Suomi näyttää tekevän kaikkensa, ettei saisi todellista turvaa Natolta ja Venäjä pysyisi tyytyväisenä, että säilyttäisi mahdollisuuden miehittää Suomi halutessaan.
https://www.verkkouutiset.fi/ruotsin-suomea-koskevista-kirjauksista-huolestuttiin-vakava-asia/#114bff36
Ruotsiin turvataan kuin hukkuva oljenkorteen
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
– Siinä sanotaan, että Ruotsin hallitus SAA tukea Suomea asevoimin, mutta vain sillä edellytyksellä, että (1) Ruotsi ei itse ole sodassa ja (2) että Suomen alueella ei ole käynnissä aseellista konfliktia.
Rebasin mielestä on erikoista, että lain mukaan Ruotsi siis voi lähettää joukkoja Suomen avuksi, mutta sen ei tarvitse niin tehdä, ja silloinkin joka tapauksessa vain rauhan aikana.
– Niin pian kuin Suomen ja Venäjän rajalla tai ilmatilassa sen yläpuolella roihahtaa, Ruotsi voikin sitten jälleen rauhassa keskittyä omiin asioihinsa, hän sivaltaa.- Anonyymi
Hän ei ymmärtänyt lukemaansa ja sivalsi siksi itseään perseelle.
- Anonyymi
Hyviä suhteita Venäjään rakennetaan täysin väärällä tavalla. Torjumalla kaikki mahdollisuudetkin saada apua lännestä.
Kun oikea tapa olisi ensin varmistaa lännen apu ja sitten rakentaa hyvät suhteet Venäjään. - Anonyymi
No Verkkouutisten jutut nyt tieretähän.
Sehän on vain ajatushautomo Venäjän ikenessä.- Anonyymi
Verkkosiioni.
- Anonyymi
Ruotsin poliitikassa on sokeita pisteitä mm. koronan ja NATOn antamasta laumasuojasta.
Tuo ensin mainittu on jo jo tuottanut ruman läjän rumihia (yli 6000). - Anonyymi
Kannattaisi hieman seurailla mitä päätetty.
Suomi ja Ruotsi eivät tee yhteistä puolustus-sopimusta.- Anonyymi
Se on jo olemassa.
- Anonyymi
Ruotsi turvaa kuin hukkuva oljenkorteen Suomen puolustusvoimiin vaikka kummallakaan ei ole mitään sodan vaaraa näköpiirissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1283912Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans143361- 193285
- 793237
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe573214- 292875
- 472677
- 542617
- 672397
- 192337