. Niistä ei maailmankuva avarru.
- Anonyymi
Eihän niihin medioihin tarvitse uskoa. Kirjoitelkoot, voihan niitä aikansa kuluksi lukea.
Mielipiteet silti muodostuvat muulla tavalla, eikä niitä suomalainen yleensä huutele.- Anonyymi
Ei ole ollut televisiota vuosiin eikä hesaria ole tullut luettua vuosiin, niin silti ajattelen vielä.
- Anonyymi
Ranskassa sekä USA:ssa valtion ja kirkon ero tapahtui jo 1600-1700 luvuilla mutta täällä on edelleen voimassaoleva jumalanpilkkalaki.
Ei olla kuin 400 vuotta sivistysvaltioita jäljessä.
Vieläkin uskonnollisilla kiihkoilijoilla on lain takaama oikeus vainota toisinajattelijoita("jotka rienaavat tai loukkaavat pyhäksi koettuja asioita") uskontoihin liittyen.- Anonyymi
Suomessa jumalanpilkka on rikos nimeltä uskonrauhan rikkominen. Se on samanlainen rikos, kuin kiihottaminen kansanryhmää vastaan, eli mikä tahansa voidaan tulkita siksi pärstän mukaan.
- Anonyymi
Suomalainen suvaitsevainen on laumassa määkivä lammas, joka sukeltaa vaikka upottavaan suohon siksi kun muutkin tekevät. Järkevä ajattelu on suvaitsevaisen mielestä rasismia.
- Anonyymi
Bottasta naurattaa. Ilmoja kun säätelee taivaan luoja. https://yle.fi/uutiset/3-11657851
- Anonyymi
En kuuntele enkä lue ylenantoa enkä hyysäriä enkä muitakaan valemedioita, paitsi silloin tällöin verratakseni niitä itse tapahtumiin. Kuuntelen esimerkiksi Giulianin lehdistötilaisuuden Presidentin omalta kanavalta, lyhentämättömänä, ja sitten huvikseni katson, miten suomalainen, amerikkalainen ja australaialainen 'media' yrittää sen mitätöidä ja salata.
- Anonyymi
Yskon ainoastaan Suomi24:n anonyymejä mielipiteitä, Youtube-videoita, MV-lehteä ja vastaavia. Eli olen Perussuomalainen.
- Anonyymi
Et ole.
Koska oikea perussuomalainen osaa sentään sen verran omaa äidinkieltään että osaa kirjoittaa perussuomalainen oikein! :)
- Anonyymi
Mensan älykkyystestiä on turha tehdä ihmisille jotka uskovat YLE:n uutisiin. Heidät tietää imbesilleiksi ilman testiäkin.
....Imbesilliteetti tarkoittaa älyllistä kehitysvammaisuutta, jossa henkilön älykkyysosamäärä on 35–49. - Anonyymi
Mä alan olemaan jo huolestuneempi siitä, et kuinka moni tässä banaanivaltiossa uskaltaa enää ollaan edes yhtään minkään ajattelija! :/ Tän maan kansalaiset tuntuu vaan tyhmenevän vuosi vuodelta.
- Anonyymi
YLEllä, MTV3:lla ja TV4:lla on Setan määräämä homokiintiö. Joka ilta on homo ohjelmassa.
- Anonyymi
Lisäksi mainoksissa on mamukiintiö.
- AnarkistiApostoli
Totuudenpuhujat viedään putkaan ja sitten suositellaan lääkehoitoa kun tämä maailma ei kestä nähdä itseään päivänvalossa.
Pahaa sanotaan hyväksi jne 🙄
Pitäisi juhlia kaiken irstauden keskellä kuten "hyvät" ihmiset tekee vaan ei pysty ☀️🙌
Jopa itsensä silpominen on nykyään hehkutettua ja televisiossa näytä huonon itsetunnon omaavia sitten muut tukevat ja nostavat jalustoille.
Lapsille annetaan väkivaltapelejä hekumoitavaksi kun vanhemmat jakavat perseistään kuvia nettiin ja loukkaantuvat jos joku sanoo ettei tuollainen peli vetele 🤦♂️
Joskushan näitä aikoja on ennustettu, satoja vuosia sitten jo nähneet suunnan. - Anonyymi
Jokainen saa ajatella niinkuin haluaa.
- Anonyymi
Eräältä toisinajattelijalta lähti Face, Instagram ja Youtube -tili pois, olin eräässä samassa face-ryhmässä itsekin, niin tiedän ainakin että Face ja Youtuben osalta puhuu totta. Seurailen nyt muiden alustojen kautta näiden toisinajattelijoiden juttuja, ne on oikein valaisevia :)
Sensuuri ja ajatusten kieltäminen vain lisää kiinnostustani näistä toisinajattelijoista.
Kokemusta voisi sanoa vähän samaksi jos olet katsonut ensimmäisen Matrix-elokuvan, kuten siinä leffassa se Neo näki koodia sen Matrixin sisällä ympäristössä, seinissä, huonekaluissa jne. niin itse näen samalla tapaa suuren valheen kaikkialla mikä ympyröi elämäämme, tässä tosi elämässä siis. Suuri valhe ilmenee erityisen hyvin mediassa. Nyt uutena asiana alan nähdä että myös vaalit on suuri valhe, kiitos USAn suhmuroinnin omissa vaaleissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2714427Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663572Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591891Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251780Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991471Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341012Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18932en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120887Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235875